مصاحبه| معاون وزیر خزانه‌داری دولت ریگان: آمریکا از طریق تهدید و فشار به‌دنبال تضعیف ارتش و سقوط دولت ونزوئلا است

مصاحبه| معاون وزیر خزانه‌داری دولت ریگان: آمریکا از طریق تهدید و فشار به‌دنبال تضعیف ارتش و سقوط دولت ونزوئلا است
معاون وزیر خزانه‌داری پیشین آمریکا بر این باور است که اگر کودتای آمریکا پیروز شود ونزوئلا نیز به یکی از اعضای ناتو تبدیل خواهد شد. وی تأکید دارد آنچه که کودتا درصدد و مدعی آن است «بازگرداندن توان آمریکا و هم پیمانانش به ونزوئلا» است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز،

- اخبار بین الملل -

پاول کریگ رابرتز معاون وزیر خزانه داری دولت ریگان در امور سیاست های اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه دولت آمریکا نمی تواند وجود کشوری با سیاست های مستقل را بپذیرد، تصریح کرد که از نظر ایالات متحده آمریکا نفت می بایست به دست کمپانی های نفت آمریکایی بازگردد؛ مسئله ای که در ونزوئلا در حال رخ دادن است و تمام آنچه که در آنجا شکل گرفته است به صورت آشکار نقض حقوق بین الملل و همچنین حقوق آمریکا میباشد.

رابرتز در خصوص مواضع روسیه در خصوص مسئله ونزوئلا و اقدامات واشنگتن در قبال کاراکاس گفت: در حقیقت روسیه هر کاری را که از دستش بر می آید انجام نمی دهد، آن ها می توانند نیروهای نظامی و کمکی ارسال نمایند این می تواند اعتماد به نفس و روحیه نظامیان ونزوئلا را افزایش دهد.

این مقام پیشین آمریکایی در ادامه افزود: اگر کودتای آمریکا پیروز شود ونزوئلا نیز به یکی از اعضای ناتو تبدیل خواهد شد. وی تأکید دارد آنچه که کودتا درصدد و مدعی آن است بازگرداندن توان آمریکا و هم پیمانانش به ونزوئلا است.

در ادامه مشروح این گفت و گو ارائه شده است:

تسنیم: بسیار از شما سپاسگزارم دکتر رابرتز که این وقت را گذاشتید تا این مصاحبه را با خبرگزاری تسنیم انجام دهید. در یک مصاحبه اخیر مشاور امنیت بین الملل ایالات متحده آمریکا جان بولتون اظهار داشته است که آمریکا در حال ایجاد یک دولت ائتلافی به عنوان جایگزینی برای دولت رئیس جمهور ونزوئلا نیکلاس مادورو می باشد. این یک مسئله ای است که بنده تمایل دارم که شما درواقع در مصاحبه خود به آن اشاره بفرمایید و مسئله دوم آن است که ایالات متحده آمریکا، کاراکاس را به اقدام نظامی تهدید کرده است. نظر شما در این باره چیست؟

رابرتز: دولت آمریکا نمی تواند کشوری که سیاست مستقل دارد را تحمل کند و به همین دلیل حکومت ایالات متحده آمریکا تلاش کرد بشار اسد در سوریه را سرنگون کند و آنها درصدد براندازی حکومت ایران نیز هستند. از نظر آمریکا، حکومت هایی که از واشنگتن تبعیت نکنند قابل قبول نیستند و بنابراین در مورد مسئله ونزوئلا و بسیاری از موارد دیگر اوضاع با این واقعیت که ونزوئلا بزرگترین ذخایر نفتی را در جهان دارد بزرگ نمایی شده است. تمامی این ذخایر قبل از حکومت چاوز و زمان انقلاب (آنطور که خودشان توصیف می کنند) توسط شرکت های سرمایه گذاری آمریکایی مورد توسعه قرار گرفتند و پول حاصل از آن از کشور بیرون برده می شد و سودهای سرمایه داری در جهت کمک به توسعه ونزوئلا و یا بهبود دیگر شرایط و وضعیت مردم ونزوئلا به کار برده نمی شد. بنابر این ملی کردن صنعت نفت توسط چاوز دقیقا همانطور که در ایران اتفاق افتاد در اوایل دهه 1950 هنگامی که نخستین حکومت انتخابی دموکراتیک شما نفت را ملی کرد توسط سی.آی.ای سرنگون گشت و الآن همین فرایند در ونزوئلا در جریان می باشد. در واقعیت دو دلیل پشت این موضوع قرار دارد؛ نکته اول آن است که آمریکا به طور کلی وجود کشورهای مستقل آمریکای لاتین را نمی پذیرد و این به سبب دکترین مونرو می باشد که بیان می کند تمامی آمریکای لاتین حکم کشورهای وابسته و تحت کنترل آمریکا را دارند. این موضوع توسط چاوز و مادورو به چالش کشیده شده است. بنابراین مادورو باید برود. دوم آنکه نفت می بایست به دست کمپانی های نفت آمریکایی بازگردد. این اتفاقی است که در آنجا در حال رخ دادن است و تمام آنچه که در آنجا شکل گرفته است به صورت آشکار نقض حقوق بین الملل و همچنین حقوق آمریکا می باشد که هنوز توسط بیشتر کشور های آمریکای لاتین و تقریبا تمام اروپا مورد حمایت قرار می گیرد و این امر گستردگی هژمونی آمریکا را نشان می دهد.

تسنیم: می دانید که روسیه هشدار داده است که ایالات متحده آمریکا از کمک های بشردوستانه برای دامن زدن به تحرکات و جنبش های خطرناک در ونزوئلا استفاده می کند، با مجهز و مسلح ساختن مخالفین در حالیکه نیرو های خود را نیز برای تهاجم نظامی به مرزهای این کشور آمریکای لاتین نزدیک تر می کند. یکی از مقامات رسمی روسیه اخیرا بیان کرده است که مسکو تمام تلاش خود را برای جلوگیری از هرگونه دخالت آمریکا در ونزوئلا خواهد کرد. می خواهم نظر شما را در این باره نیز بدانم.

رابرتز: منظور روسیه از به کارگرفتن تمام تلاش و اینکه هر کاری بتواند انجام می دهد کاملا دیپلماتیک می باشد و به معنای تهاجم و مداخله نظامی نمی باشد. حکومت روسیه درباره کودتای آمریکا سخن خواهد گفت و آن را افشا خواهد کرد و با استفاده از شیوه های دیپلماتیک تلاش خواهد کرد تا مخالفت را علیه آن سازمان دهی نماید. البته بعید است که هر آنچه که روسیه بیان می کند در رسانه های آمریکایی گزارش داده شود چرا که آمریکایی ها یک رسانه ندارند بلکه آنها یک وزارت پروپاگاندا دارند، چیزی به اسم مطبوعات در ایالات متحده آمریکا وجود ندارد جز یک رسانه جایگزین که در اینترنت هست. بنابراین در حقیقت روسیه هر کاری را که از دستش بر می آید انجام نمی دهد، آن ها می توانند نیروهای نظامی و کمکی ارسال نمایند این می تواند اعتماد به نفس و روحیه نظامیان ونزوئلا را افزایش دهد. چینی ها نیز می توانند همین کار را انجام دهند هر دوی آنها هم چین و هم روسیه سرمایه گذاری های عظیمی در ونزوئلا دارند و ممکن است ضربه بخورند چونکه ممکن است تمام آنها از دست بروند اگر کودتای آمریکایی موفق گردد. بنابر این بله آنها می توانند این کار را انجام دهند اما این از سوی حکومت روسیه بیشتر به عنوان یک تحریک در نظر گرفته می شود، من اینطور فکر می کنم بنابر این عمدتا از تلاش های دیپلماتیک باید صحبت به میان آید تلاش های آنها در شورای امنیت سازمان ملل در دفاع از حکومت ونزوئلا سخن خواهند گفت آنها توطئه آمریکا را افشا می نمایند و من فکر می کنم این خلاصه آن چیزی است که روس ها انجام خواهند داد.

تسنیم: می دانید دکتر رابرتز سومین سوال من درباره نظرات اخیر رهبر مخالفان خوان گوایدو است که بیان کرده است وی برای احیای مجدد رابطه با اسرائیل که در دهه گذشته کاراکاس برای همبستگی و حمایت از فلسطینی ها آن را قطع نموده بود تلاش خواهد کرد شما این قضیه را چطور می بینید و نقش اسرائیل در این زمینه را چگونه تحلیل می نمایید نظر شما درباره این اظهارات از سوی خوان گواندو چیست؟

رابرتز: من تصور می کنم که آن ها از جان بولتون و نومحافظه کاران آمریکا الهام گرفته اند که بسیاری از آنها با اسرائیل متحد می باشند، سیاست های نومحافظه کارانه آمریکایی و هژمونی ایالات متحده آمریکا در جهت منافع اسرائیل در خاورمیانه کار می کند. بنابراین ممکن است این تنها بولتون باشد که به دنبال بسط این امر است و بدون شک اگر کودتای آمریکا پیروز شود ونزوئلا نیز به یکی از اعضای ناتو تبدیل خواهد شد و این تنها نومحافظه کاران آمریکایی نیستند که با اسرائیل متحد میباشند بعضی از آنها شهروندان دو تابعیتی هستند شهروندان آمریکایی و اسرائیلی. آنها تنها در حال گسترش و توسعه شبکه خود هستند و همچنین در تلاشند این شانس را به اسرائیل بدهند که به همراه آمریکایی ها در غارت و به یغما بردن منابع ونزوئلا مشارکت داشته باشد این همان چیزیست که کودتا درصدد و مدعی آن است: بازگرداندن توان آمریکا و هم پیمانانش به ونزوئلا. به جهت اینکه ونزوئلا ذخایر مهم و ارزشمندی دارد و دنیا باید متوجه شود که بخش عمده و بیشتر ثروت آمریکا از طریق غارت کشور های دیگر پدید می آید و مسئله این است که اگر اسرائیل این منافع را کسب نماید لابی اسرائیل به یک نیروی لابی دیگری تبدیل میگردد که ترامپ را برای دست زدن به اقدامات بیشتر تحریک مینماید. در حقیقت برای اینکه از نیروی نظامی استفاده نماید. من گمان میکنم که این بخشی از به حد اکثر رساندن فشار از سوی جان بولتون برای سرنگونی دولت ونزوئلا می باشد.

مسئله این است که مخالفان دولت ونزوئلا رسما با آمریکایی ها برای غارت سرزمین شان مشارکت می کنند و آنها به سمت مناسب سازی شرایط و ایجاد فرصت برای غارت کشورشان گام بر می دارند و تنها بخش کوچکی از مردمان آنها که محدود به عناصر روشن فکر و نخبگان می شوند وی را حمایت می کنند و البته کاندیدای آنها از سوی واشنگتن برگزیده شده است، چرا که او در خدمت واشنگتن است و درواقع نماینده اسرائیل می باشد. وی هرگز برای ریاست جمهوری اقدام نکرده است و هرگز کاندیدا نشده است. بنابر این مشروعیتی نیز ندارد و این مسئله ای است که مطرح می باشد و بسیار ترسناک به نظر می رسد و شما را متعجب می سازد که چرا آمریکا بدین شکل نقشه ها و طرح های خود را افشا کرده است و به صورت گسترده شمایلی از بی قانونی محض را به نمایش گذاشته است. معمولا آمریکا سعی می کند کودتاهای خود را مخفی نگه دارد اما این تلاش برای کودتا خیلی آشکارا در حال انجام است.

آمریکا بر این باور است که با اعمال فشار و تهدید می تواند ارتش این کشور را در هم شکند. ارتش تاکنون در کنار دولت منتخب ایستاده است. من فکر می کنم اعضای ارتش و نظامیان ونزوئلا خواهند فهمید که اگر کودتای آمریکایی موفق گردد، چگونه کشور به وضعیت و فقر گذشته باز خواهد گشت و مورد غارت قرار خواهد گرفت همانطور که در گذشته آن را تجربه نموده است. بنابر این آنها انگیزه ای برای ایستادن و همراهی با حکومت منتخب خواهند داشت. هر آنچه ناکامی های مادورو زیاد باشد هم آنها در مقایسه با آنچه آمریکا با آنها خواهد کرد هیچ چیزی نیست. چنین امری سرنوشت ونزوئلا در دست آمریکا قرار خواهد گرفت. نه تنها از طریق تهدید و تحت فشار قرار دادن بلکه آمریکا مبالغ هنگفتی را به مقامات و نظامیان ونزوئلا پیشنهاد می کند تا در ازای آن حاضر به خیانت شوند و همزمان با گسترش فشارها و استرس ها، آمریکایی ها، آنها را متقاعد می سازند که کاراکاس را بمباران خواهند کرد و در کنار آن با استفاده از رشوه های پیشنهادی در تلاش هستند تا آنها را به تغییر جهت و موضع خود وادارند این تهدید بسیار جدی برای حکومت بشمار می رود و همچنین همراه با اینکه این استرس ها و فشارها ادامه پیدا می کنند آمریکایی ها این شانس را خواهند داشت که شجاعت و انگیزه نظامیان ونزوئلا را در هم بشکنند و در نهایت به حکومت خودشان خیانت خواهند کرد و این همان کاری است که واشنگتن در تلاش است که انجام دهد و من شک دارم که این اتفاق به راحتی بیفتد چرا که مسلماً مردم ونزوئلا مقاومت خواهند کرد. چونکه معمولا تهاجم های آمریکا چندان موفقیت آمیز نمی باشند شما می توانید به افغانستان نگاه کنید که پس از 18 سال آنها قادر به شکست چند هزار نظامی طالبان که در آنجا حضور دارند، نبوده اند اما من فکر میکنم که آمریکایی ها فشار زیادی را بر روی ارتش ونزوئلا خواهند گذاشت و سعی می کنند که مقاومت را در هم بشکنند و من فکر می کنم که در این مقوله مادورو اشتباه واقعا بزرگ و جدی می کند که دست نشانده و عروسک خیمه شب بازی آمریکا را دستگیر نمی کند. آن مرد به طور کاملا آشکار خائن و ناقض قانون و حقوقی است که در تمام جهان به رسمیت شناخته می شود و مادورو در دستگیری این مرد و تمامی حامیانش شکست خورده است. عدم محاکمه آنها باعث از بین رفتن اعتماد ارتش به حکومت مادورو می گردد. بنابراین مادورو با دست نشانده حکومت آمریکا معامله نخواهد کرد و در همین زمان آمریکایی ها مشغول اعمال فشار و اشاعه ترس در میان نظامیان هستند و این تصمیم به مادورو بستگی دارد. من نمی دانم که چه کسی به او مشاوره می دهد شاید اوست که می ترسد. شاید او فکر می کند اگر این مرد و آمریکاییان را دستگیر نماید اتفاق بدی می افتد و وضع بدتر می شود نه من فکر می کنم اگر او هیچ اقدامی علیه این خائنین نکند حکومتش سقوط خواهد کرد و شانس موفقیت جان بولتون در مقابل ونزوئلا پنجاه-پنجاه می باشد.

آمریکا وزیر صنعت ونزوئلا را به نقض تحریم ها متهم کرد
حمله سایبری به یکی از تاسیسات انرژی ونزوئلا
گفت وگوی دیپلمات های روسی و آمریکایی درباره ونزوئلا

انتهای پیام/

افزودن نظر