قطر و فرانسه توافقنامه «گفت‌وگوی راهبردی» امضا کردند

قطر و فرانسه توافقنامه «گفت‌وگوی راهبردی» امضا کردند
وزیر خارجه فرانسه که به دوحه سفر کرده است با همتای قطری خود دیدار و توافقنامه «گفت‌وگوی راهبردی» را امضا کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه که به دوحه سفر کرده است امروز دوشنبه با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» همتای قطری دیدار کرد.

آل ثانی پس از این دیدار در کنفرانس خبری مشترک گفت: «توافقنامه گفت‌وگوی راهبردی را با فرانسه امضا کردیم که شامل زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، دفاعی، فرهنگی، آموزشی و مبارزه با تروریسم است».

وزیر خارجه قطر توضیح داد که با وزیر خارجه فرانسه درباره مسائل منطقه‌ای از جمله بحران در روابط چهار کشور عربی با قطر، بحث و گفت‌وگو کرده است.

طبق گزارش وبگاه «العربی‌الجدید»، وزیر خارجه فرانسه نیز بر ایستادگی کشورش در کنار قطر تأکید کرد و خواستار حل این بحران از طریق گفت‌وگو شد.

لودریان بدون اشاره صریح به اختلاف ریاض و دوحه، تصریح کرد که اختلافات بین این کشورها بایستی از طریق گفت‌وگو حل شود و نباید مردم بهای آن را بپردازند.

این وزیر فرانسوی تصریح کرد که ما درباره آغاز گفت‌وگوی راهبردی با قطر در زمینه‌های متعدد از جمله بحران لیبی و سوریه توافق کردیم.

وی همچنین گفت که توافق گفت‌وگوی راهبردی ما را به برگزاری نشست‌های منظم ملزم می‌کند که طی آن مبارزه با تروریسم نیز بررسی خواهد شد.

لودریان اشاره کرد که رابطه قطر و فرانسه به صورت «یک خط مستقیم در حال صعود است» و قرار است نخست‌وزیر فرانسه نیز مارس آینده به دوحه سفر کند.

وزیر خارجه فرانسه همچنین قهرمانی قطر در جام ملت‌های آسیا را تبریک گفت و از میزبانی قطر در جام جهانی 2022 حمایت کرد.

لودریان صبح امروز دوشنبه همچنین با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر دیدار کرد. در این دیدار روابط دوجانبه بررسی شد.

انتهای پیام/ص

افزودن نظر