امام خامنه‌ای به کدام معترض جلیقه‌زرد پاریس اشاره کردند؟ و عکس

امام خامنه‌ای به کدام معترض جلیقه‌زرد پاریس اشاره کردند؟ و عکس
رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در جمع فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش به اعتراضات اخیر مردم فرانسه موسوم به جلیقه‌زردها و نابینا شدن معترضان اشاره کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز،

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در 19 بهمن در جمع فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش به اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه که سیزده هفته پیاپی در روزهای شنبه علیه سیاست های امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برگزار و با خشونت پلیس پاسخ داده شده، اشاره فرمودند:

در خیابانهای پاریس مردمشان را دارند کور میکنند -مردم تظاهرکننده ای که در خیابانهای پاریس دارند حرکت میکنند، به وسیله ی نیروهای مسلّحِ دولت فرانسه مورد تهاجم قرار میگیرند، بسیاری کور میشوند؛ یعنی این جور با مردم خودشان رفتار میکنند- آن وقت از ما مطالبه ی حقوق بشر میکنند! خب، شما چه کاره اید؟ شما با حقوق بشر چه نسبتی دارید که از یک کشور دیگر، از یک ملّت دیگر مطالبه ی حقوق بشر کنید؟ شما اصلاً می شناسید حقوق بشر را؟

در تظاهرات هفته یازدهم به مانند جلیقه زردها نیروهای پلیس ضدشورش فرانسه با استفاده از گاز اشک آور، ماشین های آب پاش و البته سلاحی که به "فلش بال" معروف شده و گلوله های پلاستیکی از آن شلیک می شود به سوی معترضان شلیک کردند.

در نتیجه استفاده از این سلاح یک معترض به نام "جرومی رودریگز" چشم راست خود را از دست داد و باعث شد بسیاری از رسانه ها این اقدام خشونت بار پلیس پاریس را مورد انتقاد قرار داده و در تظاهرات هفته های بعد معترضان علاوه بر شعار سردادن علیه ماکرون علیه خشونت پلیس نیز شعار سر دادند.

رودریگز در هفته یازدهم تظاهرات جلیقه زردها

رودریگز در هفته دوازدهم تظاهرات به میان مردم آمد و علیه خشونت پلیس سخنرانی کرد

هفته گذشته اعلام شد پلیس از ابتدای خیزش جلیقه زردها 9 هزار و 200 گلوله از این نوع به معترضان شلیک کرده که به زخمی شدن چندین تن انجامیده است.

اعتراض به کاربرد این گلوله ها یک روز پس از آن صورت گرفت که شورای حکومتی، بالاترین مرجع قضایی فرانسه به کارگیری این سلاح به دست پلیس در هنگام آشوب و اعتراض را مجاز شمرد.

سرکوب هزاران جلیقه زرد فرانسه با سلاح جدید+تصاویر
پلیس فرانسه معترض جلیقه زرد را نابینا کرد+فیلم
گسترش اعتراضات به استفاده پلیس فرانسه از سلاح های جدید علیه جلیقه زردها

در موردی دیگر نیروهای امنیتی فرانسه یک معترض جلیقه زرد زن را با خشونت تمام روی زمین می کشند و می برند.

بر اساس آمار منتشر شده در تظاهرات جلیقه زردها در هفته سیزدهم که دیروز شنبه در سراسر فرانسه برگزار شد، 50 هزار نفر شرکت کردند.

جنبش جلیقه زردها در نیمۀ ماه نوامبر در اعتراض به تصمیم دولت فرانسه برای افزایش قیمت سوخت آغاز شد و به تدریج به اعتراضی گسترده که عملکرد دولت را زیر سؤال می برد، تبدیل گردید.

معترضان در سیزدهمین شنبۀ اعتراضات، ضمن ادای احترام به زخمی های این تجمعات، استفادۀ پلیس فرانسه از سلاح های فلش بال را که در بسیاری از کشورهای اروپایی ممنوع شده است، محکوم کردند.

انتهای پیام/

رسانه

افزودن نظر