سردبیر بلومبرگ نیوز: شاهد نوعی تنش درونی در دولت آمریکاهستیم

سردبیر بلومبرگ نیوز: شاهد نوعی تنش درونی در دولت آمریکاهستیم
سردبیر و خبرنگار نشریه بلومبرگ نیوز روز شنبه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فرانس 24، با اشاره به اعلام خروج آمریکا از سوریه، تاکیدکرد که رئیس جمهور آمریکا دچار اشتباهات زیادی شده است و اکنون شاهد نوعی تنش درونی در دولت واشنگتن هستیم.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، 'گئورگی ویسکوزی' گفت: جرج بوش و باراک اوباما دو رئیس جمهور پیشین آمریکا نتوانستنددر منطقه خاورمیانه به هیچکدام از اهداف خود برسند. اکنون دونالد ترامپ در منطقه دچار اشتباهات بزرگی شده است. به نظر می رسد در شرایط حساسی که در آن به سر می بریم، شاهد نوعی تنش درونی در دولت آمریکا هستیم. ترامپ به سخنان مشاوران خود هیچ توجهی نمی کند و فردی کاملا غیرقابل پیش بینی به شمار می ورد.


وی افزود: به طور واضح مشاهده می شود که ما نمی توانیم به زودی شاهد عقب نشینی آمریکا از سوریه باشیم.عقب نشینی آمریکا از سوریه بسیار کند خواهد بود.
'کریستوفر دیکی' کارشناس نشریه دیلی-20 نیز در گفت و گو با فرانس 24 معتقد است: تنها هدف مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از سفر به منطقه خاورمیانه، ایران است. او می خواهد اینگونه به کشورهای عربی القا کند که هم اکنون بزرگترین مشکل شما، ایران است. او هرگز به اشغال عراق از طرف آمریکا هیچ اشاره ای نمی کند.
حقیقت است که پمپئو اقدامات زیادی در حمایت از محمد بن سلمان انجام داده است.یکی از سخنرانی های پمپئو در حمایت از بن سلمان، یکصد روز بعد از قتل و مثله کردن جسد جمال خاشقچی صورت گرفت. آیا نباید او در سخنرانی های خود درباره حقوق بشر؛آزادی مطبوعات و بیان در منطقه این موضوع را ذکر کند؛ دولت آمریکا تلاش می کند که از عربستان سعودی برای ایفای نقش خود در خارومیانه بهره برداری کند.
بر پایه سیاست خروج تدریجی، قرار است بیش از دو هزار نیروی آمریکایی مستقر در سوریه ظرف 60 تا 100 روز آینده خاک این کشور را ترک کنند.
به دنبال اتخاذ چنین تصمیمی از سوی ترامپ، متحدان و همپیمانان آمریکا در منطقه آشکارا نگرانی خود را نسبت به آن اعلام کرده اند. کشورهای عربی منطقه و رژیم صهیونیستی که در این روزها میزبان وزیر امور خارجه آمریکا هستند، خلا ناشی از حضور آمریکا را بسترساز افزایش نفوذ ایران و متحدان تهران ارزیابی می کنند. به همین دلیل تصمیم ترامپ مبنی بر خارج ساختن نظامیان از سوریه حتی از سوی طیف جمهوریخواه نیز مورد نقد قرار گرفت به این دلیل که آمریکا نسبت به آینده متحدان خود بی اعتناست.
کارشناسان حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل، نگرش محاسبه گر و سودمحور ترامپ را در اتخاذ این تصمیم همانند دیگر تصمیمات وی دخیل می دانند. بنابراین وزیر امور خارجه آمریکا که بیش از ترامپ به متحدان خاورمیانه ای بها می دهد، در پی اقناع سازی همپیمانان و فشار بر ایران با هدف تسکین و تزریق آرامش به محور عبری- عربی است.
شبک**اروپام**9041**1708

افزودن نظر