تحولات آفریقا|شایعه احتمال کودتای نظامی در سودان / انهدام یک گروه داعشی در مغرب

تحولات آفریقا|شایعه احتمال کودتای نظامی در سودان / انهدام یک گروه داعشی در مغرب
حضور گسترده نظامیان سودانی در خارطوم، صدور حکم اعدام ۴۱ تروریست در تونس، برگزاری نشست ۱۵ کشور عربی در بنغازی و انهدام یک گروه داعشی در مغرب از جمله رخدادهای قاره آفریقا به شمار می‌رود.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز،

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سودان همچنان ناآرام است و اقدامات دولت خارطوم برای مهار این ناآرامی ها نتوانسته به تظاهرات سودانی ها پایان دهد. گروه های سیاسی سودان از اعتراضات مردمی در این کشور حمایت می کنند و حتی برخی از سیاستمداران وابسته به حزب حاکم از این حزب جدا شده اند. در همین حال، رسانه های سودانی از حمایت تعدادی از افسران این کشور از تظاهرات خبر داده اند.

روزنامه السودان الیوم طی گزارشی نوشت: خودروهای نظامی از دیروز عصر در سراسر خارطوم مستقر شده اند و این موضوع توجه کاربران شبکه های اجتماعی را به خود جلب کرده است.

بسیاری از فعالان شبکه های اجتماعی سودان این حضور نظامی گسترده در خارطوم را نشانگر کودتای نظامی در این کشور می داند. آنان معتقدند نظامیان سودانی می خواهند قدرت را به یک دولت مدنی انتقال دهند، اما برخی دیگر از کاربران شبکه های اجتماعی می گویند که دولت می خواهد حالت فوق العاده در خارطوم اعلام کند و زمان آمد و شد مردم را در این شهر کاهش دهد.

این درحالی است که احزاب سیاسی و اتحادیه های صنفی سودان اعلام کرده اند: به تظاهرات خود علیه دولت خارطوم ادامه خواهد داد و برهمین اساس یکشنبه ( فردا ) به خیابان ها می آیند تا علیه دولت عمرالبشیر شعار سر دهند. این تظاهرات پنجشبنه آینده نیز تکرار خواهد شد.

به نوشته این روزنامه چاپ خارطوم ، مردم سودان با قیام خود توانسته اند دو حکومت نظامی در این کشور را سرنگون کنند که اولین آن در سال 1964 بود که رژیم ابراهیم عبود سرنگون شد. دومین آن در سال 1985 بود که رژیم جعفر نمیری ساقط گشت. اکنون این سئوال مطرح است " آیا تظاهرات کنونی در سودان شباهتی به دو قیام گذشته مردم این کشور دارد؟ "

حمله پلیس سودان به معترضان در خارطوم
چراغ سبز عربستان به سرنگونی عمرالبشیر/ ریاض مزد خوش خدمتی رئیس جمهور سودان را داد

تظاهرات سودانی ها از 19 سپتامبر 2018 در اعتراض به گرانی نان شروع و به سرعت به تظاهرات ضد دولتی تبدیل شد. در جریان این تظاهرات تاکنون 19 سودنی جان خود را از دست داده و 97 نفر دیگر دستگیر شده اند.

صدور حکم اعدام 41 تروریست

دادگاه ویژه مبارزه با تروریسم تونس با صدور احکامی متهمان حمله به دو پایگاه نظامی در این کشور را به اعدام و زندان محکوم کرد.

به نوشته روزنامه تونسی " الشروق " سخنگوی رسمی دادگاه ویژه مبارزه با تروریسم گفت: این دادگاه عصر دیروز تشکیل جلسه داد و 41 متهم حمله به دو پایگاه نظامی در منطقه "هنشیر التله" واقع در استان " القصرین" تونس را به اعدام محکوم کرد.

"سفیان السلطی " با بیان اینکه 39 نفر از متهمان این پرونده فراری هستند، اظهار داشت: این تروریست ها به اعدام و حبس ابد و 50 سال زندان محکوم شده اند، البته سه تروریستی که در حمله به دو پایگاه نظامی در منطقه هنشیرالتله شرکت داشتند، در بازداشت به سر می برند که یکی از آنان به حبس ابدا ، دیگری به 50 سال زندان و نفر سوم هم به 7 سال حبس محکوم شده اند.

یک گروه تروریستی در 16 ژانویه 2014 به دو پایگاه ارتش تونس واقع در منطقه هنشیرالتله حمله کردند که در اثر آن 15 نظامی جان خود را از دست دادند و 20 نفر دیگر نیز زخمی شدند.

نشست 15 کشور عربی در بنغازی

کنفرانس " ملت عربی " با شعار " لیبی بر تروریسم پیروز است" با حضور نمایندگان 15 کشور از جهان عرب عصر جمعه در شهر بنغازی لیبی آغاز به کار کرد.این نشست که در راستای فراهم کردن مقدمات توافق گروه های لیبیایی و برقراری ثبات و امنیت در این کشور ارزیابی می شود، شیوخ و روسای قبایل ، نخبگان و سیاستمداران لیبی در آن شرکت دارند.

به نوشته پایگاه خبری "بوابه الاخباریه الافریقیا " در کنفرانس بنغازی فرمانده هان و مقامات بلندپایه نظامی لیبی برنامه ها و عملیات های خود را برای قلع و قمع گروه های تروریستی در این کشور تشریح کردند.

قراراست در حاشیه کنفرانس بنغازی نشستی تحت عنوان " بحران لیبی و تاثیر آن بر امنیت ملی جهان عرب" برگزار شود.

نماینده سازمان ملل در امور لیبی پنجشنبه گذشته در پایان سفر خود به طرابلس گفت: طی هفته های آینده نشستی با حضور تمام گروه های سیاسی ، روسای قبایل و تمام اقشار مختلف جامعه لیبی برگزار می شود تا آنها به یک توافقی در خصوص ساختار آینده کشورشان دست یابند. پس از این توافق، انتخابات پارلمانی برگزار و قانون اساسی تدوین لیبی می شود و در پایان 2019 انتخابات ریاست جمهور در این کشور برگزار خواهد شد.

انهدام گروه داعشی در مغرب

نیروهای امنیتی وابسته به دفتر تحقیقات قضایی مغرب با انجام عملیات پیشگیرانه یک گروه تروریستی وابسته به داعش را در منطقه الناظور" این کشور منهدم کردند.


به نوشته روزنامه " الصباح " مغرب، این گروه متشکل از سه تروریست بود که سن آنان بین 18 تا 31 سال است. تروریست ها مهارت های لازم برای ساخت بمب، انفجار خودروهای بمب گذاری شده و استفاده از سموم را داشتند. از این گروه تروریستی سلاح ، لباس نظامی، نقشه ، چاشنی انفجاری، دستگاه های الکترونیکی، شمشیر و ساطور کشف و ضبط شده است.

به گفته یک مقام امنیتی، تروریست های دستگیر شده طرح ها و برنامه هایی را برای انجام عملیات تروریستی در مغرب داشتند و مقدمات آنها فراهم کرده بودند که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

انهدام این گروه تروریستی چند روز پس از کشته شدن دو گردشگر توسط تروریست ها در منطقه " املیل" صورت گرفت.

به گفته مدیر امنیت ملی مغرب، طی سال گذشته میلادی 40 نفر در این کشور به اتهام جرایم تروریستی دستگیر شده اند.

انتهای پیام/

افزودن نظر