یورو آسیا : کمک های عربی، چالش پاکستان را بیشتر می کند

یورو آسیا : کمک های عربی، چالش پاکستان را بیشتر می کند
سایت خبری «یورو آسیا» در تحلیلی با عنوان «حرکت روی میدان مین؛ کمک های عربستان و امارات به پاکستان منجر به تخریب روابط این کشور با ایران می شود» نوشته است که کمک های عربی ، چالش پاکستان را با همسایگانش به ویژه ایران بیشتر می کند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، در این تحلیل که به قلم «جمیز دوسری» یکی از کارشناسان شناخته شده حوزه جنوب غرب آسیا منتشر شده ادعا شده است که ورود بی‌سابقه سرمایه‌های کلان کشورهای عرب از جمله عربستان و امارات متحده عربی منجر به ایجاد چالش میان روابط اسلام آباد با همسایگانش خواهد شد.


در ادامه این مطلب آمده است، عمران خان نخست وزیر پاکستان با جذب سرمایه خارجی کشورهای عربستان و امارات به مبلغ 13 میلیارد دلار در حال عبور از زمین مین گذاری شده است و این اقدام می‌تواند منجر به رشد بی‌اعتمادی همسایه پاکستان شود.
به گفته دوسری، پاکستان باید نسبت به افزایش سرمایه گذاری‌های عربستان در این کشور محتاط ‌تر عمل کند زیرا ایران بلاشک این سرمایه گذاری‌ها را به ‌عنوان بخشی از اقدامات ضد ایرانی توسط عربستان تلقی خواهد کرد.
نویسنده نوشته است ، پاکستان همچنین باید نسبت به آینده سرمایه گذاری 45 میلیارد دلاری چین در کوریدور اقتصادی مشترک پاکستان - چین نیز با احتیاط ‌قدم بردارد زیرا تخریب روابط میان پاکستان و ایران می‌تواند بهترین فرصت را در اختیار هند قرار دهد تا بتواند سرمایه گذاری کلان چین در پاکستان را با مشکل روبرو سازد.
عمران خان نخست وزیر پاکستان در ماه آینده منتظر امضای یک یادداشت تفاهم با عربستان در چارچوب سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری این کشور در زمینه‌های پالایش نفت، پتروشیمی، انرژی های تجدید پذیر و توسعه معادن است.
آن طور که شایع شده است ، امضای این تفاهم نامه قرار است در جریان سفر برنامه ریزی شده ، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به اسلام آباد صورت بگیرد.
به گفته کارشناسان، تفاهم نامه سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری عربستان به دولت عمران خان در حقیقت پاداش وی برای حضور در نشست سرمایه گذاران خارجی در ریاض است که در ماه اکتبر سال میلادی گذشته در عربستان برگزار شد.
نشست ریاض توسط بسیاری از کشورها به دلیل همزمانی افشای پرونده قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول تحریم شده بود.
عمران خان در زمان خروج از نشست سرمایه گذاری ریاض با دریافت سه میلیارد دلار برای بانک مرکزی پاکستان و سه میلیارد دلار برای واردات نفت عربستان را ترک کرد.
همچنین انتظار می‌رود دولت امارات نیز چنین سرمایه گذاری را مانند عربستان در پاکستان انجام دهد.
مهمترین سرمایه گذاری عربستان مربوط به بخش فعالیت شرکت نفت ملی سعودی است که تصمیم به ساخت یک پالایشگاه در بندر گوادر نزدیک به مرز پاکستان با ایران در جوار بندر چابهار است که عملیات سرمایه گذاری هند در بندر چابهار را تحت شعاع قرار می دهد.
آساق**9473**1104**

افزودن نظر