مناقشه در آلمان بر سر افزایش صادرات تسلیحات به عربستان و ترکیه

بر اساس آمار ارائه شده صادرات تسلیحات آلمان به ترکیه و عربستان سعودی علی رغم افزایش انتقادهای عمومی، در سال گذشته به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، شرکت‌های آلمانی به عربستان سعودی به میزان ۱۶۰ میلیون یورو در ماه‌های ژانویه و اکتبر سال گذشته صادرات تسلیحات داشته‌اند. این ارقام نشان می‌دهد که ارزش صادرات در ۱۰ ماه اول سال گذشته (۲۰۱۸) ۵۰ میلیون یورو بیشتر از کل ۲۰۱۷ است.

تنها در ماه نوامبر صادرات از برلین به دلیل پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار واشنگتن پست به طور کلی متوقف شد و در حال حاضر محدودیت‌هایی به دلیل نقش ریاض در جنگ یمن برقرار است.

همچنین صادرات به ترکیه بیش از سه برابر در مدت مشابه افزایش یافته است.

ارزش کلی صادرات در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۶۲.۳ میلیون یورو بوده که این رقم در ۱۰ ماه اول ۲۰۱۸ به ۲۰۲.۲ میلیون یورو تبدیل شده است. بیشتر صادرات آلمان در حوزه ناو و دریایی بوده است. این در حالیست که ترکیه در مرکز انتقادات در آلمان به خاطر نقشش در جنگ سوریه قرار دارد.

هفته نامه"زایت" اعلام کرد: صادرات تسلیحات بسیار مناقشه برانگیز است زیرا دولت اردوغان تا کنون چندین عملیات علیه کردها در سوریه انجام داده است. آنکارا یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه را به عنوان یک سازمان تروریستی تلقی کرده و آنها را شاخه سوری پ.ک.ک می‌داند.

در همین راستا سوین داغدلن قانون گذار حزب چپ آلمان صنعت تسلیحات این کشور را به داشتن نقش در جنگ یمن و همچنین مواضع خصمانه اردوغان علیه کردها متهم کرد.

وی گفت: دولت ائتلافی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان باید هر کاری انجام دهد تا بتواند صادرات به ریاض و آمریکا را متوقف کند.

انتهای پیام

افزودن نظر