بحران مسکن در عربستان چهل و سه ساله شد

بحران مسکن در عربستان چهل و سه ساله شد
کاربران عربستانی در فضای مجازی در ادامه انتقادها به بحران مسکن در این کشور در شبکه توییتر هشتگی به راه انداخته و به وعده 43 ساله تحقق نیافته خواسته عربستانیها در این بخش اعتراض کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، هنگامی که می خواهیم از اوضاع بد اقتصادی یا فقر در عربستان صحبت کنیم، منابع و مراجع محدودی برای بررسی آمار و ارقام وجود دارد چرا که حکام این کشور همواره شدید ترین سانسورهای رسانه ای و آماری را عربستان اعمال می کنند.


اما این بار کاربران فضای مجازی با دنبال کردن هشتگ هایی در اعتراض به بحران مسکن در این کشور به سیاست های دولت عربستان انتقاد کردند.
یکی از هشتگ هایی که بیشتر از همه توسط کاربران عربستانی دنبال شده است هشتک #أزمة _السکن (بحران_ مسکن) در صفحه اجتماعی توییتر است.
عده ای از کاربران با بیان اینکه داشتن مسکن از حقوق اولیه آنان به شمار می رود، اشاره کردند که خاندان سعودی برای خود 'مناطق حفاظت شده پادشاهی' ساخته اند، اما بسیاری از مردم هنوز در خانه های کوچک و اجاره ای زندگی می کنند.
'مناطق حفاظت شده پادشاهی' به مناطقی گفته می شود که آل سعود اخیرا آن را به عنوان تفرجگاه سلطنتی اختصاص داده است ، مساحت یکی از این مناطق به 16هزار کیلومتر مربع می رسد که با عنوان 'منطقه حفاظت شده محمد بن سلمان' شناخته می شود.
یکی از کاربران توییتری در صفحه خود تصویری از روزنامه عربستانی دولتی عکاظ گذاشت و اشاره کرد که دولت سعودی 43 سال پیش وعده حل بحران مسکن را داده در حالی که این مشکل تا امروز به قوت خود باقی است.
فعالان عربستانی در توئیتر خواستار برگزاری اعتراضات در کشور شدند تا بتوانند از این طریق حق خود را مطالبه کنند.
هم چنین عده ای دیگر با انتقاد از سیاست های آل سعود در قبال آمریکا نوشتند: ترامپ با یک کنفرانس خبری، صدها میلیارد دلار از اموال ما را به جیب می زند تا کشورها را به جان یکدیگر بیاندازد اما پیرمرد عربستانی که نوه هایش بزرگ شده اند هنوز از خود خانه ندارد.
** 60 درصد شهروندان عربستان صاحب خانه نیستند
پایگاه خبری «الخلیج آنلاین» در همین راستا گزارش داد که 60 درصد شهروندان عربستان صاحب خانه نیستند و بیش از چهل و سه سال است که با این بحران دست و پنجه نرم می کنند و هر بار نیز مسئولان سعودی وعده داده اند که مشکل مسکن را حل خواهند کرد.
شبکه خبری «راشا تودی» نیز گزارش داد که بر اساس آمارهای داخلی عربستان، بیش از 60 درصد از مردم این کشور صاحب خانه نیستند و سی درصد دیگر در خانه هایی زندگی می کنند که در شان آنان نیست.
همچنین روزنامه اینترنتی عربستانی «التمکین» وابسته به معارضان دولت سعودی نوشت که وزارت مسکن عربستان بارها اعلام کرده که با افتتاح پروژه های مسکونی در کشور این بحران را حل می کند، اما این سخنان فقط در حد شعار باقی مانده و هیچگاه عملی نشده است.
این منبع افزود: وزارت مسکن عربستان در حالی از پروژه های ساخت مسکن در سال 2019 صحبت می کند که مردم هنوز منتظر محقق شدن پروژه های سال 2018 هستند.
این روزنامه با انتشار ویدئویی ضمن انتقاد از خاندان آل سعود گفت: آمار و ارقام خیالی وزارت مسکن عربستان از ساخت واحدهای مسکونی، درد شهروندان را دوا نمی کند، مردم خانه های واقعی می خواهند نه خیالی.
طبق گزارش های رسانه ای، بیش از 8 سال است که وزارتخانه مسکن عربستان با هدف حل مشکل مسکن در این کشور تشکیل شده، اما تاکنون در تامین مسکن برای مردم عاجز بوده است.
بر اساس آخرین آمارها جمعیت کشور عربستان حدود سی و دو میلیون تخمین زده شده که از این تعداد حدود 10 درصد توانایی خرید خانه دارند و قشر غالب مردم در خانه های اجاره ای و کوچک زندگی می کنند، این افراد که از قشر متوسط جامعه به شمار می روند در تامین مسکن برای خود ناتوان هستند.
'عبدالحمید العمری' از اعضای انجمن اقتصادی عربستان معتقد است که مهم ترین دلیل حل نشدن بحران مسکن این است که عده ای محدود اراضی عربستان را احتکار کرده و سرمایه های ملی کشور را در اختیار خود گرفته اند.
این درحالی است که عربستان اولین تولید کننده نفت در جهان است و روزانه ده میلیون بشکه نفت تولید می کند و از این رهگذر ثروت هنگفتی جمع آوری کرده، ولی این درآمدهای هنگفت – اگر چه طی سال های اخیر به علت کاهش قیمت نفت کاهش یافته – مانع از افزایش فقر در میان اقشار گسترده ای جامعه عربستان نشده است.
هم چنین شیعیان شرق عربستان همواره با اعمال فشارهای اقتصادی ظالمانه آل سعود مواجه هستند که کمترین امکانات اولیه زندگی نیز از آنان دریغ می شود.
از دیگر بحران های موجود در عربستان می توان به بیکاری اشاره کرد که طبق برخی برآوردها، میانگین بیکاری بین 29 تا 33 درصد در میان مردان 20 تا 24 ساله و 38 درصد در میان مردان 24 تا 29 ساله است و طبق اعلام 'موسسه خیریه ملک خالد' در سال 2017، میانگین بیکاری در میان زنان 34.5 درصد است.
خاورم**9208**1651

افزودن نظر