کرزای: مکانیسم گفت‌وگوی سه‌جانبه چین، افغانستان و پاکستان نقش مهمی در صلح منطقه‌ای دارد

کرزای: مکانیسم گفت‌وگوی سه‌جانبه چین، افغانستان و پاکستان نقش مهمی در صلح منطقه‌ای دارد
به اعتقاد رئیس‌جمهوری سابق افغانستان، مکانیسم گفت‌وگوی سه‌جانبه میان چین، افغانستان و پاکستان نقش مهمی در تسهیل شرایط کشورش ایفا می‌کند و مناسبات میان افغانستان و پاکستان و همچنین صلح منطقه‌ای را با کنترل تروریسم و افراطگرایی ارتقا می‌دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان جمعه در مصاحبه با چاینا دیلی گفت، چین از نظر کابل، نقش بسیار مهمی در صلح و سازش در افغانستان دارد و دارای سه شرط لازم برای ایفای این نقش هم هست.

کرزای با بیان اینکه چین ظرفیت، ابزار و ارتباطات لازم برای صلح و ثبات در افغانستان را داراست، تاکید کرد: چین یک همسایه است. چین هم دوست ما و هم پاکستان است. چین یک قدرت جهانی مهم است. طرف افغان از مکانیسم سه‌جانبه استقبال می‌کند و از تلاش‌های دولت چین برای عملی کردن آن قدردانی می‌کند.

رهبر سابق افغانستان افزود: از آنجاییکه تلاش جدیدی از سوی ایالات متحده برای برقراری صلح در افغانستان آغاز شده است، ما انتظار داریم تا آمریکا کمک چین را دریافت کند و با چین و سایر همسایگان بزرگ و مهم همچون روسیه همکاری داشته باشد. در آن صورت، سه طرف با اطمینان در صلح و ثبات افغان مشارکت خواهند کرد. چین یکی از دوستان جدی و یکی از همسایگان بسیار خوب ماست.

کرزای با بیان اینکه چین در رفاه و ثبات افغانستان نقش داشته است، تاکید کرد: این کشور دوست برایمان کمک اقتصادی تامین کرده است. ما به چندین دهه روابط کابل-پکن ارج می‌نهیم، خصوصا برای کمک‌های چین در ۱۸ سال گذشته به افغانستان که بسیار چشم‌گیر بوده‌اند.

این سیاستمدار افغان همچنین درباره طرح راه‌ابریشم جدید (ابتکار کمربند و جاده) که از سوی شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین ارائه شده است، گفت افغانستان جزو اولین کشورهایی است که از این طرح حمایت به عمل آورد. کرزای گفت: این طرح نه تنها برای چین و اقتصاد و توسعه چین بلکه برای افغانستان و این منطقه هم اهمیت دارد زیرا این به معنای رقابت برای همگی ماست. افغانستان از سرمایه‌گذاری چین در افغانستان حمایت می‌کند و به دنبال سرمایه‌گذاری بیشتر چین در اقتصاد افغانستان است.

انتهای پیام

افزودن نظر