نام مقدونیه تغییر می کند

نام مقدونیه تغییر می کند
بلگراد- پارلمان مقدونیه شامگاه جمعه برای تامین نظر یونان و امکان عضویت این کشور در ناتو به لایحه اصلاح قانون اساسی به منظور تغییر نام این کشور به «جمهوری مقدونیه شمالی» رای مثبت داد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، این لایحه با 81 رای موافق از مجموع 120رای مجلس به تصویب رسید. نمایندگان حزب مخالف 'ومرو- دپمنه' هنگام رای گیری صحن مجلس را ترک و در رای گیری شرکت نکردند.


'زوران زائف' نخست وزیر مقدونیه در مجلس گفت؛ گرچه تصمیم برای اصلاح قانون اساسی در زمینه تغییر نام این کشور سخت و مسئولانه بود اما این مسئله پیشرفتی برای کشور به ارمغان می آورد.
وی به امضای توافقنامه با یونان برای تغییر نام کشورش اشاره کرد و گفت که اپوزیسیون نیز واقف است بدون این توافقنامه و موافقت یونان ادامه مسیر برای عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا امکان پذیر نبود.
'کریستین میتسکوسکی' رهبر حزب ومرو- دپمنه اخیرا گفته بود که تغییر نام کشور به معنای از بین بردن هویت مقدونیه است.هنگام رای گیری در پارلمان برای تعییر نام مقدونیه چند صد نفر مقابل ساختمان پارلمان این کشر در مخالفت با این اقدام تجمع کردند.
'فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و 'یوهانیس هان' کمیسر مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا تصویب نام جدید کشور در پارلمان را به دولت و ملت مقدونیه تبریک گفتند.
مقدونیه توانست اختلاف با یونان را بر سر نام این کشور با امضای توافقنامه حل و فصل کند.
اسکوپیه و آتن 27 خرداد 1397 موافقتنامه تاریخی را در منطقه ساحلی پرسپا در سواحل شمالی یونان در مورد حل اختلافات دو کشور بر سر نام مقدونیه امضا کردند.
این کشور از سال 2008 میلادی دارای شرایط عضویت در ناتو بود، اما به دلیل وجود اختلافات با یونان نتوانست موافقت این کشور را به عنوان عضو ناتو برای ورود به این سازمان نظامی بدست آورد.
جمهوری مقدونیه با جمعیت حدود 2 میلیون و 46 هزار نفر و مساحت 25 هزار و 713 کیلومتر مربع در شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و مانند دیگر کشورهای برآمده از یوگسلاوی سابق با معضلات اقتصادی فراوانی مواجه است.
با توجه به اینکه تقریبا یک چهارم جمعیت مقدونیه بیکار هستند، این کشور تلاش می کند با عضویت در اتحادیه اروپا، تا حدودی مشکلات خود را حل کند.
از زمان اعلام استقلال مقدونیه در سال 1991 تا امضای توافقنامه با یونان، نام این کشور(مقدونیه) به علت داشتن شباهت با نام یکی از استان‌های یونان همواره محل اختلاف با آتن بوده و همین مساله مانع الحاق مقدونیه به نهاد‌هایی همچون ناتو شده است.
دولت آتن به دلیل اینکه مقدونیه قدیم بخش بسیار بزرگی از خاک یونان را شامل می‌شد، نگران بود که دولت مقدونیه بعدها ادعایی درباره این بخش از یونان را مطرح کند و به همین دلیل خواهان تغییر نام جمهوری مقدونیه بوده است.
شبس**اروپام**436**1613

افزودن نظر