سخنرانی پمپئو در قاهره با بدبینی و انتقادات شدید مواجه شد

سخنرانی پمپئو در قاهره با بدبینی و انتقادات شدید مواجه شد
تهران – تارنمای «رادیو عمومی ملی آمریکا» در گزارشی نوشت: سخنرانی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در دانشگاه آمریکایی قاهره با «بدبینی» مواجه شد و انتقاداتی را نسبت به سیاست های خاورمیانه ای واشنگتن برانگیخت.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، این رسانه آمریکایی افزود: پمپئو روز پنجشنبه سیاست خاورمیانه ای دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را تشریح کرد. سخنرانی وی انتقاد شدیدی از سیاست های خاورمیانه ای باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا بود.


پمپئو در بخشی از سخنانش گفت: ما به اشتباه خود را نیروی می دیدیم که عامل مشکلات خاورمیانه است. بنابراین، از اعمال قدرت خود در شرایطی که زمان اقتضا می کرد یا شرکای ما می خواستند، اکراه داشتیم.
پمپئو از اوباما نامی نبرد اما اظهار داشت: سال 2009 «آمریکایی دیگری» به قاهره رفت. اوباما در سفر به پایتخت مصر سیاست های خاورمیانه دولت خود را تشریح کرد.
اظهارات تند پمپئو علیه دولت قبلی آمریکا انتقاداتی را نسبت به راهبرد دولت ترامپ در منطقه برانگیخت. «جرالد فیرستاین» که در دولت اوباما سفیر آمریکا در یمن بود، یکی از این منتقدان است. وی به «رادیو عمومی ملی آمریکا» گفت: سخنانی که امروز شنیدیم لفاظی های تهی بود.
پمپئو با اشاره به ادعاها در مورد استفاده نظام سوریه از سلاح های شیمیایی و حملات موشکی آمریکا و متحدانش در رابطه با این ادعاها گفت که ترامپ «خشم ارتش آمریکا را نشان داد، نه یک بار بلکه دو بار. او مایل است باز هم این کار را انجام دهد».
وی همچنین در پاسخ به این انتقادات که تصمیم ترامپ به خروج 2 هزار و دویست نیروی نظامی آمریکایی از سوریه منجر به بازگشت داعش می شود، اظهار داشت : عقب نشینی از سوریه «به معنای تغییر ماموریت نیست».
او افزود که آمریکا با متحدان خود همکاری می کند تا فراینده نابودی داعش تکمیل شود.
'فیرستاین' در مورد اعلام خروج از سوریه گفت: به نظر می رسد که موضع دولت ترامپ راه همواری را برای رسیدن بشار اسد به پیروزی ایجاد می کند.
پمپئو بخش دیگری از سخنرانی خود را به ایران اختصاص داد و در این زمینه، ضمن انتقاد از سیاست های دولت اوباما، از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام حمایت کرد.
تریتا پارسی بنیانگذار شورای ملی ایرانیان آمریکا گفت که پمپئو در این زمینه اشتباه کرد. وی اظهار داشت: تنها باری که طی چهل سال گذشته آمریکا واقعا سعی کرد سیاست خود را در قبال ایران به شیوه قابل توجهی تغییر دهد، از طریق سیاست چندجانبه گرایی بود که به توافق هسته ای برجام منجر شد. هیچ یک از تحریم ها، هیچ فشاری، هیچ زورگویی، کارشکنی و حمله سایبری به هیچ شیوه و شکلی نتوانسته است حتی کوچکترین چیزی شبیه به آن حاصل کند.
پارسی از اینکه پمپئو از ایران انتقاد و در مقابل افراط گرایی های متحدانی مانند عربستان سعودی سکوت اختیار کرد، ابراز تعجب کرد. این درحالی است که مقام های اطلاعاتی آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که «محمدبن سلمان» ولیعهد سعودی در قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد آل سعود دست داشته است.
پارسی افزود: سکوت در مورد عربستان و درخصوص قتل خاشقچی بیش از پیش این احساس را تقویت می کند که وقتی صحبت از حقوق بشر به میان می آید دولت ترامپ در این مورد جدی نیست.
پمپئو در قاهره همچنین از آنچه که تلاش های «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر برای «اشاعه آزادی مذهبی» خواند، تمجید کرد و افزود: خوشحالم می بینم کسانی که اینجا به اشتباه به اداره نادرست سازمان های مردم نهاد متهم شده بودند، تبرئه شده اند».
«دالیا فهمی» استاد علوم سیاسی در دانشگاه «لانگ آیلند» نیویورک گفت که پمپئو در سخنان خود زندانی شدن هزاران ناراضی سیاسی در مصر توسط السیسی را کتمان کرد، این درحالی است که وزارت خارجه آمریکا در گزارش خود به زندانی شدن این ناراضیان اشاره کرده است.
فهمی اظهار داشت: شاید انتظار داشتید که او به عنوان رئیس وزارت خارجه آمریکا درباره حقوق بشر در مصر سخن بگوید. اما مواضع وی به رهبران عربی می گوید که این دولتی است که دموکراسی را جدی نمی گیرد.
«جان هانا» مشاور ارشد در اندیشکده محافظه کار «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» که به دولت ترامپ نزدیک است، مدعی شد: به نظرم وزیر خارجه در قاهره درباره اتفاقاتی که در داخل مصر رخ می دهد به روشنی صحبت کرد. فکر می کنم او نسبتا ملایم صحبت کرد اما مصری ها نکته سخنان او را می گیرند.
پمپئو در سخنرانی قاهره همچنین از ائتلاف شرکای خود علیه یمن حمایت کرد. حمایت آمریکا از این ائتلاف از سه سال پیش و از دولت اوباما شروع شد. وزیر خارجه آمریکا مدعی شد کشورش از مذاکرات با میانجیگری سازمان ملل در یمن حمایت می کند.
« ایلهان عمر» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت مینه سوتا گفت: وی از شنیدن سخنرانی پمپئو «شرمسار» شده است.
وی تاکید کرد که بازنگری در سیاست آمریکا در خاورمیانه باید در اولویت قرار گیرد.
این نماینده مسلمان افزود: وقتی مساله بازگشایی دولت تمام شد، علاقمند هستم عربستان سعودی را پاسخگو کنیم و به مشارکت در جنگ علیه یمن پایان دهیم.
شبک**9423**1392

افزودن نظر