وزیر خارجه چین: استرالیا نباید رقیب راهبردی پکن باشد

پکن- 'وانگ یی' وزیر خارجه چین در ملاقات خانم 'ماریس پین' وزیر خارجه استرالیا در پکن خواستار آن شد که طرفین بجای آنکه رقبای راهبردی هم باشند براساس همکاری مشترک مناسبات را به پیش سوق دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، این درخواست در حالی مطرح می شود که استرالیا صندوقی را برای کشورهای منطقه اقیانوس آرام جنوبی در نظر گرفته است همین اقدام وزیر خارجه چین را ناخرسند کرد و باعث شد تا از همتای خود بخواهد به دنبال رویارویی راهبردی با چین نباشد.


صندوق چند میلیارد دلاری که استرالیا در نظر گرفته است یکی از اهدافش مقابله با نفوذ چین در منطقه است.
با وجود تنش های سیاسی و اقتصادی که میان دو کشور بوجود آمده است چین هنوز تلاش می کند تا لحن آرامی داشته باشد و بیش از این به مناقشات دامن نزند و لحن وزیر خارجه این کشور نیز نسبتا مسالمت جویانه بوده است.
'وانگ' فراز و فرودهای اخیر در مناسبات را مورد توجه قرار داد و گفت ما رقبای راهبردی به حساب نمی آییم بلکه شرکای راهبردی هستیم.
آمارها نشان می دهد به رغم فاصله گرفتن سیاسی دو کشور به دلیل نگرانی استرالیا از نفوذ فزاینده چین با روش های تجاری در ساختار حاکمه این کشور، ارزش تبادلات دوجانبه آنها به 130 میلیارد دلار رسیده است.
وزیر خارجه استرالیا پس از این ملاقات مذاکراتش را با طرف چینی کامل و سازنده و صریح خواند و گفت در بازه های زمانی مختلف، اختلافاتی میان طرفین بوجود آمده است مهم اینجاست که بر آنها مدیریت کنیم و به هر صورت روابط با چین برای استرالیا با اهمیت است.
با وجود این اظهار نظر دولت آقای 'اسکات موریسون' نخست وزیر استرالیا تصمیم گرفته است دو میلیارد و 190 میلیون دلار برای کشورهای منطقه اقیانوس آرام جنوبی در نظر گیرد که در واقع یک صندوق اعطای کمک و وام برای اجرای طرح های زیربنایی برای آنها محسوب می شود.
مالکوم ترنبول نخست وزیر سابق استرالیا یک سال قبل گفت که از نفوذ فزاینده تجاری چین در ساختار حاکمه این کشور نگران است و از آن زمان روابط میان طرفین تیره تر شده است.
موریسون در ارتباط با ایجاد این صندوق کمکی می گوید کشورش به دنبال افزایش نفوذش در منطقه اقیانوس آرام است که طبیعتا یکی از اهداف استرالیا مهار چین در این ناحیه از جهان است.
چین از سال 2011 میلادی به این طرف برای کمک به کشورهای اقیانوس آرام یک میلیارد و 300 میلیون دلار هزینه کرده است.
آساق**231**1904**

افزودن نظر