بحران پرداخت بدهی های اسلام آباد رفع شد

اسلام آباد - وزیر امور دارایی پاکستان گفت که کشورش بحران پرداخت بدهی های خود را پشت سر گذاشته است، 6 میلیارد دلار از 12 میلیارد مورد نیاز را عربستان سعودی تامین می کند و مابقی آن را چین می دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «اسد عمر» وزیر دارایی پاکستان امروز در نشست مطبوعاتی مشترک با «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه این کشور گفت: بحران موجود در پرداخت بدهی ها برطرف شده و برای ایجاد توازن در آینده می بایست حجم صادرات را افزایش دهیم.


وی یادآورشد که پاکستان به 12 میلیارد دلار کمک نیاز داشت که عربستان سعودی مبلغ 6 میلیارد دلار تامین کرده و مابقی مبلغ مورد نیاز از سوی چین فراهم شد به این شکل اسلام آباد به طور کامل از بحران خارج شده و اکنون توجه خود را به ثبات بلند مدت متمرکز می کنیم.
اسد عمر تصریح کرد:هیات بلندپایه پاکستان، نهم نوامبر (جمعه 18 آبان) عازم چین خواهد شد و این هیات که رئیس بانک مرکزی نیز شامل آن خواهد بود، چارچوب توازن بازپرداخت ها را تعیین خواهد کرد.
*** وزیر خارجه پاکستان: سفر عمران خان به چین مفید بود
قریشی وزیر خارجه پاکستان نیز گفت که نباید این پرسش را مطرح کرد چه دریافت کردید؟ در این سفرها می توان چیزهایی بدست آورد.
وی افزود:سفر نخست وزیر به چین مفید و سازنده بود، در این سفر خواهان پیشبرد روابط راهبردی با پکن و روابط تجاری بودیم و در تبدیل روابط راهبردی به مشارکت اقتصادی موفق شدیم
قریشی به دستاوردهای سفر عمران خان به چین اشاره کرد و گفت:در پایان سفر، 15 توافقنامه و تفاهمنامه میان دو کشور به امضا رسید و با توسعه مذاکرات راهبردی آن را به سطح وزیران خارجه ارتقا دادیم و پیشرفت هایی در انتقال فناوری کشاورزی چین به پاکستان انجام شده است.
وزیر خارجه پاکستان ادامه داد:روابط با چین نه تنها مطلوب بلکه به مرور زمان بسیار بهتر نیز خواهد شد، مسئولان چینی اطمینان دادند که پاکستان اهمیت طرح کریدور اقتصادی را درک می کند و کسی منکر اهمیت بندر گوادر نیست.
چین و پاکستان در حاشیه دیدار 'لی که چیانگ' نخست وزیر چین و 'عمران خان' همتای پاکستانی وی در پکن، روز شنبه 12آبان جاری، پانزده توافقنامه و یادداشت همکاری امضا کردند.
این توافقنامه ها، بخش های «صنعتی، فنی و کشاورزی» را در بر می گیرد و از آنجا که پاکستان بیش از هر زمانی به کمک های مالی و بانکی برای رفع چالش های اقتصادی نیاز دارد، این توافقات برایش از اهمیت بالایی برخوردار است.
دو طرف همچنین موافقت کردند چین درچارچوب همکاری های اقتصادی از تلاش های پاکستان و برنامه این کشور برای ایجاد مناطق اقتصادی ویژه حمایت می کند.
اسلام آباد و پکن همچنین چندین توافقنامه درباره گفت و گوهای بلند پایه راهبردی میان وزارتخانه های خارجه چین و پاکستان، علوم زمین شناسی، انتقال فناوری های الکترونیکی و جنگلبانی امضا کردند.
آکادمی علوم اجتماعی چین و اداره زمین شناسی پاکستان و آکادمی علوم چین و بخش آموزش عالی پاکستان هم اسناد همکاری را به دنبال دیدار دو نخست وزیر امضا کردند.
پاکستان به دنبال دریافت یک کمک مالی 6 میلیارد دلاری از چین است که یک میلیارد و 500 هزار دلار آن در بانک دولتی پاکستان ذخیره می شود و بخشی از آن نیز در اختیار وزارت راه آهن قرار می گیرد.

افزودن نظر