کارشناس روس: ایران قدرت مقابله با تحریم‌های آمریکا را دارد

به عقیده رئیس مرکز خاورمیانه موسسه تحقیقات راهبردی روسیه ایران تجربه و امکانات لازم برای مقابله با تحریم‌های آمریکا را دارد، ضمن اینکه پس از خروج آمریکا از برجام، جامعه جهانی هم مخالف تحریم‌های یکجانبه واشنگتن است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، " ولادیمیر فیتین" رئیس مرکز خاورمیانه موسسه تحقیقات راهبردی روسیه در مصاحبه با روزنامه پراودا ، چاپ مسکو، گفته است، ایران برای مقابله با تحریم های آمریکا و قدرت پشت سر گذاشتن آن، امکانات لازم را در اختیار دارد. وی یادآور شد، این نخستین بار نیست که تهران در معرض اعمال تحریم های شدید آمریکا قرار می گیرد. ولی پس از آنکه آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج شد، جامعه جهانی دیگر در برخورد با اقدامات آمریکا موضع گیری واحدی ندارد. اگر روسیه، چین و دیگر شرکای کلیدی ایران، مانند هند، اندونزی، کره جنوبی و ژاپن را کنار بگذاریم، حتی اتحادیه اروپا نیز مخالف تحریم های آمریکا است.

به عقیده این کارشناس، در اروپا و سایر کشورها شرکت های جدیدی که به طور رسمی با بازار اقتصادی آمریکا رابطه قوی ندارند، به وجود خواهد آمد و این مسئله روابط تجاری با ایران را تسهیل خواهد کرد.

وی یادآور شد، البته تجربه مقابله ایران با تحریم ها به طور کامل نمی تواند در روسیه مورد استفاده قرار بگیرد، برای آنکه صنایع نفتی روسیه در معرض تحریم های غرب قرار نگرفته است. فیتین همچنین گفت، روسیه به مواضع قاطعی در رابطه با حمایت از توافق هسته ای با ایران و ادامه همکاری با این کشور در عرصه های مختلف تجاری و اقتصادی ادامه می دهد.

لازم به یادآوری است که وزارت خزانه داری آمریکا بیش از 700 شخصیت و سازمان ایرانی، از جمله شرکت ملی نفت ایران، 70 موسسه مالی، 50 بانک، شرکت هواپیمایی ایران ایر و 67 فروند هواپیمای این کشور را در فهرست تحریم های جدید قرار داده است.

انتهای پیام/

افزودن نظر