برلین: آلمان و اروپا ایجاد سیستم پرداختی برای ایران را بررسی می‌کنند

سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان گفت که برلین و شرکای اروپایی‌اش ایجاد سیستم پرداختی برای ایران را بررسی می‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان امروز جمعه گفت: آلمان و شرکای اروپایی اش در حال بررسی ایجاد سامانه پرداختی در خصوص ایران هستند که این اجازه را می دهد تبادلات تجاری با ایران پس از تحریم های آمریکا ادامه یابد.

این سخنگو در یک نشست خبری دولتی افزود: همانطور که شما می دانید، مهمترین هدف اتحادیه اروپا و دولت آلمان این است که از تامین فرآیند تبادلات اطمینان حاصل کند. همه گزینه ها در دست بررسی هستند.

پیشتر گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه وزیر دارایی آلمان و همتایان فرانسوی و بریتانیایی او در تلاش بررسی راه هایی هستند که به شرکت های اروپایی امکان دور زدن تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی را می دهد.

سایت اشپیگل آنلاین بامداد جمعه 23 شهریور (14 سپتامبر) گزارش داد، وزیران دارایی آلمان، فرانسه و بریتانیا قصد دارند حتی الامکان تا اوایل ماه نوامبر نهادی مالی بنیانگذاری کنند که تنها مقصود آن انجام دادوستدهای مالی با جمهوری اسلامی با دور زدن کانال های معمولی انتقالات بانکی است.

به نوشته اشپیگل آنلاین نهاد مالی جدید نه یک بانک، بلکه از لحاظ حقوقی نهادی واسطه ای (Special-purpose entity) محسوب خواهد شد. مزیت چنین نهادی این است که نباید از سرمایه برخوردار باشد و به عبارتی برای راه اندازی آن نیاز به کمک های مالی دولتی نیست. این ابتکار عمل را فرانسه پیشنهاد کرده است.

قرار است که تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بتوانند از این نهاد بهره ببرند. وزیران دارایی آلمان، بریتانیا و فرانسه پایهگذاری چنین نهاد مالی را در راستای حفظ حاکمیت اتحادیه اروپا ارزیابی می کنند.

دولت ایتالیا نیز تمایل خود را برای مشارکت در راه اندازی چنین نهاد واسطه ای ابراز کرده است.

نشریه اقتصادی آلمانی هندلزبلات Handelsblatt روز جمعه 23 شهریور (14 سپتامبر) در گزارشی مبسوط به این راهکرد و شیوه عملی آن پرداخته است. این نهاد واسطه ای مانند یک بورس معاوضه عمل می کند و در واقع مطالبات متقابل شرکت های اروپایی و ایران را حسابرسی می کند.

برای نمونه وقتی ایران به اسپانیا نفت می فرستد و یک شرکت ماشین سازی آلمانی به ایران تجهیزات و دستگاه های لازم برای راه اندازی یک کارخانه را می فروشد، این نهاد واسطه ای وارد عمل می شود. پولی که قرار است اسپانیا به ایران در ازای خرید نفت بپردازد، برای پرداخت صورت حساب شرکت آلمانی که به ایران دستگاه فروخته، استفاده می شود.

این نهاد واسطه ای می تواند بر اساس حقوق و قوانین لوکزامبورگ بنیان نهاده شود و مقر آن نیز در لوکزامبورگ باشد که از مراکز مهم مالی اروپا محسوب می شود.

انتهای پیام/.

افزودن نظر