نظر ائتلاف النصر درباره نامزدی العبادی/ نماینده عراقی: موضع مرجعیت نقشه‌های آمریکا را به هم ریخت

عضو ائتلاف البناء در عراق تاکید کرد که موضع مرجعیت دینی درخصوص شخصیت‌های نامزد تصدی پست نخست وزیری آینده این کشور درها را به روی برخی قدرت طلبان گرفت و نقشه‌های آمریکا را بر هم زد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، فاضل الفتلاوی عضو ائتلاف البناء در گفت وگو با شبکه تلویزیونی السومریه نیوز تصریح کرد: آنچه مرجعیت دینی اعلام کرد؛ درها را به روی همه تقسیرهایی بست که برخی قدرت طلب به آن اتکا کرده بودند. موضع مرجعیت همه چیز را به طور واضح مشخص کرد. این موضع همه نقشه های واشنگتن برای ترسیم ساختار دولت آینده عراق برهم زد.

وی گفت: نیروهای سیاسی امروز باید یک شخصیت سالم، قوی و قادر به رساندن کشور به ساحل امنیت و آرامش را برگزینند.

الفتلاوی گفت: نزدیکی آشکاری بین الفتح و سائرون وجود دارد و فکر می کنیم که طی دو روز آینده توافق درخصوص ساختار هیئت رئیسه پارلمان صورت گیرد. نزدیکی روابط سائرون و الفتح قدرت و انسجام به دولت آینده خواهد بخشید زیرا سائرون و الفتح از وزن و جایگاهی در پارلمان و جامعه برخوردارند و برای اجرای برنامه دولتی قدرت دارند.

یک منبع نزدیک به مرجعیت دینی عراق گفته بود: اگر نخست وزیر آینده از بین سیاستمدارانی که در سالهای پیش در قدرت بوده اند، انتخاب شود، او را تایید نخواهد کرد زیرا اکثر مردم دیگر امیدی به هیچ یک از اینها برای تحقق خواسته های خود در بهبود اوضاع و مبارزه با فساد ندارند.

نظر ائتلاف النصر درباره نامزدی العبادی

ائتلاف النصر به ریاست حیدر العبادی نخست وزیر در بیانیه ای اعلام کرد که العبادی تنها نامزد این ائتلاف برای تصدی پست نخست وزیری آینده است.

در بیانیه ائتلاف النصر آمده است: "طرح ائتلاف انصر نجات بخش عراق است تا اینکه کشور از سیاست جبهه بندیهای منطقه ای و بین المللی آسیب نبیند. النصر دیدگاه و طرحی اصلاح گرایانه و توسعه ای و خدماتی دارد که قادر است تا کشور را روی ریل ثبات و رشد قرار دهد. العبادی تنها نامزد ائتلاف النصر برای تصدی پست نخست وزیری است که در مدیریت جنگ و صلح و اقتصاد موفق شده است. او قادر است که خدمات رسانی و ثبات را تامین و منافع عالی عراق را حفظ کند".

استان بصره در جنوب عراق از چند ماه پیش صحنه تظاهرات به خاطر نبود خدمات عمومی از جمله آب و برق و بیکاری است. این تظاهرات در دو هفته اخیر شدت گرفته است. در جریان آن تاکنون چندین نفر کشته و زخمی شده اند.

معترضان دولت کنونی به ریاست حیدر العبادی را به کوتاهی و فساد متهم کرده و خواهان استعفای آن شده اند. ائتلاف سائرون و الفتح نیز خواستار استعفای دولت به خاطر ناکارآمدی شده است.

انتهای پیام/

افزودن نظر