تروریسم انتقالی و بازگشت آمریکا به عراق

با افزایش دوباره فعالیت هسته‌های خاموش داعش در عراق، به نظر می‌رسد دور تازه‌ای حضور نظامی آمریکا در عراق در پیش باشد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، حسین محمدی اصل*: با شکست سیطره داعش بر مناطق شمالی عراق در سال ۲۰۱۷، رسانه‌ها و تحلیلگران غربی و عربی بر این باور بودند که این حرکت به محو و نابودی این گروهک در عراق منجر می‌شود، اما این انگاره به مرور زمان رنگ باخته و ابعاد تازه‌ای از این ماجرا رخ نموده است.

پس از اعلام شکست سیطره این گروه بر عراق، با وجود عقب نشینی آرایش هسته‌های خاموش تروریستی در «صلاح‌الدین»، «کرکوک» و «دیالی» تغییر کرد و راهبردی مشابه اقدامات سازمان تروریستی منافقین و کومله دموکرات ایران در سال‌های ۶۰ تا ۶۸ اتخاذ کرده‌اند.براساس این راهبرد تلاش آنها به ضربه‌زنی تدریجی و عملیات‌های مرگبار با هدف تضعیف نظام امنیتی عراق و ممانعت از وقوع ثبات پایدار معطوف شده است.

این هسته‌های عملیاتی با کمک مشاوران نظامی آمریکایی و اسرائیلی مستقر در مناطق کردنشین موفق به تشکیل تیم‌های تروریستی نامنظم با پوشش‌های مختلف شده‌اند و اکنون در مناطقی که بافت جمعیتی‌شان غالبا سنی است، به صورت مخفیانه عملیات‌های خود را سازماندهی می‌کنند. به گفته معاون پلیس استان صلاح‌الدین جنگجویان داعش در گروه‌های ۳ تا ۵ نفره در کوهستان پنهان می‌شوند و یافتن آن‌ها به این دلیل سخت است.

در این میان نقش گروهک منافقین به سرکردگی مریم رجوی نیز غیرقابل چشم پوشی است، زیرا تروریست‌ها، باکمک منافقین، روش جنگ‌های نامنظم علیه قدرت مرکزی عراق را فرا می‌گیرند و به تیم‌های ضدامینتی داعش ملحق می‌شوند با این تفاوت که محل اختفاء تروریست‌های رجوی در خانه‌های تیمی بود و امروز ورژن داعشی آن در بیابان‌ها سنگر می‌گیرد.

نوع حملات داعش به قتل، آدم ربایی، عملیات انتحاری، حمله به مراکز حکومتی، سرقت مسلحانه، کشتارهای دسته جمعی برای احیای امپراطوری وحشت، معطوف خواهد بود. بر اساس این راهبرد در هفته‌های گذشته شاهد حملات این گروه به مواضع بسیج مردمی و ارتش عراق در جاده سامرا بوده‌ایم. هرچند این حملات با شکست مواجه شده است.

شواهد نشان می‌دهد راهبرد جدید داعش مقدمه‌چینی برای بازگشت آمریکایی‌ها به عراق است. 

شیوع جنگ‌های نامنظم و تشنجات داخلی عراق می‌تواند براندازی دولت «حیدر العبادی» و جنگ داخلی جدیدی را رقم بزند که طبق معمول آمریکا و نیروهای ناتو به عنوان آلترناتیو دولت عراق بار دیگر رسما وارد خاک عراق خواهند شد و زمام امور این سرزمین را به دست خواهند گرفت.

در همین راستا کنسولگری آمریکا در سلیمانیه عراق نقش اتاق برنامه‌ریزی و راهبری این طرح را بازی می‌کند. پس از افتتاح این مجموعه، برخی تحلیلگران عرب در نوشته‌های خود سلیمانیه را «اسرائیل صغیر» خطاب کردند.

ترامپ به دنبال جبران خروج بدون پیروزی اوباما از عراق (با شعار بدون پیروزی زمین را ترک نمی‌کنیم) به صحنه آمده است و در آینده شاهد ابعاد روشن‌تری از نقش آمریکا در بی‌ثباتی عراق خواهیم بود.

انتهای پیام/ق

* کارشناس مطالعات منطقه‌ای 

افزودن نظر