عبرت‌های دو توافق؛ از سعدآباد تا وین‌‌‌‌ــ‌۷| محرمانه‌بودن؛ فصل مشترک توافقات خسارت‌بار

نامحرم‌دانستن کارشناسان و نمایندگان مجلس و رسانه‌ها از سوی تیم مذاکره‌کننده در دو توافق سعدآباد و برجام موجب شد تا این دو توافق به‌حدی خلل‌وفرج ریز و درشت داشته باشد که طرف مقابل هر روز طمع کند تا از یکی از این سوراخ‌ها چنگ و دندانی نشان دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، در مهرماه 82 توافق سعدآباد بین ایران و تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) منعقد شد. در تیرماه 94 نیز توافق برجام میان ایران و 1+5 امضاء شد. نکته قابل تأمل اینجاست که نفرات اصلی ایران در هر دو توافق، مشترک بودند. نکته دیگر اینکه این دو توافق ــ به اذعان اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی ــ به یک نتیجه مشترک ختم شد و آن دستاورد تقریباً هیچ برای ایران بود، در حقیقت تاریخ دوباره تکرار شد.بیشتر بخوانید: بیشتر بخوانید:

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، در مهرماه 82 توافق سعدآباد بین ایران و تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) منعقد شد. در تیرماه 94 نیز توافق برجام میان ایران و 1+5 امضاء شد. نکته قابل تأمل اینجاست که نفرات اصلی ایران در هر دو توافق، مشترک بودند. نکته دیگر اینکه این دو توافق ــ به اذعان اعضای تیم مذاکره کننده ایرانی ــ به یک نتیجه مشترک ختم شد و آن دستاورد تقریباً هیچ برای ایران بود، در حقیقت تاریخ دوباره تکرار شد.

خبرگزاری تسنیم در یک پرونده ویژه به بررسی نقاط مشترک این دو توافق خسارت بار پرداخته است. در اینجا به قسمت هفتم این پرونده می پردازیم.

در بند 11 منشور اخلاقی دولت آقای روحانی که ( 27 مرداد 92) در اولین جلسه هیئت دولت یازدهم توسط رئیس جمهور قرائت شد آمده است: حق مردم در دسترسی به اطلاعات را پاس دارم، شفافیت اطلاعاتی را مبنای عمل قرار دهم، در ارائه اطلاعات به آنان و تعامل با رسانه‎‎ها فعالانه و با رویکرد مثبت عمل کنم و در این مسیر با نظام اطلاعرسانی دولت هماهنگ عمل کنم .

با نگاهی گذرا به توافقات دولت در 5 سال اخیر، به قراردادهای غیرشفاف و پرابهامی می رسیم که عنوان دولت محرمانه ها را زیبنده این دولت ساخته است.

در حقیقت، برخی ارکان مهم دولت در حوزه سیاست خارجی، فرهنگی، سیاست داخلی و اقتصادی، راهبرد اعلام نشده اما اعمالی پنهانکاری، محرمانه سازی، انکار و کتمان و توجیه، راه بینداز و جابینداز، عملیات روانی برای جا انداختن یا تحمیل قراردادهای محرمانه به صاحب نظران منتقد و دستگاه های قانونی نظارتی (مجلس، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی) و... در یک کلمه، نامحرم سازی مردم و کارشناسان و ناظران را در پیش گرفت. برجام، (قراردادهای نفتی) FATF، 2030 ، IPC، قراردادهای خرید هواپیما، قراردادهای خرید خودرو و... نمونه هایی از محرمانه های دولت روحانی است.

در این میان، جزئیات توافق هسته‎ای ایران و 1+5 (برجام) را باید نخستین و بزرگترین محرمانه از مجموعه محرمانه‎‎های دولت دانست.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه (مهر 92) تاکید کرد: یکی از شرایط توفیق مذاکرات بین المللی حفظ ماهیت محرمانه آن هاستو معمولا هر مقدار مذاکره کنندگان کم تر خبر به بیرون درز بدهند، بیش تر نشان جدی بودن مذاکرات و امکان رسیدن به توافق است .

اظهارات آقای ظریف درخصوص محرمانه بودن مذاکرات در حالی بود که هر از گاهی خبرهایی در رسانه های بیگانه و مرتبط با دشمن منتشر می شد که نشان از آگاهی آنان از جزئیات مذاکرات هسته ای و داده ها و ستانده ها بود. گویا فقط مردم و کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامحرم بودند.

رهبر معظم انقلاب (20 فروردین 94) فرمودند: مسئولین باید بیایند مردم را و بخصوص نخبگان را از جزئیات و واقعیات (مذاکرات هسته ای)مطلع کنند؛ ما چیز محرمانه نداریم،چیز مخفی نداریم .

بیشتر بخوانید:

عبرت های دو توافق؛ از سعدآباد تا وین-1| چرا علیرغم تعلیق و تعطیلی صنعت هسته ای مشکلات معیشتی مردم رفع نشد؟

عبرت های دو توافق؛ از سعدآباد تا وین-2| روحانی در سال 83: اروپایی ها بدون چراغ سبز آمریکا، قادر به انجام هیچ کار مهمی نیستند

عبرت های دو توافق؛ از سعدآباد تا وین ــ 3| سرگیجه دیپلماسی؛ از بستن با کدخدا تا خروج موجود مزاحم

در فروردین 94 مقامات آمریکایی در اظهارات جداگانه از متن تنظیم شده توسط خود (فکت شیت آمریکایی) به عنوان پارامترهای حاکم بر توافق نهایی یاد کردند. در آن مقطع زمانی، اظهارات آمریکایی ها توسط مقامات دولتی کشورمان تکذیب شد اما گذر زمان نشان داد که آن اخبار درست بوده است.

پس از انتشار فکت شیت آمریکایی، مقامات دولت آقای روحانی بدون اینکه سندی را به عنوان بیانیه منتشر نمایند از توافقاتی صحبت می کردند که دستاوردهای آن تاریخی است و تمام خطوط قرمز و منافع استراتژیک ایران تامین شده است اما حاضر نشدند در مقابل تمام فشارها و انتقادها فکت شیت مورد نظر خود را - که فی الواقع پشتوانه و منبع و مستند تحلیل ها و اطلاع رسانی هاست - منتشر نمایند و تعجب برانگیزتر اینکه حتی حاضر نشدند با صدور بیانیه رسمی، به مفاد فکت شیت منتشره آمریکایی (بخوانید قرائت و تفسیر غربی ها از بیانیه مشترک) اعتراض کنند.

علاوه بر این، زمانیکه مطالبات عمومی برای انتشار جزئیات توافق به اوج خود رسید، ابتدا علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد فکت شیت ایرانی نوشته شده و نزد ظریف است و ظریف هم معتقد بود نیازی به انتشار فکت شیت ایرانی نیست و در نهایت رئیس جمهور در اظهار نظری عجیب گفت فکت شیت ایرانی قبلاً منتشر شده است. حتی پیش از نسخه آمریکایی آن.

رهبر معظم انقلاب (اول فروردین 92) فرمودند: من به این گفتگوها (مذاکرات هسته ای ایران و 1+5)خوشبین نیستم. چرا؟ چون تجربه های گذشته ی ما نشان می دهد که گفتگو در منطق حضرات آمریکایی به این معنی نیست که بنشینیم تا به یک راه حل منطقی دست پیدا کنیم ــ منظورشان از گفتگو این نیست ــ منظورشان از گفتگو این است که بنشینیم حرف بزنیم تا شما نظر ما را قبول کنید! هدف، از اول اعلام شده است؛ باید نظر طرف مقابل قبول شود. لذا ما همیشه اعلام کردیم و گفتیم که این، گفتگو نیست؛ این، تحمیل است و ایران زیر بار تحمیل نمی رود. من به این اظهارات خوشبین نیستم، اما مخالفت هم ندارم .

وندی شرمنمذاکره کننده هسته ای ارشد دولت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا (اسفند 96) گفت: وقتی ما تصمیم به مذاکره با ایران گرفتیم، قبل از آنکه مذاکرات را شروع کنیم، یک توافقنامه کامل 100 صفحه ای نوشتیم؛ بنابراین [از قبل] می دانستیم به چه چیز هایی می خواهیم برسیم. این توافقنامه به طرز باورنکردنی، مفصل و فنی بود .

براساس مستندات موجود، اندیشکده آمریکایی مدیریت بحران14 ماه قبل از امضای برجام متنی را منتشر کرد که دقیقاً همان متن برجام بود. برای مثال، جزییاتی همچون تعداد سانتریفیوژها بعد از توافق و حتی اینکه مثلا سانتریفیوژهای جمع آوری شده در کدام سالن نظنز باید انبار شوند در این متن آمده است.

فرد کاپلن روزنامه نگار مشهور آمریکایی (آذر 92) در مقاله ای نوشت: چند هفته پیش یک مقام رسمی ارشد کاخ سفید از من و چند روزنامه نگار دیگر دعوت کرد تا نظر ما را درباره پیش نویس توافقنامه ای که قرار بود اوباما در مذاکره 1+5 با ایران به طرف ایران پیشنهاد کند جویا شود. وقتی متن پیش نویس توافقنامه را دیدیم، آن را کاملاً یکسویه ارزیابی کردیم و همه ما بر این باور بودیم که ایرانی ها هرگز این متن را نخواهند پذیرفت و به شرایطی که در آن آمده است تن نخواهند داد. پیش نویس توافقنامه به گونه ای بود که هیچ یک از مواد آن نمی توانست با اعتراض یک آمریکایی، یک اسرائیلی و یا یک عرب متعصب روبه رو شود. اما امروز که متن توافقنامه یکشنبه ژنو منتشر شد با کمال تعجب دیدم همان پیش نویسی است که چند هفته قبل دیده بودم و اکنون تیم هسته ای ایران، برخلاف انتظار ما، بدون کمترین تغییری در متن پیش نویس به آن تن داده و پذیرفته است .

در طول مذاکرات هسته ای دولت یازدهم، منتقدان بارها از دولت خواستند که براساس روال معمول و مرسوم در توافقات بین المللی، متن کامل توافق نهایی به دو زبان فارسی و انگلیسیکه هر دو قابل استناد باشند نوشته و منتشر شود. این خواسته که در صورت تسلط کامل مذاکره کنندگان به زبان انگلیسی نیز برای پیشگیری از سوءاستفاده حریف ضرورت داشته و معمول و شناخته شده است، مورد توجه تیم کشورمان قرار نگرفت و نتیجه آنکه طرف مقابل در برخی از مواد و بندهای حساس از واژه های دوپهلو استفاده کرد و از آنجا که متن فارسی توافق وجود ندارد، این ترفند حریف هم اکنون نیز مشکل آفرین شده است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی-شهریور 95- گفت: اگر ما وقتی برجام را تنظیم می کردیم دقت بیشتری می کردیم این فرصت برای آمریکا پیش نمی آمد که از این قابلیت تفسیر بودن [برجام] سوءاستفاده کند .

علی اکبر ولایتی عضو هیئت نظارت بر اجرای برجام نیز (خرداد 97) گفت: برجام دومین تجربه مذاکراتی با غرب در خصوص هسته ای بود. اولین تجربه در سال 82 و 83 شکل گرفت که در تجربه اول تقریباً همین مسیر طی شد و به همین نتایج هم رسیدیم... یکی از اشکالات برجام نداشتن متن فارسی بود که احساس حقارت به انسان دست می داد. حتی عهدنامه های گلستان و ترکمانچای هم با آن متن ذلت بار نسخه فارسی داشتند اما درباره برجام این هم انجام نشد .

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس نهم، خاطره قابل تأملی را از حضور ظریف در مجلس بیان کرد. توکلی گفت: شش روز بعد از توافق وین، در 29 تیرماه 94 شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه 2231 را تصویب کرد. با این قطعنامه، شش قطعنامه تحریمی پیشین علیه ایران لغو مشروط شد که در واقع تعلیق بود. و در عین حال برجام را تصویب کرد. روز بعد، سه شنبه 30 تیر آقای دکتر ظریف به مجلس آمد و گزارشی از برجام و حواشی آن، از جمله قطعنامه 2231 تقدیم مجلس کرد. چهار سئوال نوشتم و برای رئیس جلسه، آقای لاریجانی فرستادم. این از حقوق نمایندگان است که سئوال خود را از مسئولانی که گزارش تقدیم مجلس می کنند به رئیس جلسه بدهند و او باید بخواند و پاسخ بخواهد. آقای لاریجانی سه تا را خواند و دکتر ظریف پاسخ داد. از جمله پرسیدم در حالی که لااقل 4 بار لفظ تعلیق صراحتا در برجام آمده است چرا آقای وزیر چند بار با تأکید گفتند تمام تحریم ها لغو شده است؟ با کمال تعجب وزیر محترم در پاسخ گفت: "اصلا تعلیق هیچ جا نیامده، در هیچ جای برجام تعلیق نیامده، هر کس تعلیق ترجمه کرده اشتباه کرده، هیچ جای برجام تعلیق نیامده. کلمه تعلیق وجود ندارد. لغو کرد . . . لغو، تمام شد." من کلمه انگلیسی suspend را در متن برجام با ماژیک برجسته کردم و چون خودم منتظر اجازه اخطار بودم، از آقای دکتر نجابت خواهش کردم برود آن ها را به دکتر لاریجانی نشان دهد. لاریجانی که مطمئن شد به نجابت گفت برو به ظریف نشان بده. آقای دکتر ظریف در واکنش به دکتر نجابت گفت من ندیده بودم! عذر بدتر از گناه .

آقای ظریف در جایگاه وزیر امور خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای خیلی راحت اعلام کرد که یکی از حساس ترین و مهم ترین بخش توافق را ندیده است.

این خطای بزرگ تنها یکی از نتایج محرمانه سازی توافقات بین المللی از سوی دولت آقای روحانی است.

اما جدای از متن برجام، حواشی مذاکرات هسته ای نیز در برخی مقاطع، جنجال برانگیز بود. در فروردین 94 تصاویر حضور تریتا پارسی (موسس انجمن نایاک و از دوستان سیامک نمازی-سرحلقه نفوذ-) و هومن مجد (فردی که روزنامه نگار ایرانی-آمریکایی معرفی می شود) در کنار تیم مذاکره کننده ایران، بسیار تأمل برانگیز بود.

موضوع دستگیری جاسوس هسته ای در تیم مذاکره کننده هسته ای دولت یازدهم نیز ارتباط ویژه ای با محرمانه های برجام داشته است. محرز شدن جاسوسی عبد الرسول دری اصفهانی عضو و مشاور تیم مذاکره کننده در حوزه بانکی و مالی و اقتصادی نشان داد که تیم مذاکره کننده دولت آقای روحانی نه برایش رازی محفوظ بوده و نه قدرت چانه زنی؛ همچنانکه در تصمیم گیری های حیاتی مربوط به تحریم ها از عضوی مورد اعتماد و به اصطلاح کارشناس ارشد تیم ضربه خورد.

نزدیکی بیش از اندازه هومن مجد به تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان تا حدی بود که وی در بالکن اتاق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان دیده شد. این درحالی بود که بسیاری از خبرنگاران ایرانی و خارجی تنها از پایین هتل محل مذاکرات نظاره گر تیم هسته ای کشورمان بودند و ساعت ها صرف وقت می کردند تا اعضای تیم هسته ای کشورمان به بالکن هتل کوبورگ آمده و لبخندی تحویل آن ها دهند؛ موضوعی که در آن زمان به اصطلاح دیپلماسی بالکنی معروف شد.

تریتا پارسی در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفته بود که با بیش از 70 مقام مسئول و مرتبط با مذاکرات هسته ای دیدار داشته که خود حاکی از نقش فعال و مبهم وی در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 است.

حضور این دو نفر در یکی از حساس ترین مقاطع مذاکرات هسته ای این سوال را در افکار عمومی ایجاد کرد که نقش چنین افرادی که عموما به طور مستقیم یا غیر مستقیم به سرحلقه نفوذ آمریکایی وصل هستند در مذاکرات چیست؟ سازمانی که در کنار فعالیت های ظاهری برای دفاع از ایران در برابر تحریم ها، همواره اقدامات مشکوکی از قبیل تلاش برای نفوذ به مراکز قدرت در جمهوری اسلامی را در دستور کار خود داشته است. متاسفانه اعضای تیم مذاکره کننده و مقامات ارشد دولت روحانی هیچگاه پاسخ روشنی به این سوال ندادند.

از سوی دیگر، موضوع دستگیری جاسوس هسته ای در تیم مذاکره کننده هسته ای دولت یازدهم نیز ارتباط ویژه ای با محرمانه های برجام داشته است. محرز شدن جاسوسی عبد الرسول دری اصفهانی عضو و مشاور تیم مذاکره کننده در حوزه بانکی و مالی و اقتصادی نشان داد که تیم مذاکره کننده دولت آقای روحانی نه برایش رازی محفوظ بوده و نه قدرت چانه زنی؛ همچنانکه در تصمیم گیری های حیاتی مربوط به تحریم ها از عضوی مورد اعتماد و به اصطلاح کارشناس ارشد تیم ضربه خورد.

لازم به ذکر است که دری اصفهانی بارها با مشاور امنیتی اوباما -رئیس جمهور سابق آمریکا- دیدار داشته است.

آقای روحانی (بهمن 94) در مراسمی به اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای، نشان های لیاقت، خدمت و لوح یادمان زرین اهدا کرد. در این مراسم عبدالرسول دری اصفهانی نشان درجه سه خدمت را از آقای روحانی دریافت کرد که براساس دریافت نشان درجه سه دولتی، 50 سکه بهار آزادی به عنوان مزایای مادی به وی اعطاء شده است.

نکته قابل تأمل اینجاست که روند محرمانه سازی در توافق سعدآباد نیز اجرا شده بود.

حسن روحانی در کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای (خاطرات توافق سعدآباد) می نویسد: پس از نشست گروه هشت، در پاسخ به طرح "چارچوبی برای تضمین های متقابل" که در اواخر تیر 1383 آماده و در اوایل مرداد از طرف ایران ارائه شده بود، سه کشور اروپایی پس از رایزنی با آمریکا طرحی را با عنوان "راه پیش رو" با هدف دستیابی به یک توافق بلندمدت بین ایران و غرب پیشنهاد کردند که در اجلاس گروه هشت بر سر آن به تفاهم رسیده بودند. بنا بر این از تاریخ 8 مرداد 1383 زمان تحویل طرح ایران به اروپا تا تاریخ 30 مهر 1383 که زمان تحویل طرح غرب به ایران بود، فعالیت های دیپلماتیک عمدتا حول محور این طرح ها قرار داشت. البته طرح دوم ایران نیز به عنوان طرح پنج مرحله ای در تاریخ 19 مرداد 1383 به طرف اروپایی ارائه شد. هیچ یک از تحولاتی که در این دو ماه و بیست روز به وقوع پیوست در آن مقطع رسانه ای نشد و بعد از آن نیز کمتر در رسانه ها مطرح شد. به عبارتی تاکنون در مورد اقدامات طرفین در این مدت که می توان از آن به عنوان "هشتاد روز بی خبری" یاد کرد، کمتر بحث شده است . (291)

بیشتر بخوانید:

عبرت های دو توافق؛ از سعدآباد تا وین ــ4| از اعلام مسئول بودن در مذاکرات توسط دولتی ها تا انداختن تقصیرها به گردن نظام

عبرت های دو توافق؛ از سعدآباد تا وین ــ 5| جک استراو درباره زبان مذاکره با روحانی چه گفت؟

عبرت های دو توافق؛ از سعدآباد تا وین ــ6| دستاورد تقریباً هیچ برجام و سعدآباد، نتیجه بی توجهی به خطوط قرمز

صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت های یازدهم و دوازدهم و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای، با اشاره به برجام، صراحتا گفت: اگر ما وقتی برجام را تنظیم می کردیم دقت بیشتری می کردیم این فرصت برای آمریکا پیش نمی آمد که از این قابلیت تفسیر بودن [برجام] سوءاستفاده کند . روحانی نیز در کتاب خاطرات خود تصریح کرده است که پیشنهادهای سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) در توافق سعدآباد، شبیه دستورالعمل های استعماری کاپیتولاسیونبوده است. (604)

نامحرم دانستن کارشناسان و نمایندگان مجلس و رسانه ها از سوی تیم مذاکره کننده در دو توافق سعدآباد و برجام موجب شد تا این دو توافق به حدی خلل و فرج ریز و درشت داشته باشد که طرف مقابل هر روز طمع کند تا از یکی از این سوراخ ها چنگ و دندانی نشان دهد.

انتهای پیام/

افزودن نظر