هلند خواهان اتحاد اروپا در مقابل تهدید امریکا شد

«مارک روته» نخست وزیر هلند از اتحادیه اروپا خواست با یک نظم بین المللی مبتنی بر قوانین، در مقابل تهدیدهای آمریکا و روسیه متحد شود.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، وی در سخنانی در پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه گفت: حتی روابط با مهمترین متحد ما نیز دیگر قابل تشخیص نیست.


وی ضمن تکرار نگرانی اتحادیه اروپا از بابت تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و توافق آب و هوایی پاریس و همچنین اعمال تعرفه بر فولاد و آلومینیوم اروپا، در عین حال از این اتحادیه خواست با واشنگتن تا حد ممکن همکاری داشته باشد.
نخست وزیر هلند هشدار داد نظم چندجانبه جهانی به نحوی بی سابقه به چالش کشیده می شود و توازن ژئوپلیتیکی قدرت درحال تغییر است.
وی افزود: باید با این واقعیت که روسیه فاصله گرفتن از همسایگان در غرب را برگزیده است، سر و کار داشته باشیم. هلند ماه گذشته به طور رسمی روسیه را مسئول سرنگونی یک فروند هواپیمای خطوط هوایی مالزی بر فراز اوکراین در سال 2014 دانست.
نخست وزیر هلند در ادامه سخنان خود گفت که رونق اقتصادی چین و هند، در آن واحد چالش ها و فرصت هایی را برای اتحادیه اروپا به وجود آورده است.
در همین حال، «فرانس تیمرمانس» معاون رئیس کمیسیون اروپا سخنان نخست وزیر هلند در مورد تهدید ایجاد شده ازسوی آمریکا را مورد تائید قرار داد و گفت: برای اولین بار از سال 1945، رئیس جمهوری در آمریکا روی کار آمده که معتقد است اروپای غیرمتحد بیش از اروپای واحد به نفع ایالات متحده است.
وی که وزیر امور خارجه سابق هلند است، در پارلمان این کشور افزود: این مساله، اروپا را به اتحاد فرامی خواند. وی ضمن تقدیر از مبارزات «جان اف کندی» و «رونالد ریگان» روسای جمهوری اسبق آمریکا برای برقراری آزادی در اروپا، تاکید کرد که ارزش های مشترک اروپا و آمریکا به واسطه اقدامات یک رئیس جمهوری، قابل از بین رفتن نیست.
شبک**اروپام**9109**1392

افزودن نظر