روسیه: حمله موشکی مانع از ورود به دوما شده است

مسکو - معاون وزیر خارجه روسیه با تکذیب ادعای انگلیس مبنی بر اینکه روسیه به کارشناسان سازمان منع سلاح های شیمیایی اجازه ورود به شهر دوما سوریه را نمی دهد، اعلام کرد: حمله موشکی غیرقانونی آمریکا، انگلیس و فرانسه ورود به این شهر را ناممکن کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، سرگئی ریابکوف در جمع خبرنگاران افزود: حملات موشکی اخیر انگلیس، آمریکا و فرانسه دلیل اصلی ناممکن بودن ورود متخصصان سازمان منع سلاح های شیمیایی به منطقه غوطه شرقی است.


وی ضمن غیرقانونی خواندن حمله موشکی آمریکا و متحدانش به سوریه ادامه داد: بار دیگر لندن ما را متهم به کاری کرده است که نقشی در آن نداریم.
به گفته این مقام دیپلماتیک روسیه، اتهام زنی به رویه معمول انگلیسی ها تبدیل شده است و آنها روسیه را برای هرچیزی متهم می کنند.
به گزارش ایرنا، آمریکا بامداد شنبه (دیروز) به همراه متحدانش انگلیس و فرانسه، اطراف دمشق و حمص را در سوریه هدف حمله نظامی قرار داد که بر اساس گزارش خبرگزاری سوریه (سانا) تمام موشک های شلیک شده متجاوزان به منطقه «دنحه» در 24 کیلومتری غرب حمص سرنگون شده است.
وزارت دفاع سوریه اعلام کرد: در حمله بامداد دیروز آمریکا، انگلیس و فرانسه، 110 موشک به خاک این کشور شلیک شده است.
خبرگزاری رسمی سوریه همچنین اعلام کرد براثر حمله موشکی متجاوزان آمریکایی و متحدانش (فرانسه و انگلیس) به یک پایگاه نظامی در استان حمص سه غیر نظامی زخمی شدند.
رسانه‌های غربی در روزهای گذشته مدعی استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شده اند و آمریکا، انگلیس و فرانسه به همین بهانه، برخی اهداف را در سوریه هدف حملات موشکی قرار دادند.
فارن پالیسی در یادداشتی به قلم 'شین هریس'، ستون نویس این نشریه آمریکایی و 'متیو اید'، نویسنده جنگ های داخلی نوشت، شاید دولت آمریکا حمله نظامی به سوریه را واکنشی به حملات شیمیایی به دومای روسیه محسوب کند اما، یک نسل قبل، ارتش و سازمان های اطلاعاتی آمریکا با وجود اطلاع از مساله، برای جلوگیری از حملات شیمیایی بسیار ویرانگرتر از حمله به دوما هیچ کاری نکردند.
سال 1988، در طول روزهای جنگ عراق با ایران، آمریکا از طریق تصاویر ماهواره ای مطلع شده بود ایران با استفاده از شکاف در خطوط دفاعی عراق، در حال کسب برتری راهبردی است. مقام های امنیتی آمریکا موقعیت نیروهای ایرانی را به عراق اطلاع دادند و از حمله شیمیایی ارتش صدام حسین به ایرانی ها کاملا آگاه بودند.
در واقع، آمریکا تصاویر و نقشه های مربوط به تحرکات سربازان ایرانی و نیز موقعیت تاسیسات لجستیک و جزییات پدافند هوایی ایرانی ها را در اختیار صدام قرار داده بود.
عراقی ها با استفاده از تصاویر ماهواره ای، نقشه ها و سایر اطلاعات آمریکا، در اوایل 1988 با گاز خردل و سارین به ایرانی ها حمله کردند.
طبق اسناد از طبقه بندی خارج شده سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا(سیا) و مصاحبه با مقام های سابق اطلاعاتی، آمریکا شواهد محکم و مستدلی دال بر شروع حملات شیمیایی عراق در سال 1983 در اختیار داشت. ایران از حملات شیمیایی غیرقانونی به نیروهایش و تشکیل پرونده ای برای ارجاع به سازمان ملل خبر داده بود اما، مدرکی دال بر انجام این کار از سوی عراق در اختیار نداشت. سیا نیز درباره این مساله سکوت اختیار کرده بود. دولت 'دونالد ریگان' به این نتیجه رسیده بود که حتی در صورت تغییر سیر جنگ به واسطه این حملات، بهتر است حملات ادامه پیدا کنند و سیا نیز اطمینان داد که در صورت برملا شدن قضیه، خشم و محکومیت بین المللی ساکت خواهد شد.
سیا اعلام کرد که در اسناد ارایه شده از سوی ایران، مدرک قانع کننده ای در رابطه با استفاده از تسلیحات شیمیایی وجود ندارد.
خبرها حاکی از آن بود که آمریکا درست در همان زمانی که مظنون به استفاده صدام از تسلیحات شیمیایی بود، اطلاعات تاکتیکی در اختیار عراق قرار داده بود.
اروپام ** 1346**1908

افزودن نظر