در نشست خبری مشترک با دبیرکل ناتو

چاووش اوغلو: روابط با روسیه قوی‌تر از آن است که با حرف‌های ماکرون خراب شود

وزیر خارجه ترکیه و دبیرکل ناتو با حضور در نشست خبری مشترک در آنکارا، ضمن حمایت از اقدام نظامی به رهبری آمریکا علیه سوریه، بر یافتن راهکار سیاسی برای بحران سوریه تاکید کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه و «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز (دوشنبه) در نشست خبری در آنکارا شرکت کردند.

چاووش‌اوغلو در واکنش به اظهارات «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه درباره جدایی ترکیه از روسیه، گفت: «روابط آنکارا با مسکو قوی‌تر از آن است که بخواهد با اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه شکسته شود».

به نوشته خبرگزاری «رویترز» وی همچنین تاکید کرد که روابط ترکیه با روسیه اما جایگزینی برای روابط با ناتو، فرانسه یا آمریکا نیست.

چاووش‌اوغلو درباره تلاش فرانسه برای دخالت در بحران سوریه گفت که رئیس‌جمهور این کشور می‌خواست در نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا شرکت کند اما دعوت نشد.

وی با بیان اینکه از ناتو انتظار دارند تا درباره پرونده مبارزه با گروه‌های تروریستی هرچه سریعتر تصمیم‌گیری کنند، افزود: «در برخورد با گروه‌های تروریستی نباید تفاوت قائل شد».

استولتنبرگ نیز با بیان اینکه ترکیه کمک‌های بزرگی به ناتو و همچنین نبرد با داعش داشته، گفت: «ناتو از ترکیه با اقدامات اطمینان بخش از جمله گشت‌های آواکس و دریایی حمایت می‌کند».

وی همچنین از انجام مقدمات برای برگزاری رزمایش ناتو در عراق خبر داد.

دبیرکل ناتو ضمن تاکید بر اینکه هیچ راهکار نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد، گفت: «تمام متحدان و اعضای ناتو حمایت کامل خود از آن عملیات (نظامی سه کشور علیه سوریه) اعلام کردند».

بامداد شنبه (25 فرودین) سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به بهانه ادعایی نابود کردن تأسیسات و توانمندی‌های شیمیایی دولت سوریه، 103 فروند موشک به چند منطقه از این کشور شلیک کردند. به گفته وزارت دفاع روسیه، پدافند هوایی سوریه موفق شد 71 فروند از این موشک‌ها را رهگیری و ساقط کند. همچنین گفته می‌شود که در این حمله هیچ شهروند یا نظامی سوری آسیب ندیده است جز سه نفر که در نتیجه انحراف یکی از موشک‌های شلیک شده بود.

 

انتهای پیام/م 

افزودن نظر