رونمایی از کتاب خاطرات رئیس سازمان انرژی اتمی

کتاب «گذری در تاریخ» خاطرات علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر خارجه سابق امروز (دوشنبه) رونمایی شد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، کتاب «گذری در تاریخ» خاطرات علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه سابق و رئیس کنونی سازمان انرژی اتمی ایران، امروز (دوشنبه) ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه رونمایی شد.

 

 

بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و جمعی از معاونان و مدیران وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی در این مراسم حضور داشتند.

 

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی که متولد چهارم فروردین سال 1328 در شهر کربلا است، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه آمریکایی بیروت و دکترای خود را در رشته مهندسی هسته‌ای در سال 1977 از دانشگاه ام‌آی‌تی آمریکا دریافت کرده است.

 

علی‌اکبر صالحی، با مرتبهٔ علمی استاد، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف بوده و بین سال‌های 1361 تا 1363 و 1368 تا 1372 ریاست این دانشگاه را بر عهده داشته است. وی در دولت هفتم و هشتم به مدت پنج سال نمایندهٔ ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود و در دسامبر سال 2003 در سمت نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پروتکل الحاقی را امضا کرده بود.

وی بین سال‌های 2005 تا 2009، معاون دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی (سازمان همکاری اسلامی کنونی) را عهده‌دار بود.

در سال 1388 و پس از استعفای غلامرضا آقازاده از ریاست سازمان انرژی اتمی ایران، صالحی به این سمت منصوب شد.

علی‌اکبر صالحی استاد دانشگاه صنعتی شریف، رئیس سابق این دانشگاه، استاد مهندسی هسته‌ای، مشاور وزیر امور خارجه، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سرپرست وزارت امور خارجه را در کارنامه کاری خود دارد.

علی اکبر صالحی آذر سال 1389 به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه انتخاب و جایگزین منوچهر متکی شد. او در تاریخ 3 بهمن 1389، به عنوان وزیر پیشنهادی امور خارجه به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و در 10 بهمن همان سال، با 146 رای موافق، 60 رای مخالف و 35 رای ممتنع از مجموع 241 نماینده از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت و به عنوان وزیر امور خارجه آغاز به کار کرد.

مرداد سال 1392 پس از پایان دولت دهم، صالحی از سوی حسن روحانی رئیس جمهور وقت به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت یازدهم منصوب شد. مسئولیت صالحی در این سازمان در دولت دوازدهم نیز تمدید شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در دوران مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 هدایت مذاکرات فنی را عهده‌دار شد و بارها با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا به گفت‌وگو درباره ابعاد مختلف فنی برجام پرداخت.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

افزودن نظر