چین، شاه مهره کره شمالی در بازی با واشنگتن

پکن - سفر غیر منتظره و اولین دیدار خارجی 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی از چین نشان داد او همچنان چین را بزرگترین حامی کشورش می داند و پکن با نفوذترین مهره در دستگاه حاکمه پیونگ یانگ است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، این سفر در شرایطی انجام شد که رهبر کره شمالی در روزها و هفته های آینده باید برای دو دیدار مهم با سران کره جنوبی و آمریکا آماده شود به همین سبب شاید دور از انتظار نبود که رهبر کره شمالی دستکم به دلیل دوستی دیرینه و سنتی و به گفته خودش راهبردی با چین، ابتدا و قبل از همه، مواضع کشورش را با پکن هماهنگ کند.


دوم اینکه سفر او به چین برای کره شمالی مزیت های بسیاری دارد و قدرت چانه زنی این کشور را با کشورهای کره جنوبی، ژاپن و آمریکا افزایش می دهد و این اجازه را که آنها بخواهند از این کشور بدون تضمین های امنیتی امتیاز بگیرند، سلب می کند.
کره جنوبی البته خیلی زود در کنار آمریکا از سفر رهبر کره شمالی به چین استقبال کرد اما تصریح کرد کره شمالی می کوشد تا دست بالا در مذاکرات سران داشته باشد و سفر کیم به پکن نشانه ای بر همین مدعاست.
رهبر کره شمالی البته پس از رایزنی های مقام های کشورش با چین به این کشور سفر کرد و حالا چین در تلاش است تا مانند گذشته دست برتر را در منطقه داشته باشد و نشان دهد که نقش میانجیگری این کشور در حل مساله هسته ای شبه جزیره کره نمی تواند نادیده گرفته شود.
شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین دوستی با کره شمالی را راهبردی خوانده و گفته است برای پیشبرد فرایند خلع سلاح اتمی با دیگر کشورها همکاری می کند اما کره شمالی هم تاکید کرده است آمریکا و کره جنوبی باید به اقدامات مطلوب این کشور حسن نیت نشان دهند.
اکرچه سفر رهبر کره شمالی به چین اعلام شد غیررسمی است اما مورد استقبال رسمی قرار گرفت و با مقام های ارشد دیدار و گفت و گو کرد و توانست از آکادمی علوم چین دیدار کند و از نزدیک شاهد پیشرفت های چین در فیزیک هسته ای، انرژی، کشاورزی و فن آوری و هوا و فضا باشد.
رهبران کره شمالی و چین با دیداری بسیار حساس در برهه ای بسیار حساس در واقع نشان دادند که به رغم فراز و فرودها در روابط دو کشور پس از آزمایش اتمی کره شمالی هنوز در برابر آمریکا و متحدانش دارای اتحادی بسیار قوی و راهبردی هستند.
در واقع کره شمالی می داند آمریکایی ها از منطقه خارج نمی شوند و حضور نظامی آنها ادامه خواهد داشت و لذا به دنبال این است که چین بخشی از تضمین های امنیتی باشد مبنی بر اینکه کره شمالی هدف قرار نخواهد گرفت.
در واقع این موضوع نباید فراموش شود که هر چقدر روابط کره شمالی با چین محکم تر شود، طبیعتا آمریکا جسارت کمتری برای اقدام نظامی علیه پیونگ یانگ خواهد داشت و چین هم می تواند از این وضعیت به عنوان نیرویی مقابله جو علیه حضور نظامی آمریکا در منطقه استفاده کند و واشنگتن را تا حد امکان از کره جنوبی دور کند تا شبه جزیره کره به سمت صلح حرکت کند.
کارشناسان معتقدند مسایل فراوانی وجود دارد که باید در مسیر مذاکرات حل و فصل شود تا گام های اولیه برای غیراتمی سازی کره شمالی برداشته شود.
کره شمالی قبل از هر چیز خواستار توقف رزمایش های سالانه آمریکا و کره جنوبی است که امسال هم در ماه آوریل آغاز شد و 300 هزار نظامی کره ای و نزدیک به 25 هزار نفر از سربازان آمریکایی در آن شرکت دارند.
مورد بعدی نگرانی کره شمالی از وجود 28 هزار و 500 نظامی آمریکایی در چند دهه گذشته در شبه جزیره کره است و اگر قرار باشد مساله خلع سلاح مطرح شود کره شمالی هم به دنبال تضمین های امنیتی خواهد بود.
مساله بعدی که مانع بزرگی برای حل مسایل است این است که کره شمالی در معرض شدیدترین تحریم های اقتصادی قرار دارد که طبیعتا برای حل این معضل نیز خواسته هایی را مطرح خواهد کرد.
این مسایل را باید در کنار خواست آمریکا، کره جنوبی و ژاپن در نظر گرفت اینکه این کشورها می خواهند اول شاهد اقدامات عملی کره شمالی برای خلع سلاح هسته ای باشند و سپس موضوع دادن امتیاز را مورد بررسی قرار دهند.
کره شمالی خواستار یک رژیم دایمی صلح در منطقه است که این می تواند به منزله خروج دایمی نیروهای نظامی آمریکا از منطقه باشد که به احتمال قوی مورد قبول واشنگتن قرار نخواهد گرفت.
روی کار آمدن تندروهایی چون جان بولتون در کاخ سفید نشان می دهد که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا هم تا اندازه ای موضوع شکست مذاکرات با رهبر کره شمالی در ماه می امسال را پیش بینی می کند و خود را برای بدترین سناریوها آماده کرده است.
اگرچه آمریکا می گوید به دنبال درگیری نیست اما شکست در مذاکرات سران رویارویی شدیدتر واشنگتن و پیونگ یانگ را باعث خواهد شد و شبه جزیره کره را یک گام دیگر به جنگ نزدیک خواهد کرد.
شاید همین نگرانی ها بود که رهبر کره شمالی را به چین کشاند تا از پشتیبانی این کشور در مسیر سخت و ناهموار مذاکرات بهره مند شود و از کمک های اقتصادی چین نیز بهره بگیرد و بتواند قدرت مقاومت بالایی در برابر خواسته های آمریکا، کره جنوبی و ژاپن داشته باشد.
شبه جزیره کره در مخمصه جنگ و صلح گرفتار است و امضای یک پیمان دایمی صلح این منطقه را برای همیشه از نظامی گری نجات دهد و شکست مذاکرات سران کره شمالی و آمریکا می تواند آن را یک گام دیگر به جنگ نزدیک کند.
'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی که سال 2011 به قدرت رسید در نخستین سفر خارجی خود، دهه اول فروردین ماه امسال به پکن سفر کرد و با مسئولان این کشور دیدار نمود.
سفر رهبر کره شمالی به چین که 4 روز طول کشید تا زمانی که وی در پکن بود فاش نشد و بعد از بازگشت وی به پیونگ یانگ، چین این سفر را تایید اما آن را غیر رسمی اعلام کرد.
**آساق**1904**
مسعود احمدی

افزودن نظر