بازگشت ترامپ به پیمان ترانس-پاسیفیک؛ عقب‌گردی فاحش به توافقی بین‌المللی

رئیس جمهور آمریکا در عقب‌گردی فاحش اعلام کرده قصد دارد به پیمان ترانس-پاسیفیک بازگردد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه به مقامات ارشد دولت خود دستور داده تا پیوستن دوباره به پیمان ترانس-پاسیفیک را مورد بررسی قرار دهند.

ترامپ تنها چند روز پس از ورود به کاخ سفید این توافق را رد کرد و از آن خارج شد اقدامی که با واکنش های گسترده ای روبرو شد.

بازگشت به پیمان ترانس-پاسیفیک یا TPP در حالی است که ترامپ به دلیل افزایش تعرفه های واردات در حال شروع یک جنگ تجاری با چین است. این در شرایطی است که یکی از اهداف پیمان ترانس-پاسیفیک نیز مقابله با نفوذ چین بود.

به گفته سناتورهای ارشد حزب جمهوریخواه ترامپ در نشستی در کاخ سفید دستورات جدیدی در این باره به رابرت لایتزیر نماینده تجاری آمریکا و لری کادلو مدیر شورای اقتصاد ملی داده است.

سناتور جان ثیون که در این نشست حضور داشت گفته است ترامپ به لایتزیر و کادلو دستور داد "بازگشت ما به TPP را بررسی کنید، البته با شرایط خودمان."

ثیون و دیگر سناتورهای جمهوریخواه حاضر در کاخ سفید به ترامپ گفته اند "اگر واقعا قصد داری توجه چین را جلب کنی، یک راه آن این است که با همه کسانی که آنها در این منطقه تجارت می کنند، تجارت کنی: یعنی رقبای آنها."

پیمان تجاری ترانس پاسفیک میان 12 کشور، که 40 درصد اقتصاد جهان را تشکیل می دهند امضا شد. ژاپن، مالزی، ویتنام، سنگاپور، برونئی، استرالیا، نیوزیلند، کانادا، مکزیک، شیلی و پرو اعضای این پیمان هستند. آمریکا چند روز پس از ورود ترامپ به کاخ سفید از این پیمان خارج شد.

30 فصل این پیمان بر اساس اهداف رشد اقتصادی، حمایت از ایجاد و نگهداری کار، افزایش نوآوری-بهره وری و رقابت، بالابردن سطح استاندارد زندگی، کاهش فقر در کشورهای طرف قرارداد، ارتقای شفافیت در حکومت، افزایش نیروی کار و حفظ محیط زیست نوشته شده اند.

انتهای پیام/

افزودن نظر