امضای تفاهمنامه همکاری میان آنکارا و کویت/ /رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/23آبان

امضای تفاهمنامه همکاری میان آنکارا و کویت/
/رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه/23آبان
امضای تفاهمنامه همکاری میان ترکیه و کویت؛ 'رویدادهای خاورمیانه' محور مذاکرات اردوغان و شیخ صباح؛ فرار هشت هزار عضو گروه گولن به خارج از ترکیه؛ ثمربخشی همکاری روسیه با ایران و ترکیه برای حل مساله سوریه؛ اعلام همکاری اردوغان با روسیه در منطقه؛ زیر و رو شدن بازی آمریکا و اسراییل در خاورمیانه؛ از مهم ترین اخبار روز سه شنبه کشور ترکیه است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، ** در جریان سفر رئیس جمهوری ترکیه به کویت، تفاهمنامه همکاری در زمینه های ورزشی، اقتصادی و پژوهش های علمی توسط نمایندگان


دو کشور با حضور شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت و رجب طیب اردوغان امروز به امضا رسید.
** رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در یک سفر رسمی امروز (سه شنبه ) وارد کویت شد و در دیداری با شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح و در خصوص روابط دو جانبه و راه های تقویت و گسترش آن و افزایش همکاری های مشترک در همه زمینه ها بحث و گفت وگو کرد.
طرف های کویتی و ترک همچنین در خصوص مهم ترین مسائل منطقه و آخرین تحولات در کشورهای عرب منطقه خلیج فارس و خاورمیانه گفت و گو کردند.
دیدار اردوغان با الغانم پشت درهای بسته صورت گرفت و اطلاعاتی در خصوص جزئیات گفت و گوی آن ها منتشر نشد.
** روزنامه آکشام ترکیه امروز با انتشار خبری، از فرار هشت هزار تن از اعضای گروه گولن به عنوان مسببان کودتای نافرجام 15 جولای 2016 ترکیه به سوی کشورهای اروپایی و آمریکایی خبر داد.
پس از دستگیر بسیاری از افراد به اتهام مشارکت در کودتا؛ در جریان بازجویی و محاکمه دستگیرشدگان، اطلاعاتی مهمی از جمله نرم افزار ارتباط مخفی (بایلوک) گروه گولن رمزگشایی و شناسایی شد و پس از آن فرار هشت هزار عضو این گروه از ترکیه به اروپا و آمریکا فاش شد.
** ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پایان دیدار با رجب طیب اردوغان همتای ترک خود که دوشنبه شب در شهر بندری سوچی روسیه برگزار شد، از ثمربخشی همکاری کشورش با ایران و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح سوریه برای حل مسائل این کشور تاکید کرد.
رئیس جمهوری روسیه خواستار تلاش بیشتر برای تثبیت اوضاع سوریه به ویژه با اجرای طرح حل و فصل سیاسی این کشور شد.
** رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سوچی، پیش از آغاز مذاکرات با همتای روس خود در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به بیانیه اخیر روسای جمهوری روسیه و آمریکا درباره سوریه ( که در ویتنام صادر شد) گفت: اگر آنها معتقدند که مساله سوریه را از راه نظامی نمی توان حل کرد در آن صورت باید نیروهای نظامی خود را از این کشور فرا بخوانند و راهکار سیاسی به کار گرفته شود.
** رجب طیب اردوغان در اولین ایستگاه سفر دوره ای خود به سه کشور روسیه و کویت و قطر، طی دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روس خود در مقر ریاست جمهوری روسیه در شهر سوچی گفت که در زمینه مسائل منطقه با روسیه همکاری می‌کنیم و این ارتباط موجب افزایش اعتماد به آینده خواهد شد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در این دیدار با اشاره به بهتر شدن روابط روسیه و ترکیه، گفت که حجم تجارت دو کشور پس از افت سال گذشته، در هشت ماه نخست امسال 30 درصد افزایش یافته است.
** وب سایت اینترنتی روزنامه استار در گزارشی با عنوان 'بازی آمریکا و اسراییل زیر و رو شد' به موفقیت اقدام مشترک ایران، ترکیه و عراق در منطقه علیه فتنه های آمریکایی ـ اسراییلی پرداخت.
این منبع خبری، برگزاری همه پرسی در شمال عراق را با هدف هموار سازی تشکیل اسراییل بزرگ در منطقه را از مهم ترین نقشه های آمریکایی ـ اسراییلی دانست، که برگزاری این همه پرسی توسط بارزانی به همدلی و اتحاد ترکیه، ایران و عراق انجامید که با اتخاذ اقدامات منطقی و مشترک این سه کشور در مقابله با نتایج همه پرسی، آشکارا کشتی فتنه گران آمریکایی ـ اسراییلی را غرق کرد.
خاورم**7074*شبس*1488 *

افزودن نظر