تحلیل الاهرام از محاسبات دشوار اسرائیل در بحران لبنان‎

تحلیل الاهرام از محاسبات دشوار اسرائیل در بحران لبنان‎
قدرت‌گیری منطقه‌ای ایران، بحران استعفای حریری و وحدت لبنانی‌ها و حمایت بین‌المللی از آن‌ها نشانگر این است که تل‌آویو برای ورود به جنگ باید به محاسبات پیچیده‌تری بپردازد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، روزنامه الاهرام در مقاله ای به قلم دکتر محمد السعید ادریس با عنوان محاسبات دشوار اسرائیل در بحران لبنان با اشاره به تشدید بحران فزاینده در منطقه از زمان شلیک موشک به فرودگاه ملک خالد در ریاض و ایجاد فرصت خیالی برای اسرائیل برای تحقق آرزوی خود در نابودی نظامی و پایان دادن به نقش و نفوذ سیاسی حزب الله در لبنان و منطقه، همچنین ادعای مقامات سعودی در این خصوص و بدنبال آن استعفای حریری، بر تبدیل شدن حزب الله به طرف مستقیم در این بحران تاکید کرده و این سوالات را مطرح می کند که آیا اسرائیل از نظر روانی آمادگی ورود به جنگ در این سطرح را دارد؟ آیا شرایط منطقه ای با حضور روسیه و اتحادش با ایران در سوریه چنین اجازه ای به اسرائیل می دهد؟ آیا موازنه بازدارندگی موجود بین حزب الله و اسرائیل اجازه ورود اسرائیل به این جنگ را می دهد؟ .

نویسنده سپس اظهارات شگفت آور نتانیاهو در مقابل مهمانانش در سمینار التناح در حاشیه همایش جشن عید العرش مبنی بر اینکه بعد از سی سال نگرانم اسرائیل نتواند جشن صدسالگی خود را بگیرد.... پادشاهی الحشمو نائیم (پادشاهی دوم یهود) هشتاد سال طول کشید تا توسط امپراطوری رم نابود شد... باید متعهد شویم صدسالگی اسرائیل را جشن بگیریم را نشانگر عدم اعتماد به نفس نتانیاهو و بخش وسیعی از نخبگان اسرائیلی درمورد آینده اسرائیل می داند و می افزاید: با چنین بی اعتمادی و شرایط دشوار و بد نتانیاهو در مقابله با سه پرونده فساد و شکاف بی سابقه اجتماعی و کاهش شور و شوق جوانان برای ورود به خدمت سربازی، همگی نشانگر صداقت جفای توپولسنگی ژنرال بازنشسته اسرائیلی است که می گوید: ایران برای موجودیت ما (اسرائیلی ها) تهدید نیست، ما در اسرائیل در مقابل تهدید بزرگتری یعنی شکاف بین فرزندان و نسل مردم و وحدت اجزای اسرائیل قرار داریم و هشدار می دهد که در صورت استمرار این شکاف اجتماعی، روزی خواهد آمد که ما اینجا نباشیم .

این واقعیت فاجعه بار نشانگر عدم آمادگی روانی اسرائیل برای ورود به جنگی گسترده است، به خصوص که درک می کند شرایط منطقه ای هم اجازه آغاز جنگی در این سطح را به اسرائیل نمی دهد. معادله موازنه قدرت جدید در داخل سوریه که ایران خود را برای اولین بار به عنوان دولت همجوار منطقه ای در کنار اسرائیل تحمیل نموده، همچنین تحمیل پیروزی ائتلاف نظام رئیس جمهور اسد با حمایت روسیه و ایران و حزب الله برخلاف امیدهای اسرائیل است.

یادداشت نویس الاهرام براساس این نتیجه گیری تاکید می کند که اولا در صورت وقوع جنگ، این جنگ فقط لبنانی نخواهد و رهبری نظامی اسرائیل می داند که با دو جبهه واحد مواجه است، دوم وجود درک راهبردی اسرائیل است که از زبان ژنرال یاثیر گولن معاون سابق ستاد ارتش اسرائیل و مکلف از سوی وزیر دفاع برای تدوین نظریه امنیت جدید اسرائیل مورد اذعان قرار گرفته مبنی بر ناتوانی اسرائیل از پیروزی در جنگی به رهبری ایران و سوم هشدار روز جمعه گذشته وزیر خارجه آمریکا نسبت به استفاده از لبنان به عنوان عرصه ورود به درگیری های نیابتی و بیانیه صریح آمریکا در تشویق کلیه طرف های داخلی و خارجی لبنان به احترام به وحدت موسسات ملی قانونی و استقلال لبنان از جمله دولت و نیروهای مسلح و و احترام به سعد حریری به عنوان شریک قوی برای ایالات متحده .

اگر به این مسائل بحران استعفای حریری و وحدت لبنانی ها و حمایت بین المللی از این وحدت را اضافه کنیم، همه اینها نشانگر آن است که برای جنگ، محاسبات دیگری لازم است که اسرائیل باید آنها را درنظر بگیرد و فرماندهان نظامی اسرائیل به دور از دخالت رهبران سیاسی و رقابت های انتخاباتی و تبلیغاتی شان، مسئول تصمیم گیری درباره جنگ هستند.

انتهای پیام/

افزودن نظر