تحلیلگر سرشناس پاکستان:شکاف دولت و ارتش به مرز بحران رسیده است

تحلیلگر سرشناس پاکستان:شکاف دولت و ارتش به مرز بحران رسیده است
تحلیلگر سرشناس پاکستان با اشاره به عمیق تر شدن شکاف و اختلافات بین ژنرال های ارشد و سیاستمداران دولتی در این کشور نسبت به ادامه این روند در ماه های آینده هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، ژنرال بازنشسته 'طلعت مسعود' از تحلیلگران معروف پاکستانی در مقاله خود در روزنامه انگلیسی زبان' اکسپرس تریبیون 'معتقد است هر چند در گذشته برخی از سیاست های دولت پاکستان برای منافع ملی این کشور ضررهایی داشته اما بزرگتر شدن دامنه شکاف بین دولتمردان سیاسی و ژنرالهای ارتش برای پاکستان همیشه مخرب و زیانبار بوده است.


وی با بیان وجود عدم اعتماد بین ارتش و دولت پاکستان گفت: هر نوع اختلاف نظر بین دو رکن اصلی پاکستان می تواند باعث شود تا قدرتهای خارجی از آن برای منافع خود سوء استفاده کنند.
طلعت مسعود با تاکید بر ضرورت هماهنگی و توازن بین ارگان های دولتی و نظامی در پاکستان می گوید: متاسفانه برخی از نهادها در برخی از موارد منافع خود را بر منافع کشور ترجیح می دهند.
این تحلیلگر پاکستانی در ادامه آورده است:اگر به تاریخ 70 ساله پاکستانی نگاهی گذرا داشته باشیم می بینیم که برخی از نهادها برای تضعیف احزاب سیاسی از راه های مختلف آنها را وادار به رودرویی با یکدیگر می کنند و از این طریق از آب گل آلود برای خود ماهی می گیرند.
وی خاطرنشان کرد : برای مثال زمانی که پرویز مشرف رئیس جمهور سابق و فرمانده کل ارتش برای صلح با هند تلاش کرد، هیچ عکس العمل منفی از سوی نهادهای مختلف سیاسی و نظامی وجود نداشت و همگی آن را تایید می کردند اما زمانی که نواز شریف به عنوان رئیس یک حزب سیاسی خواست از طریق افزایش تعاملات تجاری و اقتصادی روابط پاکستان با هند را به حالت طبیعی درآورد در این جا وی با واکنش های متفاوتی روبرو شد.
ژنرال طلعت مسعود در ادامه این تحلیل می گوید:آنچه در محافل نظامی و سیاسی پاکستان نادیده گرفته می شود استفاده بهینه هند و آمریکا از اختلافات بین دولت و ارتش پاکستان است، آمریکایی ها همیشه ژنرال های پاکستانی را برای مذاکره ترجیح می دهند.
دیدار تازه بین اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با ژنرال ارشد پاکستان در کابل گویایی این حقیقت است و آنها می دانند که قدرت اصلی در پاکستان در دستان چه کسی است.
تحلیلگر پاکستانی ضمن اشاره به عمیق تر شدن شکاف بین ارتش و دولت می نویسد:سطح اختلافات به مرزی نگران کننده رسیده است به نحوی که رئیس مجلس سنای پاکستان بر ضرورت گفت وگوهای جدی بین ارتش و دولت پافشاری می کند.
وی ضمن ضرورت همکاری پژوهشکده های سیاسی پاکستان برای حل این موضوع گفت:مشکل کنونی پاکستان مشکل بسیاری از کشورهای جهان نیز هست حالا باید دید که دیگر کشورها برای حل این نوع اختلافها دست به چه راهکارهایی زده اند.
طلعت مسعود در ادامه مقاله خود با اشاره به عواقب وخیم ناشی از سیاست انتقام گیری از سوی جناح های مختلف سیاسی می نویسد: تلاش برای تضعیف احزاب سیاسی مخالف نه تنها می تواند باعث تضعیف دمکراسی در پاکستان شود، بلکه به تلاش دولت برای پرداختن به مشکلات مردم و رفاه عمومی ضربه وارد می کند.
وی معتقد است : سالهاست که پاکستان با مشکلات قومی مذهبی و سیاسی روبروست و جدال مداوم بین سیاستمداران حکومتی و ژنرالهای ارتش نیز باعث بحرانی تر شدن وضعیت داخلی پاکستان شده است اما حالا وقت آن فرار رسیده تا نهادهای دولتی و نظامی برای رسیدن به منافع ملی به یکدیگر یاری برسانند.
آساق**6125** شبس 1574 ** سیدبهادر حسینی ** انتشار دهنده: محسن تهوری

افزودن نظر