نخست وزیر پاکستان:اسلام آباد از هیچ تلاشی برای توسعه همکاری ها با تهران دریغ نمی کند

نخست وزیر پاکستان:اسلام آباد از هیچ تلاشی برای توسعه همکاری ها با تهران دریغ نمی کند
اسلام آباد - ' شاهد خاقان عباسی ' نخست وزیر پاکستان روز پنجشنبه در دیدار با ' مهدی هنردوست 'سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور، تاکید کرد:اسلام آباد از هیچ تلاشی برای توسعه همکاری ها با تهران دریغ نمی کند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، شاهد خاقان عباسی در این دیدار با اشاره به ملاقات مفید و سازنده خود با حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و مرور خاطرات دیدار خود با حضرت آیت الله خامنه ا مقام معظم رهبری همراه با نخست وزیر سابق پاکستان در سفر به تهران در سال 93، اهتمام و توجه مقامات عالی رتبه ایران به توسعه روابط با همسایه شرقی خود را ستود.


وی بر تلاش دولت خود برای توسعه همکاری های اسلام آباد - تهران تاکید کرد.
نخست وزیر پاکستان همچنین با تاکید بر تعهد طرف پاکستانی برای تقویت امنیت مناطق مرزی دو کشور و مقابله با گروهک های تروریستی در این مناطق، ابراز اطمینان کرد که ' با افزایش نیروهای نظامی پاکستان در مناطق مرزی ایران، کاهش اقدامات این گروه ها و تقویت ثبات و آرامش در مرزهای مشترک دو کشور را شاهد خواهیم بود'.
** لزوم تحقق هدفگذاری 5 میلیارد دلاری روابط اقتصادی دو کشور
سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نیز در این ملاقات، با ابلاغ سلام دکتر حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران به طرف پاکستانی، چشم انداز آتی روابط دو کشور را روشن ارزیابی و ابراز امیدواری کرد: که روابط دو کشور به ویژه در حوزه های اقتصادی طی سال های آتی از رشد قابل قبولی برخوردار شود.
مهدی هنردوست با اشاره به افزایش 35 درصدی حجم مبادلات تجاری دو کشور طی سال گذشته، تحقق هدفگذاری 5 میلیارد دلاری روابط اقتصادی ایران و پاکستان را با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل بالای دو کشور قابل تحقق دانست.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهتمام و پیگیری مقامات و مسئولان ذیربط ایران و پاکستان، تحقق این هدف دور از دسترس نیست.
ضرورت رفع موانع اجرای پروژه های کلان بین ایران و پاکستان و حل و فصل مشکلات مالی و بانکی موجود به منظور توسعه روند همکاری های اقتصادی و تجاری از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.
به گزارش ایرنا سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و ' خرم دستگیرخان' وزیر دفاع پاکستان دیروز (چهارشنبه) دیدارو در خصوص توسعه همکاری های دفاعی و نظامی دو کشور و برخی مسائل و موضوعات دو جانبه گفت و کو کردند.
مناسبات پاکستان و ایران از پشتوانه و سابقه ای بسیار قوی و غنی برخوردار بوده و دو ملت و دو کشور مشترکات فرهنگی، ادبی، زبانی، دینی، تاریخی و اجتماعی فراوانی دارند.
شخصیت هایی نظیر حافظ شیرازی، شیخ سعدی، فردوسی، جامی و بسیاری دیگر از شخصیت های ادبی صاحب نام ایران، در پاکستان کاملا شناخته شده اند و شخصیت هایی نظیر علامه اقبال لاهوری نیز برای مردم ایران کاملا شناخته شده است و این ها، تنها بخشی از مشترکات ارزشمند میان دو ملت و دو کشور است که یکدیگر را به هم پیوند داده است.
احداث خط لوله صلح برای صدور گاز ایران به پاکستان، ارتباط محلی و صیادی ایران و پاکستان از طریق خلیج گوادر از زمینه های مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور است.
ایران بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک با پاکستان دارد و گذرگاه های میرجاوه و تفتان به عنوان گذرگاه مرزی دو کشور تعریف شده است.
آساق***6125** 1324
سیدبهادر حسینی // انتشار دهنده: فردین پازوکی

افزودن نظر