نگاهی به رویدادهای مهم روز جمعه افغانستان

کابل - احتمال رقابت تازه میان قدرت های بزرگ بر سر معادن افغانستان، اعلام موجودیت رسمی ائتلاف نجات ملی با ورود «عبدالرشید دوستم» تا 10 روز آینده، تعلیق فعالیت کمیته سوئد برای افغانستان در شرق کشور به دلیل گسترش ناامنی، انفجار بمب مقناطیسی در کابل، مخالفت عضو مجلس نمایندگان با لغو حکم اعدام در قانون جدید جزائی، رویدادهای مهم روز جمعه افغانستان است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، **احتمال رقابت تازه میان قدرت های بزرگ بر سر معادن افغانستان


منابع خبری افغانستان روز جمعه به نقل از منابع غربی اعلام کردند که رئیس جمهوری آمریکا به منابع طبیعی این کشور چشم دوخته و این موضوع می تواند رقابت جدید بین قدرت های بزرگ از جمله چین را رقم بزند.
این منابع آغاز چنین رقابتی در شرایط کنونی که وضعیت امنیتی افغانستان شکننده است، خسارتبار دانسته اند.
«سیف الدین سیحون»، استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل در این باره گفته است که رقابت قدرت‌های بزرگ بر سر منابع اقتصادی و سیاسی در افغانستان، همزمان با ضعف در اداره کشور زیانبار خواهد بود.
وی افزوده است که رقابت های امنیتی و نظامی و حتی رقابت‌های اقتصادی در افغانستان، در درازمدت به تنش و تضاد منافع میان کشورهای منطقه و جهان می انجامد.
**اعلام موجودیت رسمی ائتلاف نجات ملی تا 10 روز آینده
سخنگوی حزب «جنبش ملی - اسلامی»، به رهبری «عبدالرشید دوستم»، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان گفت که تا 10 روز آینده دوستم وارد کابل خواهد شد و با ورود وی، ائتلاف نجات ملی موجودیت رسمی خود را اعلام خواهد کرد.
معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در استانبول سکونت موقت گزیده است و همزمان با ایام عید سعید فطر همراه با دو حزب دیگر «جمعیت اسلامی»، به رهبری «صلاح الدین ربانی» و «وحدت اسلامی» به رهبری «محمد محقق»، ائتلافی موسوم به شورای عالی ائتلاف نجات ملی افغانستان را تشکیل داده اند.
از سوئی دیگر «انورالحق احدی»، رهبر حزب «جبهه ملی نوین» افغانستان نیز با «عطامحمد نور»، مدیر اجرائی جمعیت اسلامی دیدار و گفت و گو کرده است که ناظران پیش بینی کرده اند که احتمال دارد این جبهه نیز به ائتلاف نجات ملی بپیوندد.
برخی منابع همچنین گزارش داد ه اند که احتمال پیوستن احزاب دیگر نیز به این ائتلاف تقویت شده است.
**تعلیق فعالیت کمیته سوئد برای افغانستان در شرق این کشور به دلیل افزایش تهدیدات
«مدلین یوفورس» رئیس کمیته سوئد برای افغانستان اعلام کرد که تهدیدات امنیتی در استان شرقی «لغمان» باعث شد که این کمیته خدمات خود را در این استان متوقف کند.
وی افزود که تهدیدات امنیتی مداوم و گسترده، ما را مجبور به متوقف کردن فعالیت ها و خدمات کرد.
رئیس کمیته سوئد برای افغانستان، با ابراز نگرانی از پیامدهای منفی تعطیلی خدمات به نیم میلیون کودک در این مناطق، ابراز امیدواری کرد که با کاهش این تهدیدات، این کمیته بتواند خدمات خود را از سر بگیرد.
کمیته سوئد از پیش از حاکمیت طالبان در افغانستان فعال بود و در بخش آموزش و پرورش و بهداشت و درمان، فعالیت می کرد.
**انفجار بمب مقناطیسی در کابل
وزارت کشور افغانستان روز جمعه اعلام کرد که یک بمب مقناطیسی جاسازی شده در یک خودرو شب گذشته در «کوته سنگی» در منطقه سوم شهر کابل منفجر شد و 2 خودرو را تخریب کرد.
«نجیب دانش» سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفته است که هدف این انفجار مشخص نشده اما تلفات جانی در پی نداشته است زیرا خودرو های که منفجر شده، فاقد سرنشین و متوقف بوده اند.
**مخالفت عضو مجلس افغانستان با لغو شدن قانون اعدام
یک عضو مجلس افغانستان با لغو حکم قانون اعدام و جایگزینی حبس ابد گفته است که حبس ابد نمی تواند جای اعدام را در این کشور بگیرد.
«نذیر احمد حنفی» به رسانه های افغانستان گفته است که قانون جدید جزائی کشور که وزارت دادگستری آن را تدوین و برای تصویب به مجلس فرستاده، مغایر با فقه اسلامی است.
به گفته وی، با لغو حکم اعدام، مجرمان جسورتر خواهند شد و جرائم سنگین در کشور افزایش خواهد یافت.
آساق*291**1610

افزودن نظر