رویدادها و تحولات سوریه در یک نگاه/ چهارم مرداد

دیدار سفیر ایران با وزیر توسعه اداری سوریه؛ توجیه ناپذیری نقض حقوق مردم سوریه در جولان اشغالی؛ آوارگی 80 درصد ساکنان شهر رقه؛ تداوم خیزش ساکنان دیرالزور علیه داعش همزمان با ادامه عملیات ارتش سوریه؛ خروج راه حل نظامی مساله سوریه از دستور کار آمریکا؛ و 27 میلیون کودک خاورمیانه ای در معرض خشونت؛ از خبرهای مهم روز چهارشنبه سوریه است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، ** 'جواد ترکابادی' سفیر ایران در سوریه امروز در دیدار با خانم 'سلام سفاف' وزیر توسعه اداری سوریه ضمن تاکید بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران در ارائه پشتیبانی و تبادل دانش و تجربیات به سوریه؛ بر اهمیت نقش وزارت توسعه اداری در تربیت و توجه به نیروی انسانی به عنوان عنصر اصلی نهادها و سازمان ها تاکید کرد.


** 'بشار الجعفری' نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد در واکنش به قرائت بیانیه ای در خصوص اوضاع خاورمیانه در شورای امنیت از سوی که 'نیکلای ملادینوف' نماینده ویژه سازمان ملل در امورخاورمیانه، با اشاره به این که اسرائیل از نیم قرن گذشته جولان سوریه را اشغال و بدترین نوع نژادپرستی و سرکوب مردم سوریه را مرتکب شده است؛ تاکید کرد که کشورش هیچ توجیهی را برای نقض مکرر حقوق مردم سوریه در بلندی های اشغالی جولان توسط رژیم صهیونیستی نمی پذیرد.
** 'خلیل العیدان' دادستان کل استان رقه، از آوارگی 80 درصد ساکنان این شهر خبر داد و گفت که بیشتر آوارگان رقه در استان های دمشق، حماه و لاذقیه ساکن شده اند و شمار زیادی هم به مناطق بیابانی و اطراف شهر مهاجرت کرده اند.
** همزمان با ادامه عملیات ارتش سوریه از داخل و خارج استان دیرالزور، اعتراض های ساکنان این استان به گروه تروریستی تکفیری داعش افزایش یافته است؛ به طوری که شماری از اهالی مناطق شرقی این استان، سه خودرو تروریست های داعشی را با بمب منهدم کردند و 9 تروریست از جمله مسئول تجهیز تروریست ها در جبهه اطراف فرودگاه نظامی دیرالزور را کشتند.
** 'ویاچسلاو ماتوزوف' دیپلمات ارشد شوروی و رئیس گروه دوستی روسیه و کشورهای عربی در مقاله ای که روز گذشته در روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو منتشر شد، از خروج راه حل نظامی مساله سوریه از دستور کار آمریکا خبر داد که در دوره مسئولیت 'باراک اوباما' رئیس جمهوری سابق آمریکا یک اولویت محسوب می شد.
ماتوزوف در دوره شوروی سابق مشاور سیاسی سفارت این کشور در آمریکا بود و در ادامه مقاله اش تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد قطع برنامه سازمان سیا در حمایت از اپوزیسیون سوریه را ماهیتی راهبردی خواند.
** صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) دیروز اعلام کرد که خشونت های ناشی از جنگ در یمن، سوریه، عراق، سرزمین های اشغالی، لیبی و سودان؛ جان نزدیک به 27 میلیون کودک در این کشورها را در معرض خطرات جدی قرار داده است.
بحران های سیاسی و نظامی در خاورمیانه و شمال آفریقا موجب شد تا بسیاری از کودکان این منطقه دستگیر، آواره و حتی مورد انواع سوء استفاده های اجتماعی و جنسی قرار گیرند.
خاورم**7074*شبس*1613*گزارش: مینا غفرانی آذر*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

افزودن نظر