نگاهی به رویدادهای مهم روز چهارشنبه افغانستان

کابل - بازداشت بیش از 800 قاچاقچی مواد مخدر، وعده سفارت فرانسه برای بازسازی سفارت این کشور پس از انفجار مهیب کابل، کشته شدن فرماندار شهرستان «شیب کوه» «فراه» در انفجار بمب، کشف محموله بزرگ مواد منفجره در کابل و کشته شدن 8 عضو گروه تروریستی داعش در «ننگرهار» رویدادهای مهم روز چهارشنبه افغانستان است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، **بازداشت 874 قاچاقچی در 4 ماه اول امسال


معاون وزارت کشور افغانستان در امور مواد مخدر اعلام کرد که در 4 ماه گذشته 874 قاچاقچی بزرگ، متوسط و کوچک، در 764 عملیات دستگیر شدند.
«عبدالخلیل بختیار» روز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی در کابل اعلام کرد که در 4 ماه گذشته 140 قاچاقچی بزرگ، 142 قاچاقچی متوسط و 578 قاچاقچی کوچک را دستگیر کرده اند.
وی افزود: در این مدت 116 تن مواد مخدر شامل هروئین، شیره تریاک، حشیش و مرفین کشف شده که ارزش آن، در افغانستان، 292 میلیون دلار برآورد شده که در کشورهای مقصد این رقم به 3 برابر افزایش می یافت.
وی همچنین گفت که تنها در کابل، 300 عملیات انجام شده که در نتیجه این عملیات، بیش از 4 تن مواد مخدر بدست آمده و 364 تن به اتهام فروش و قاچاق آن، دستگیر شده اند
**وعده سفیر فرانسه برای بازسازی سفارت این کشور در کابل
«ژان میشل مارلود» سفیر فرانسه در کابل در دیدار با «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان اعلام کرد که فرانسه کار بازسازی نمایندگی سیاسی این کشور در کابل را که در انفجار دهم خرداد پایتخت افغانستان آسیب دیده بود، آغاز می کند.
طرفین در این دیدار در باره چگونگی ارائه خدمات کنسولی به شهروندان افغان و نیز وضعیت سیاسی و اقتصادی افغانستان و منطقه، بحث و تبادل نظر کردند.
شماری از نمایندگی های سیاسی کشورهای خارجی در کابل از جمله سفارت جمهوری اسلامی ایران در انفجار روز چهارشنبه دهم خرداد ماه پایتخت افغانستان به شدت آسیب دیدند.
**کشته شدن فرماندار شهرستان «شیب کوه» استان «فراه» در انفجار
«ناصر مهری» سخنگوی استانداری فراه افغانستان روز چهارشنبه اعلام کرد که «عبدالرحیم حیدری» فرماندار شهرستان شیب کوه این استان روز گذشته بر اثر انفجار بمب جاسازی شده کنار جاده با 5 تن از افراد خود کشته شدند.
وی افزود: فرماندار شیب کوه که برای کمک به یکی از نزدیکانش که هدف انفجار قرار گرفته بود، عازم محل شد که در نتیجه خود نیز شکار مین کنار جاده شد و جان باخت.
**کشف محموله بزرگ مواد منفجره در کابل
اداره امنیت ملی افغانستان روز چهارشنبه با انتشار ویدئوئی کشف یک محموله 2 هزار و 500 کیلوئی مواد منفجره در کابل را به نمایش گذاشت.
این ویدئو نشان می دهد که این میزان مواد منفجره در یک کامیون جاسازی شده و روی آن خاک ریخته شده بود.
این محموله که در شهرستان «چهارآسیاب» کابل کشف شد، مسئول حملات انفجاری و انتحاری استان «لوگر»، قصد داشت آن را به کابل منتقل و انفجار فاجعه باری را رقم بزند.
**کشته شدن 8 عضو گروه داعش در «ننگرهار»
«حضرت حسین مشرقی وال» سخنگوی پلیس استان ننگرهار افغانستان اعلام کرد که 8 تن از اعضای گروه تروریستی داعش در منطقه «مومند دره» شهرستان «اچین»، هدف حمله نیروهای افغان قرار گرفته و کشته شدند.
آساق*291*1610

افزودن نظر