نگاهی به رویدادهای مهم روز سه شنبه افغانستان

کابل - واکنش دولت به انتشار گزارش ها در باره سقوط شهرستان «جانی خیل» استان «پکتیا» بدست طالبان، کشته شدن فرمانده «قطعه سرخ» گروه 300 نفری طالبان در «غور»، کشته شدن 8 غیرنظامی در حمله هوائی نظامیان آمریکائی در «ننگرهار»، ربوده شدن 4 تن در استان «ارزگان» و خسارت 28 میلیون دلاری آمریکا برای یونیفورم نظامیان افغان، رویدادهای مهم روز سه شنبه افغانستان است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، **دولت افغانستان سقوط شهرستان «جانی خیل» را رد کرد


وزارت کشور افغانستان با انتشار بیانیه ای، انتشار برخی گزارش ها در باره سقوط شهرستان «جانی خیل» استان «پکتیا» را رد کرد و افزود که درگیری در این شهرستان ادامه دارد و نیروهای کمکی نیز به منطقه اعزام شده اند.
گروه طالبان روز سه شنبه در صفحه اجتماعی خود اعلام کرد که ساعت 4 بامداد روز سه شنبه موفق شدند شهرستان جانی خیل را به کنترل خود درآوردند.
برخی منابع محلی نیز اعلام کرده اند که طالبان پس از یک درگیری شدید، شهرستان جانی خیل را تصرف کردند.
**کشته شدن فرمانده مهم طالبان در «غور»
منابع خبری افغانستان روز سه شنبه اعلام کردند که مولوی «ناصر» فرمانده قطعه سرح 300 نفری طالبان در استان غور کشته شد.
براساس گزارش این منابع، ناصر در شهرستان «تیوره» استان غور در عملیات نیروهای ویژه افغانستان کشته شده است.
وزارت کشور افغانستان دیروز اعلام کرد که عملیات گسترده ای را برای بازپس گیری این شهرستان تدارک دیده است.
**کشته شدن 8 غیرنظامی در حمله هوائی نظامیان آمریکائی در ننگرهار
خبرگزاری پژواک افغانستان روز سه شنبه اعلام کرد که 8 غیر نظامی از جمله زنان و کودکان در حمله هوائی نظامیان آمریکا در شهرستان «هسکه مینه» کشته و 6 تن از آنان زخمی شدند.
براساس این گزارش حمله هوائی روز گذشته در شهرستان هسکه مینه رخ داد، اما نظامیان آمریکائی روز گذشته تلفات غیر نظامیان در این حمله را رد کرده اند.
** ربوده شدن 4 کارمندان یک موسسه در «ارزگان»
«فضل رحمان رحمان زی» مسئول موسسه «اچ دی اس» روز سه شنبه اعلام کرد که گروه طالبان 4 کارمند این موسسه را که مسئول اجرای برنامه «میثاق شهروندی» دولت افغانستان بودند، ربوده اند.
وی گفت که این افراد بعد از ظهر روز گذشته از شهر «ترینکوت» مرکز ارزگان به طرف شهرستان «چوره» این استان در حرکت بودند که در مسیر راه ربوده شدند.
مقامات پلیس ارزگان نیز ضمن تائید این حادثه گفته اند که تلاش ها برای ردیابی و رهائی این افراد را آغاز کرده اند.
**هدر رفتن 28 میلیون دلار آمریکا بخاطر انتخاب اشتباه لباس ارتش افغانستان
منابع خبری افغانستان روز سه شنبه به نقل از منابع غربی اعلام کردند که پنتاگون 28 میلیون دلار را که برای نیروهای ارتش افغانستان یونیفورم نظامی خریداری کرده بود، ضایع کرده است.
براساس این گزارش، پنتاگون در حالی یونیفورم جنگلی را برای نظامیان افغان انتخاب کرده است که تنها حدود 2 درصد از کشور افغانستان را جنگل ها پوشانده اند و این انتخاب، با وضعیت این کشور همخوانی ندارد.
آساق*291*1610

افزودن نظر