سفر میشل عون به ریاض اتمام‌حجت وی با عربستان است

به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، سفر میشل عون به ریاض را می‌توان سنجش نوع رفتار عربستان در قبال لبنان و اتمام‌حجت وی با عربستان در نظر گرفت. عون با این نگاه، این سفر را در پیش گرفته که مقداری از دخالت‌های عربستان در لبنان را کاهش دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، قاسم غفوری ، تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص سفر میشل عون، رئیس جمهور لبنان به ریاض در صدر هیئتی بلندپایه از وزیران کابینه، با اشاره به سنجش نوع رفتار عربستان در قبال لبنان در قالب این سفر بیان داشت: دو نکته اساسی را در ارتباط با سفر میشل عون به عربستان باید مدنظر داشت. نخست، شخصیت و سوابق میشل عون و دوم، وضعیت ساختاری لبنان، تحولات منطقه ای و چالش هایی که این کشور با آن روبه رو است.

وی با توجه به شخصیت رئیس جمهور لبنان تأکید داشت: میشل عون از لحاظ شخصیت جزء افرادی است که همواره هم در جبهه مقاومت حضور داشته و از آن حمایت کرده است و هم به طور جدی منافع ملی لبنان را به عنوان یک اصل در نظر دارد. وی بعد از تصدی ریاست جمهوری این موضع را اعلام کرده است؛ بنابراین نباید به این سفر نگاه منفی داشت و آن را تغییر جهت سیاست های لبنان و میشل عون به سمت عربستان تلقی کرد.

تحلیلگر مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نگاه دولت سعد حریری و جریان المستقبل از جنبه وضعیت داخلی لبنان و وضعیت منطقه به عربستان نزدیک است، افزود: از سوی دیگر، عربستان انواع فشارهای سیاسی و اقتصادی را به لبنان تحمیل می کند. حتی ریاض درباره سعد حریری که از متحدان عربستان به شمار می رود، حکم قضایی صادر کرد. به علاوه، نابسامانی هایی که عربستان در منطقه ایجاد کرده، در لبنان هم تأثیر منفی گذاشته است. بحران سوریه و عراق امنیت ملی لبنان را تهدید می کند؛ بنابراین، سفر میشل عون به عربستان بر اساس نیازهای لبنان انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه لبنان در پی برقراری تعاملات سازنده هم در حوزه عربی و هم در سطح منطقه ای است، بیان داشت: میشل عون در کنار جبهه مقاومت حضور دارد و منافع لبنان را در حوزه عربی دنبال می کند. از طرف دیگر، این سفر را می توان سنجش نوع رفتار عربستان در قبال لبنان و اتمام حجت میشل عون با عربستان در نظر گرفت. وی با این نگاه، این سفر را در پیش گرفته است که شاید با مذاکرات حین آن، مقداری از دخالت های عربستان در لبنان را کاهش دهد.

غفوری با توجه به اینکه میشل عون قصد دارد به عنوان یک رئیس جمهور، شرایط مطلوبی را در لبنان رقم زند، گفت: وی تلاش می کند منافع ملی و امنیت لبنان را در مقابل عربستان تأمین کند. میشل عون در مرحله اول، راه مذاکره را در پیش گرفته است تا ببیند آیا عربستان به این وسیله رفتارهای منفی خود را کاهش می دهد یا نیاز به سیاستهای دیگری است.

وی در پاسخ به این پرسش که نگاه حزب الله به سفر میشل عون به ریاض چیست؟ اشاره داشت: جبهه مقاومت همواره نشان داده است که از اقدامات مقامات لبنانی در چارچوب مسئولیت های قانونی حمایت می کند؛ اما شرط این حمایت، حفظ منافع، عزت و کرامت لبنان و نداشتن تأثیر منفی بر جبهه مقاومت است. نگاه حزب الله به مسائل گوناگون، نگاه وحدت بخش به جهان اسلام است. این گروه همواره تلاش می کند بین کشورهای اسلامی پیوند و هماهنگی بیشتری ایجاد شود تا شکافی که باعث بحران های منطقه ای شده کاسته شود. از این منظر، اگر در این سفر این چارچوب حفظ شود، مقاومت از آن حمایت خواهد کرد.

کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر اینکه شرط حمایت مقاومت از این سفر، تأمین منافع لبنان و حفظ اصول مقاومت است، ارزیابی کرد: مقاومت همچنین انتظار دارد این سفر اقدامی در جهت کاهش رفتارهای منفی عربستان علیه منطقه و جهان اسلام باشد. این حمایت تا زمانی که اقدامی خلاف این جهت صورت نگیرد، ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

افزودن نظر