استرداد پیکر رهبران مقاومت الجزایر از فرانسه در میان استقبال مقامات

هواپیمای نظامی حامل بقایای پیکر رهبران مقاومت مردمی الجزایر در حالی وارد فرودگاه این کشور شد که مورد استقبال رئیس جمهوری و مقامات ارشد الجزایر قرار گرفت.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، به نقل از سایت المیادین، این هواپیما پس از ورود به حریم هوایی الجزایر توسط جنگنده‌های سوخو همراهی شد و در فرودگاه "هواری بومدین" نزدیک پایگاه الشرف به زمین نشست.

عبدالمجید تبون، رئیس جمهوری الجزایر و دیگر مقامات ارشد این کشور در فرودگاه از پیکر رهبران مقاومت مردمی الجزایر استقبال کردند. در مراسم استقبال رئیس ستاد کل ارتش، رئیس شورای مردمی ملی، فرمانده گارد ریاست جمهوری، نخست وزیر و وزرای دولت و دیگر چهره‌های برجسته حضور داشتند.

پیکر این شهدا به کاخ فرهنگ "مفدی زکریا" منتقل شد و امروز (شنبه) شهروندان با این شهدا وداع خواهند کرد و سپس روز یکشنبه با حضور رئیس جمهوری مراسم تدفین انجام می‌شود.

پیش از این عبدالمجید تبون در مراسمی به مناسبت پنجاه و هشتمین سالروز استقلال الجزایر گفته بود، دولت عزم خود را برای بازگرداندن شهدا به خاک خود جزم کرده است.

در پی انتقال بقایای پیکر این شهدا، نهاد ریاست جمهوری فرانسه استرداد جمجمه‌های رهبران مقاومت الجزایر در قرن ۱۹ را اقدامی برای التیام بخشی به زخم‌های تاریخ و بخشی از فرایندی عنوان کرد که نشان دهنده دوستی است. این مفهوم همکاری است که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه با الجزایر آغاز کرده و با احترام به همه و با هدف آشتی میان خاطرات دو ملت ادامه خواهد داد.

این نخستین واکنش مقامات فرانسه به موضوع پس‌گیری نخستین سری از بقایای اجساد ۲۴ رهبر مقاومت علیه اشغال‌گری فرانسه پس از ۱۷۰ سال نگهداری این بقایا در موزه انسان پاریس است.

الجزایر از چهار سال پیش مذاکرات را برای بازگرداندن بقایای این اجساد آغاز کرد اما طرف فرانسوی با اعلام اینکه موانع قانونی برای انجام این کار وجود دارد، طفره می‌رفتند.

جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز اعلام کرد یاد و خاطره رهبران مقاومت در برابر استعمار برای همیشه در زهن مردم باقی خواهد ماند.

انتهای پیام

افزودن نظر