سربازان اسرائیلی بدون عبور از خط آبی وارد جنوب لبنان شدند

منابع مختلف در نیروهای یونیفل، خبرگزاری رسمی لبنان و رسانه جنگ وابسته به حزب‌الله اعلام کردند، گروهی از سربازان اسرائیلی بدون اینکه از خط آبی عبور کنند، از خط فنی موجود میان اراضی اشغالی و لبنان عبور کرده و وارد منطقه تحت حفاظت لبنان شدند. در مقابل ارتش اسرائیل در توجیه این تجاوز مدعی شده، "آنها در حال اجرای ماموریت عادی خود در منطقه تحت حاکمیت اسرائیل بوده‌اند".

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، خبرنگار شبکه خبری الجزیره به نقل از آندریا تننتی، سخنگوی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان (یونیفل) گزارش داد، گروهی از نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی هنگام انجام تمرین‌هایی در شهرک "مسکاف عام" مقابل شهرک العدیسه لبنان از نوار فنی موجود میان لبنان و اراضی اشغالی عبور کردند.

تننتی افزود: این سربازان اسرائیلی از خط آبی که خط عقب‌نشینی اسرائیل پس از جنگ سال ۲۰۰۶ است، عبور نکردند، نیروهای یونیفل نیز همراه ارتش لبنان وضعیت میدانی منطقه را بررسی کردند و شرایط به حالت عادی خود بازگشت.

خبرگزاری رسمی لبنان نیز در این زمینه گزارش داد: یک گروه از نیروهای پیاده‌نظام ارتش رژیم صهیونیستی با پشتیبانی دو دستگاه تانک در محله المحافر، بیرون شهرک عدیسه از درب آهنی نوار فنی عبور کرده و بدون عبور از خط آبی، عملیات بررسی و پاکسازی را در منطقه یاد شده انجام دادند، به دنبال این اقدام، درخواست نیرو برای ارتش لبنان ثبت شد و تعدادی خودروها و تجهیزات نظامی به منطقه پیش رانده شدند.

رسانه جنگ وابسته به حزب‌الله لبنان گزارش داد، دو دستگاه تانک "مرکاوا" از درب جنوبی شهرک "مسکاف عام" عبور کرده و وارد منطقه مرزی تحت حفاظت لبنان در نزدیکی شهرک العدیسه شدند، همزمان نیروهای ارتش لبنان و نیروهای سازمان ملل (یونیفل) نیز بسیج شدند.

در مقابل آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی با انتشار بیانیه‌ای در صفحه خود در فیسبوک مدعی شد، این گروه نظامی اسرائیلی در حال اجرای ماموریت عادی خود در منطقه تحت حاکمیت اسرائیل بوده‌اند.

ادرعی افزود: تعدادی از نیروهای ارتش لبنان خود را به این منطقه رساندند و دو طرف سلاح‌های خود را به سمت یکدیگر نشانه رفتند.

سازمان ملل خط آبی را پس از عقب‌نشینی سربازان اسرائیلی از جنوب لبنان در سال ۲۰۰۶ جهت تایید این عقب‌نشینی تعیین کرد، این خط به صورت دقیقی با مرزهای رسمی همخوانی ندارد و اسرائیل بارها تلاش کرده از آن عبور کند، همین مساله نیز موجب تنش‌هایی را در هر دو طرف این خط به وجود آورده است.

این تنش چند روز پس از بیستمین سالگرد خروج سربازان اسرائیلی از لبنان رخ داد.

انتهای پیام

افزودن نظر