رئیس‌جمهور کره جنوبی در نشست گروه-۷ شرکت خواهد کرد

کاخ آبی در بیانیه ای اعلام کرد که رئیس‌جمهور کره جنوبی در نشست گروه-۷ شرکت خواهد کرد.

«مون جائه این» (Moon Jae-in) رئیس‌جمهور کره جنوبی امروز دوشنبه به «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی خود اعلام کرد که دعوت وی برای حضور در نشست ۷ کشور صنعتی موسوم به گروه- ۷ که قرار است ماه سپتامبر برگزار شود را می‌ پذیرد.

کاخ آبی (دفتر رئیس‌جمهور کره جنوبی) با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد که «مون جائه این» در جریان تماسی با ترامپ به وی اعلام کرده است که دعوت او برای شرکت در این نشست را پذیرفته است.

این درحالیست که رئیس جمهور آمریکا چندی پیش و پس از اعلام انصراف «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان از شرکت در نشست گروه-۷ در ماه جاری میلادی، مجبور شد نشست مذکور را به ماه سپتامبر موکول کند.

در حقیقت ماجرا از این قرار است که بعد از جواب رد صدراعظم آلمان به دعوت ترامپ برای شرکت در اجلاس جی-۷، رئیس جمهور آمریکا به فکر دعوت از کشورهای دیگر افتاده است.

در همین رابطه امروز دوشنبه نیز صدای استرالیا در گزارشی اعلام کرد: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که اجلاس سال جاری گروه ۷ را عقب می‌اندازد و از رهبران سایر کشورها از جمله استرالیا برای شرکت در این گفتگوها دعوت خواهد کرد.

ترامپ گفت: احساس می‌کنم که این گروه… به درستی آنچه در جهان اتفاق می‌افتد را نمایندگی نمی‌کند. جی هفت گروه از مد افتاده‌ای از کشورهاست. روسیه، کره جنوبی، استرالیا و هند باید به این نشست دعوت شوند.

وی سال گذشته پیشنهاد داده بود روسیه با توجه به اهمیت راهبردی که دارد مجدداً به این گروه بپیوندد. گفتنی است روسیه پیشتر و قبل از ضمیمه کردن کریمه به خاک خود، در این گروه که آن زمان جی ۸ نامیده می‌شد، حضور داشت.

در حال حاضر این گروه شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و ژاپن است.

اضافه شدن کشورهای جدید به این گروه، غیبت چین از جمع اقتصادهای برتر دنیا را بیش از پیش نمایان می‌کند و این گمانه‌زنی را مطرح می‌کند که شاید ترامپ قصد دارد آن را به بلوکی برای تقابل با پکن تبدیل کند.

در همین ارتباط یکی از سخنگویان کاخ سفید می‌گوید ترامپ قصد دارد موضوع چین را در نشست امسال مطرح کند.

افزودن نظر