«مصطفی الکاظمی» مامور تشکیل دولت عراق شد‎

رئیس‌جمهوری عراق "مصطفی الکاظمی" رئیس سابق سازمان اطلاعات را مامور تشکیل دولت کرد‎.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز،

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از السومریه، بالاخره به دنبال توافق گروه‌های شیعی و کردها و اهل سنت، مصطفی الکاظمی، رئیس سازمان اطلاعات عراق مامور تشکیل کابینه شد.

بر همین اساس، دقایقی پیش، "برهم صالح" رئیس‌جمهوری عراق الکاظمی را به عنوان نخست‌وزیر مکلف معرفی کرد.

«عدنان الزرفی» مجبور به کناره‌گیری از نخست وزیری عراق شد
«مصطفی الکاظمی» مامور تشکیل دولت جدید عراق در یک نگاه

برهم صالح رئیس‌جمهور عراق 27 اسفند 98،‌ عدنان الزرفی از چهره‌های سیاسی عراق و استاندار سابق نجف را مأمور تشکیل کابینه جدید عراق کرد.

کناره گیری الزرفی در پی اجماع گروههای سیاسی و اعلام رسمی نیروهای سیاسی کُرد و اهل سنت عراق از معرفی «مصطفی الکاظمی» برای تصدی پست نخست وزیری روی داد.

فراکسیون "تحالف القوى" ائتلاف نیروهای عراقی به عنوان بزرگترین تشکل اقلیت اهل سنت در پارلمان عراق دیروز حمایت خود را از نامزدی رئیس دستگاه اطلاعات برای تشکیل دولت جدید به‌جای عدنان الزرفی نخست‌وزیر مأمور تشکیل دولت اعلام کرد. این فراکسیون از مجموع 329 کرسی پارلمان حدود 40 کرسی را در اختیار دارد و ریاست آن را «محمد حلبوسی» رئیس پارلمان این کشور به‌عهده دارد.

نیچروان بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق پیشتر از نامزدی مصطفی الکاظمی رئیس سازمان اطلاعات عراق برای تصدی پست نخست وزیری دولت آینده استقبال کرده بود.

اتحادیه میهنی کردستان عراق که برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز وابسته به آن است با صدور بیانیه‌ای رسما از نامزدی «مصطفی الکاظمی» اعلام حمایت کرد.

پیش از الزرفی «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که در تشکیل دولت ناکام ماند.

گزارش : دو راه فراروی «عدنان الزرفی» ؛ آیا به سرنوشت «توفیق علاوی» دچار می‌شود؟

انتهای پیام/

افزودن نظر