«عدنان الزرفی» مجبور به کناره‌گیری از نخست وزیری عراق شد

«عدنان الزرفی» نخست ویر مامور تشکیل کابینه عراق پس از گذشت ۲۰ روز و ناکامی در جلب نظر گروه‌های سیاسی عراق برای تصدی پست نخست وزیری رسما مجبور به کناره گیری از نخست وزیری شد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز،

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، عدنان الزرفی که بر عدم کناره گیری از نخست وزیری اصرار داشت و برنامه کاری دولت خود را چند روز پیش تقدیم رئیس پارلمان عراق کرده بود امروز در کنفرانسی خبری رسما کناره گیری خود را اعلام کرد‎.

برهم صالح رئیس‌جمهور عراق 27 اسفند 98،‌ عدنان الزرفی از چهره‌های سیاسی عراق و استاندار سابق نجف را مأمور تشکیل کابینه جدید عراق کرد.

کناره گیری الزرفی در پی اجماع گروه‌های سیاسی شیعه و اعلام رسمی نیروهای سیاسی کُرد و اهل سنت عراق از معرفی «مصطفی الکاظمی» برای تصدی پست نخست وزیری روی داد.

فراکسیون "تحالف القوى" ائتلاف نیروهای عراقی به عنوان بزرگترین تشکل اقلیت اهل سنت در پارلمان عراق دیروز حمایت خود را از نامزدی رئیس دستگاه اطلاعات برای تشکیل دولت جدید به‌جای عدنان الزرفی نخست‌وزیر مأمور تشکیل دولت اعلام کرد.

این فراکسیون از مجموع 329 کرسی پارلمان حدود 40 کرسی را در اختیار دارد و ریاست آن را «محمد حلبوسی» رئیس پارلمان این کشور به‌عهده دارد.

نیچروان بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق پیشتر از نامزدی مصطفی الکاظمی رئیس سازمان اطلاعات عراق برای تصدی پست نخست وزیری دولت آینده استقبال کرده بود.

اتحادیه میهنی کردستان عراق که برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز وابسته به آن است با صدور بیانیه‌ای رسما از نامزدی «مصطفی الکاظمی» اعلام حمایت کرد.

پیش از الزرفی «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که در تشکیل دولت ناکام ماند.

عدنان الزرفی در سه دوره مختلف استاندار نجف بوده و از سال 2018 تاکنون نماینده پارلمان عراق است. وی وابسته به حزب الدعوه از پرسابقه‌ترین احزاب سیاسی عراق بود ولی در سال 2009 از این حزب خارج و تشکل الوفاء را شکل داد و دبیرکل این جنبش شد.

زرفی از سال 2018 تاکنون نماینده پارلمان عراق است و سمت ریاست فراکسیون النصر در پارلمان را به‌عهده دارد.

گزارش : دو راه فراروی «عدنان الزرفی» ؛ آیا به سرنوشت «توفیق علاوی» دچار می‌شود؟
عراق|الفرات: الزرفی انصراف می‌دهد/ الکاظمی رسما مامور تشکیل دولت می‌شود
کار بر الزرفی سخت‌تر شد/ ائتلاف اهل‌سنت به جمع حامیان نامزدی کاظمی پیوست ‎
المیادین: گروههای اصلی شیعه سند جایگزین «الزرفی» را امضا کردند

انتهای پیام/

افزودن نظر