تاکید علی‌اف‌ و پاشینیان بر حل مناقشه قره‌باغ طی چند مرحله

رئیس جمهوری آذربایجان گفت، مساله قره‌باغ علیا را نمی‌توان یک روزه حل کرد و حل این مساله نیازمند چند مرحله است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، به نقل از خبرگزاری آناتولی، الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان در جلسه‌ای با عنوان "یک به‌روز رسانی درباره مساله ناگورنو-قره‌باغ" در کنار نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در جریان پنجاه و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: واضح است که ما باید این مساله را در چند مرحله حل کنیم و نمی‌توانیم یک روزه این بحران را حل و فصل کنیم.

وی با اشاره به این مساله که گفتگو درباره وضعیت قره‌باغ علیا را می‌توان بعدا انجام داد، گفت: نخستین گام بایستی آزادی بخش قلمروهای اشغال شده، بازگشت بی‌خانمان‌های جمهوری آذربایجان به این قلمروها، اسکان مجدد آنها و در ضمن روند عادی سازی روابط بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان باشد، همانطور که روسیه پیشنهاد کرده است.

نخست وزیر ارمنستان نیز گفت، نمی‌توان راه حل نظامی را برای این درگیری در منطقه مد نظر قرار داد.

به نوشته آناتولی، قره‌باغ علیا به صورت بین‌المللی قلمروی شناخته شده جمهوری آذربایجان است که از ۱۹۹۱ توسط ارمنستان و به طریق تهاجم نظامی به اشغال درآمده است. چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و دو قعطنامه مجمع عمومی و همچنین تصمیمات سایر سازمان‌های بین‌المللی به این واقعیت اشاره دارند و خواستار خروج نیروهای ارمنستان از قره‌باغ علیا و هفت منطقه اشغال شده دیگر جمهوری آذربایجان هستند.

گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک فرانسه، روسیه و و ایالات متحده برای یافتن یک راه حل صلح آمیز برای این درگیری‌ها ایجاد شد اما هنوز به نتیجه‌ای دست نیافته است.

انتهای پیام

افزودن نظر