تظاهرات در بغداد در مخالفت با نامزدی "محمد شیاع السودانی" برای تصدی پست نخست‌وزیری

همزمان با گمانه‌زنی درباره احتمال معرفی محمد شیاع السودانی، نماینده پارلمان عراق برای تصدی پست نخست‌وزیری این کشور، برخی مناطق عراق جمعه و امروز (شنبه) شاهد تجمعات علیه نامزدی وی بود است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، شبکه روسیا الیوم اعلام کرد که همزمان با مطرح شدن نام محمد شیاع السودانی به عنوان نامزد احتمالی تصدی پست نخست وزیری عراق، میدان‌های تظاهرات در این کشور جمعه و شنبه شاهد تظاهرات علیه کاندیداتوری وی بود.

در همین راستا، معترضان عراقی در میدان التحریر در مرکز بغداد و برخی استان های جنوبی عراق مخالفت خود با نامزدی السودانی را اعلام کردند.

مخالفان کاندیداتوری السودانی معتقداند که السودانی پیش از این در مناصب مختلف دولتی حضور داشته و به همین دلیل نمی تواند نخست‌وزیر مستقلی برای کشورشان باشد.

معترضان عراقی همچنین با اشاره به کناره‌گیری السودانی از حزب اسلامی "الدعوه" و فراکسیون ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری مالکی، پلاکارت هایی را در دست داشتند که بر روی آنها عبارت "مستقل نه مستعفی" نوشته شده بود.

محافل سیاسی عراق پیشتر از توافق فراکسیون‌های سیاسی برای نامزدی السودانی در پُست نخست وزیری خبر داده بودند و استعفای وی از حزب اسلامی الدعوه و فراکسیون ائتلاف دولت قانون گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال معرفی وی برای تصدی پست نخست وزیری عراق را بیشتر کرده است.

محمد شیاع السودانی استاندار سابق میسان، وزیر کار و امور اجتماعی در دولت حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق (۲۰۱۴ - تا ۲۰۱۷) و وزیر امور صنفی از سال ۲۰۱۶ بوده است. همچنین محمد شیاع مدتی در سمت وزیر بازرگانی فعالیت کرده بود. وی مقام استانداری میسان را از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ بر عهده داشت.

انتهای پیام

افزودن نظر