اتیوپی: برخی قدرت‌های جهانی امنیت شمال آفریقا را تهدید می‌کنند

«آبی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی حضور برخی قدرت‌های نظامی جهانی را عامل تهدید شمال آفریقا دانست.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «آبی احمد» نخست‌وزیر اتیوپی، امروز (سه شنبه) در مراسم دریافت جایزه صلح نوبل در شهر اسلو در نروژ، گفت که گروه‌های تندرو و نیروهای نظامی برخی کشورهای جهان امنیت و صلح شمال آفریقا را تهدید می‌کنند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، او که به علت تلاش‌های خود برای پایان نزاع با اریتره روز ۱۹ مهر ماه جایزه صلح نوبل را از آن خود کرده بود، امروز در سخنانی در حضور «هرالد پنجم» پادشاه نروژ، حفظ صلح با اریتره را دشوار دانست و همزمان از «ایسایاس آفورکی» رئیس‌جمهور این کشور تقدیر و تشکر کرد.

احمد در ادامه بدون نام بردن از کشور یا گروه خاصی، گفت: «نیروهای نظامی قدرتمند جهانی حضور خود را در منطقه افزایش داده‌اند و گروههای تروریستی و تندرو برای حضور در منطقه تلاش می‌کنند.»

به گفته خبرگزاری‌ها ارزش جایزه صلح نوبل ۹۰۰ هزار دلار است.

اتیوپی و اریتره ۱۸ تیر ماه پارسال پس از ۲۰ سال جنگ و تنش توافق صلح امضاء کردند. پایان نزاع با اریتره یکی از وعده‌های انتخاباتی احمد بود. در درگیری میان دو کشور در اواخر قرن بیستم بیش از هفتاد هزار تن کشته شدند. (جزئیات بیشتر).

احمد همچنین در جریان تظاهرات سودان و درگیری میان شورای انتقالی نظامی این کشور با مخالفان، تلاش بسیاری برای میانجیگری به عمل آورد.

او در دوم تیر ماه گذشته هدف تلاش برای کودتا قرار گرفت اما کودتاچیان شکست خوردند.

انتهای پیام/ق

افزودن نظر