آغاز فعالیت دوباره در بزرگترین بندر عراق

بندر «ام قصر» بعنوان بزرگترین بندر عراق پس از کنترل نیروهای امنیتی بر آن بازگشایی و فعالیت‌ها در آن از سر گرفته شد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، پس از چهار روز تعطیلی کامل بندر «ام قصر» در استان بصره به عنوان بزرگترین بندر عراق، نیروهای امنیتی توانستند کنترل مسیرهای منتهی به این بندر را به کنترل خود در آورند.

به نوشته وبگاه السومریه، فعالیت این بندر که مشرف به مرزهای آبی کویت است، از سر گرفته شده و در اولین رویداد، ۱۰۰ کامیون حامل فرآورده‌های نفتی وارد بندر شدند.

ابن بندر در ۶۰ کیلومتری جنوب شهر بصره واقع شده و محموله‌های شکر، روغن گیاهی و حبوبات عراق از این گذرگاه وارد می‌شود. معترضین روز دوشنبه گذشته توانسته بودند با بستن مسیرهای منتهی به این بندر و ممانعت از وورد کارمندان و همچنین کامیون‌ها، این مکان حیاتی برای اقتصاد عراق را به تعطیلی کامل بکشانند.

دور جدید اعتراصات ضد دولتی و فساد در عراق که از یکم اکتبر آغاز شده و با وقفه دو هفته‌ای به دلیل مراسم اربعین امام حسین (ع) از ۲۵ اکتبر از سر گرفته شد، کماکان ادامه دارد و استان بصره یکی از تنش‌آمیزترین مناطق عراق به شمار می‌رود.

طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی کمیساریای حقوق بشر وابسته به پارلمان عراق در تاریخ ۱۹ آبان گذشته، تا کنون ۳۱۹ نفر در این اعتراضات جان خود را از دست داده و ۱۵ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند. دولت و مقامات امنیتی عراق تأکید کرده‌اند که به نیروهای امنیتی این کشور اجازه تیرانداری نداده‌اند. تصاویر و گزارش‌های بسیاری تا کنون از تیراندازی عناصر ناشناس به سمت معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که کماکان هویت این افراد نامشخص است.

انتهای پیام/

افزودن نظر