سوء استفاده همسر یک دیپلمات آمریکایی از قوانین مصونیت در انگلیس

سوء استفاده همسر یک دیپلمات آمریکایی از قوانین مصونیت در انگلیس
سوء استفاده همسر یک دیپلمات آمریکایی ساکن انگلیس از قانون مصونیت دیپلماتیک سبب شد که دولت انگلیس مقررات مربوطه را مورد بازنگری قرار دهد.

با خروج همسر یک دیپلمات آمریکایی از خاک انگلیس که در تصادفی مرگبار در این کشور باعث کشته شدن یک موتور سوار جوان شده بود، بحث «مصونیت دیپلماتیک» باردیگر در کانون توجه مقامات انگلیس قرار گرفت.

«هری دان» ۱۹ ساله روز ۲۷ اُم اگوست سال جاری در حین موتور سواری و در نزدیکی پایگاه نیروی هوایی «کراوتون» در نورث همپتون شایر با اتومبیل «آن ساکولاس» تصادف کرد که در اثر این تصادف، هری دان جان خود را از دست داد.

آن ساکولاس پس از این حادثه با سوء استفاده از موقعیت همسر خود به عنوان مأمور اطلاعاتی آمریکا توانست خاک انگلیس را ترک کند.

در همین ارتباط، «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه از بازنگری در قوانینی خبر داد که به آن ساکولاس اجازه می داد از کشور انگلیس خارج شود.

راب در مجلس عوام انگلیس اظهار داشت: «در حال حاضر برای بازنگری در مقررات مصونیت برای پرسنل نظامی آمریکا و خانواده های آنان در پایگاه کراوتون کمیته ای تشکیل داده ام». وی در ادامه خاطرنشان کرد که به باور او، قوانین کنونی در حوزه مصونیت دیپلماتیک «صحیح» نیستند و فرآیند بازنگری امکان اجتناب از تکرار اینگونه رخدادها را فراهم می سازد.

وزیر خارجه انگلیس همچنین افزود که مقامات آمریکا در واقع به همتایان انگلیسی خود هشدار دادند که ساکولاس در پی این تصادف مرگبار خاک انگلیس را ترک خواهد کرد، اما انگلیس نیز بطور قانونی نمی توانست از خروج وی جلوگیری کند.

خانواده هری دان از زمان مرگ فرزندشان پلیس و دادگاههای انگلیس را برای ادامه تحقیقات تحت فشار گذارده و خواستار استرداد احتمالی ساکولاس برای انجام محاکمه شدند.

وکیل خانوادگی هری دان از خدمات دادستانی پادشاهی انگلیس خواست تا برای ارائه یک درخواست استرداد به مقامات آمریکا فوراً تصمیم گیری کند.

گفتنی است که «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس پیشتر مسئله استرداد ساکولاس را با مقامات کاخ سفید در میان گذاشت.

افزودن نظر