نخست‌وزیر تونس: تشکیل دولت در اسرع وقت پس از انتخابات ضروری است

نخست‌وزیر تونس: تشکیل دولت در اسرع وقت پس از انتخابات ضروری است
نخست‌وزیر تونس امروز با حضور در حوزه اخذ رأی دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، بر ضرورت تشکیل سریع دولت پس از انتخابات تأکید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «یوسف الشاهد» نخست‌وزیر تونس امروز یکشنبه با حضور در حوزه انتخابات ریاست‌جمهوری، رأی خود را به صندوق انداخت.

وی مرحله کنونی تونس را مهم توصیف کرد و گفت که انتخابات به بهترین شکل در حال برگزاری است.

بنابر گزارش شبکه المیادین، الشاهد ابراز امیدواری کرد که این انتخابات به انتخاب رئیس‌جمهوری منجر شود که بتواند امنیت کشور و روابط خارجی آن را حفظ نماید.

وی تأکید کرد که تشکیل دولت در سریع‌ترین زمان ممکن پس از برگزاری انتخابات، ضروری است.

یکشنبه پیش انتخابات پارلمانی تونس برگزار شد و حزب النهضه با کسب ۵۲ کرسی در این انتخابات پیروز شد و جایگاه نخست را کسب کرد اما برای تشکیل دولتی که بتواند رأی اعتماد (۱۰۹ رأی) را کسب کند نیاز به تشکیل ائتلاف دارد.

دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری تونس نیز ۲۴ شهریور با حضور ۲۶ نامزد برگزار شد و نتایج آن بنابر توصیف رسانه‌های تونسی یک «زلزله انتخاباتی» بود و طی آن «قیس سعیّد» (۶۱ ساله) نامزد مستقل و حقوقدان بازنشسته موفق شد با کسب ۱۸.۴ آراء در جایگاه نخست و «نبیل القروی»(۵۶ ساله) از حزب «قلب تونس» با کسب ۱۵.۵ درصد آراء به دور دوم انتخابات راه یابند.

همچنین «نبیل القروی» نامزد این دوره انتخابات که در دوره نخست به دلیل زندانی بودن، از شرکت در انتخابات محروم بود صبح امروز با حضور در حوزه انتخاباتی رأی خود را به صندوق انداخت.

 

وی گفت که از اینکه پس از محرومیت در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات پارلمان، توانسته این بار در انتخابات شرکت کند بسیار خرسند است.

القروی که حدود دو ماه به اتهام پولشویی و فساد مالی زندانی بود، چهارشنبه گذشته از زندان آزاد شد.

او پس از آنکه رأی خود را به صندوق انداخت، گفت که نباید کشور به وضعیت سال ۲۰۱۱ بازگردد و نباید حکومت در دست یک گروه از تونسی‌ها باشد.

 

همچنین «قیس سعیّد» نیز صبح امروز رأی خود را در حوزه انتخاباتی «حی النصر» به صندوق انداخت و خطاب به مردم تونس گفت: «شما بایستی تاریخ متفاوتی را رقم بزنید و رأی شما بازتاب زیادی خواهد داشت.»

بنابر گزارش خبرگزاری تونس، «خالد الحیونی» سخنگوی وزارت کشور تونس نیز اعلام کرد که انتخابات در میان تدابیر امنیتی در حال برگزاری است و تمامی واحدهای امنیتی در آماده‌باش کامل بسر می‌برند.

انتهای پیام/م

افزودن نظر