انتقاد معاون اردوغان از سخنان آکینجی علیه عملیات ترکیه

انتقاد معاون اردوغان از سخنان آکینجی علیه عملیات ترکیه
معاون رئیس‌جمهوری ترکیه امروز (یکشنبه) از سخنان رهبر قبرس‌ ترک‌نشین علیه عملیات "ضد تروریستی" کنونی آنکارا در شمال سوریه انتقاد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، به نقل از خبرگزاری آناتولی، فواد اوکتای، معاون رئیس‌جمهوری ترکیه در پیامی توییتری نوشت: «من سخنان مصطفی آکینجی را محکوم می‌کنم چون او این حقیقت را نادیده گرفته است که اجرای عملیات چشمه صلح علیه سازمان تروریستی مرگبار پ‌ک‌ک‌-ی‌پ‌د برای ثبات منطقه است.»

او ادامه داد: «تلاش ما در عملیات صلح قبرس به سال ۱۹۷۴ با هدف برقراری صلح و آرامش در این منطقه بود و امروز تلاش ما برای اجرای عملیات چشمه صلح در سوریه با همان نیت انجام می‌شود. سخنان ناخوشایند آکینجی بیانگر نظرات شهروندان قبرس‌ ترک‌نشین نیست.»

ترکیه چهارشنبه گذشته (نهم اکتبر)عملیاتی را تحت عنوان "چشمه صلح" به بهانه پاکسازی شمال سوریه از "عناصر تروریست" آغاز کرده است و مدعی است با "حفظ تمامیت ارضی" سوریه برای امدادرسانی و بازگرداندن آوارگان سوری تلاش می‌کند. آنکارا قصد دارد شمال سوریه، شرق رودخانه فرات را از عوامل حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) و گروه‌های وابسته به آن در سوریه شامل یگان‌های مدافع خلق (پ‌ی‌د) و حزب اتحاد دموکراتیک (سوریه) پاکسازی کند.

مصطفی آکینجی، رهبر قبرس ترک‌نشین شنبه در فیس‌بوک نوشت: «فکر نمی‌کنم کسی باشد که بد ترکیه را بخواهد یا با خلاص شدن از شر مشکل تروریسم مشکلی داشته باشد. همانطور که قبلا هم گفتم، عملیات صلح (قبرس) در ۱۹۷۴ هم یک جنگ بود و آنچه به راه افتاد حمام خون بود. برای همین بزرگترین امیدم این است که دیپلماسی فورا به جریان بیفتد و گفت‌وگوها آغاز شود. اینکه ساکت مانده بودم، دلیلی بر این نبود که حرفی برای گفتن نداشتم و گاهی شرایط چنان پیچیده می‌شود که نمی‌توانید صرفا با بله یا خیر پاسخ دهید و اگر آنچه شخصی می‌گوید می‌تواند روی شرایط تاثیری بگذارد، سکوت بهتر است. سوال اینجاست که چه چیزی برای ترکیه خوب است و کسانی که در ترکیه زندگی می‌کنند، قطعا می‌توانند به آن پاسخ دهند.»

او در ادامه نوشت: «از دیدگاه من، آینده‌ شاد و مسالمت‌آمیز برای ترکیه از طریق گفت‌وگو میان ترک‌ها، کردها و عرب‌ها و کل مردم این منطقه ممکن است. باید وضعیتی در سوریه، در داخل تمامیت ارضی آن ایجاد شود تا از مرزهایش حمایت کند و ترکیه بتواند در مرزهای خودش احساس امنیت داشته باشد. برای همین بازسازی روابط ترکیه – سوریه در اسرع وقت ضرورت دارد و همچنین امیدوارم روابط ترکیه با مصر و دیگر کشورهای این منطقه هم ارتقا یابد. ترکیه‌ای که مبارزه نکند اما با اتحادیه اروپا همکاری داشته باشد، بهترین گزینه است. نمی‌خواهم هیچ جامعه‌ای با درد جنگ زندگی کند.»

انتهای پیام

افزودن نظر