ایران یک قدرت منطقه ای است/ گفتگو برای فهم یکدیگر ضرورت است

ایران یک قدرت منطقه ای است/ گفتگو برای فهم یکدیگر ضرورت است
رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه ایران یک قدرت منطقه ای است بر ضرورت گفتگو برای حل و فصل مشکلات تاکید کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در گفتگو با العربیه در آستانه سفر خویش به ریاض گفت: روابط مسکو و ریاض طی سالهای اخیر به صورت ریشه ای تغییر کرده است و ما هم اکنون روابط خوبی با پادشاه و ولیعهد سعودی داریم. روابط ما در حال حاضر در تمامی زمینه ها رو به فزونی است.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک عربستان سعودی یکی از کشورهای اساسی در منطقه است و چه بسا نه تنها بازیگر منطقه ای بلکه یک بازیگر بین المللی نیز محسوب می شود. این کشور بر بازار انرژی جهان تاثیرگذار است و در نتیجه این موضوع بر سایر انرژی های جهانی نیز تاثیر می گذارد.

پوتین درخصوص حمله به شرکت نفتی آرامکو گفت: صرفنظر از اینکه چه کسی در ورای این حادثه قرار دارد، مسکو چنین اقداماتی را محکوم می کند و خواستار دستیابی به ادله و مشخص شدن عوامل این حمله است. من در گفتگو با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بر آمادکی مسکو برای کمک به روند تحقیقات درخصوص حادثه آرامکو پاسخ مثبت دادم. موضع ما در این رابطه ثابت است و معتقدیم نباید تا کامل شدن تحقیقات و اطمینان از اینکه چه کسی عامل این حملات بود، گناهکار را تعیین کنیم.

وی با بیان این مطلب افزود: روسیه روابط بی نظیری با عربستان و امارات درخصوص شراکت و دوستی دارد اما روسیه دوستی با شخصی را علیه دوستی دیگر بنا نمی کند و برای مقابله با کسی ائتلاف تشکیل نمی دهد. از سوی دیگر باید بگویم ایران و روسیه دو همسایه هستند که نمی توان این موضوع را نادیده گرفت. ایران یک قدرت منطقه ای است و هزاران سال است که ایرانی ها در این کره خاکی وجود دارند، طبعا منافع خاص خود را دارند و باید با احترام با آن برخورد شود. این منافع می توانند مشروع باشند یا از حد و حدود عبور کنند، این موضوع مناقشه است اما برای اینکه همدیگر را بفهمیم باید گفتگو کنیم چرا که بدون گفتگو هیچ مشکلی حل و فصل نخواهد شد.

ادامه دارد...

افزودن نظر