جین‌پینگ: چین از پاکستان حمایت می‌کند

جین‌پینگ: چین از پاکستان حمایت می‌کند
رئیس‌جمهوری چین در دیدار با نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد: پکن از اسلام‌آباد حمایت می‌کند.

«شی جین پینگ» رئیس‌جمهوری چین امروز چهارشنبه در دیدار با «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که نظاره گر اوضاع و تحولات کشمیر است.

رئیس‌جمهوری چین در این خصوص گفت که درست و غلطِ اوضاع و تحولات کشمیر واضح و آشکار است و پکن در این راستا از پاکستان حمایت خواهد کرد.

وی در ادامه تأکید کرد که ۲ کشور هند و پاکستان باید اختلافات فیمابین خود را از طریق گفتگوهای صلح‌ آمیز حل و فصل کنند.

گفتنی است دهلی نو چندی پیش در جامو و کشمیر خطوط ارتباطات را قطع و دسترسی به اینترنت را نیز محدود کرد.

نمایندگان مجلس قانونگذاری «لوک سبها» پارلمان هند در ششم آگوست سال جاری میلادی لایحه تقسیم ایالت جامو و کشمیر به دو سرزمین اتحادیه جداگانه را تصویب کردند.

این لایحه یک روز پیش نیز در مجلس اعلا «راجیه سبها» پارلمان هند به رای‌گیری گذاشته شده و با ۱۲۵ مثبت در مقابل ۶۱ رای منفی به تصویب نمایندگان این مجلس رسیده بود.

از سوی دیگر، طرح پیشنهادی برای لغو ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند نیز که موقعیت ویژه‌ای به منطقه جامو و کشمیر اعطا می کند، در مجلس قانونگذاری با۳۵۱ رای موافق، ۷۲ رای منفی و یک رای ممتنع تصویب شده بود.

پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار بریتانیا تاکنون ۳ جنگ در سال‌های (۱۹۴۷، ۱۹۶۵ و ۱۹۷۱) میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از ۷۰ هزار نفر در این درگیری‌ها کشته شدند.

گروه‌های آزادی‌خواه کشمیر در سال ۱۹۸۹ مبارزه برای استقلال از هند و پیوستن به پاکستان را آغاز کردند. از سال ۱۹۸۹ تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار کشمیری توسط نیروهای امنیتی هند کشته شده اند.

افزودن نظر