مصاحبه| رویوران: اختلاف و پراکندگی در جامعه صهیونیستی شدت گرفته/ دو گزینه پیش‌ِرو برای تشکیل کابینه

مصاحبه| رویوران: اختلاف و پراکندگی در جامعه صهیونیستی شدت گرفته/ دو گزینه پیش‌ِرو برای تشکیل کابینه
انتخابات پارلمانی اسرائیل نشان داد اختلاف و پراکندگی در جامعه صهیونیستی تشدید شده و توافقی بین احزاب برای محدودسازی نتانیاهو به‌وجود آمده است، این مسائل ناشی از مشکل ساختاری رژیم صهیونیستی است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز،

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، انتخابات پارلمانی سپتامبر 2019 رژیم صهیونیستی یکی از تحولات ویژه در این رژیم است که تغییرات ویژه ای را در این رژیم رقم خواهد زد، چرا که این انتخابات در پی عدم توانایی نتانیاهو در تشکیل کابینه در انتخابات آوریل 2019 برگزار شده است و نتایجی که با شمارش بیش از 99 درصد آراء به دست آمده حکایت از شکست نتانیاهو و حزبش در این انتخابات دارد، حال اینکه تکلیف دولت جدید چه خواهد شد و چه کسی می تواند نخست وزیر رژیم صهیونیستی شود سؤال مهم این روزهای محافل سیاسی و رسانه ای رژیم صهیونیستی است.

دکتر حسین رویوران کارشناس نام آشنا و تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفتگو با گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ضمن تحلیل این انتخابات به چند اتفاق که تغییراتی مهم در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی به وجود خواهد آورد اشاره کرده اند.

اختلاف و پراکندگی در جامعه صهیونیستی

انتخابات کنست رژیم صهیونیستی که یک شاخص مهم در این رژیم است نشان می دهد در جامعه صهیونیستی یک نوع اختلاف و پراکندگی شدید وجود دارد. تکثر و اختلاف در جامعه صهیونیستی خیلی زیاد است و این یک نکته مهم است. دو انتخابات پشت هم نشان داد این وضعیت وجود دارد و تغییری پیدا نکرده است، تنها تغییر به وجودآمده این است که یک کرسی از لیکود کم و به آبی ــ سفید اضافه شد.

دو گزینه بیشتر وجود ندارد

نکته دیگر این است که در حال حاضر دو انتخاب بیشتر وجود ندارد؛ اول اینکه یکی از دو حزب لیکود یا آبی ــ سفید بتواند ائتلافی را با یسرائیل بیتینیو ایجاد کند و کابینه تشکیل دهد؛ یا یک ائتلاف از دو حزب آبی ــ سفید و لیکود اتفاق بیفتد.

توافق بر محدودسازی نتانیاهو

نتانیاهو پیشنهاد داده که "یک ائتلاف به وجود آید"، بنی گانتز هم به او پاسخ داده که "نتانیاهو در جایگاه بازنده نمی تواند تعیین تکلیف کند و بگوید باید ائتلاف به وجود آید و اصلاً شأنیت نتانیاهو الآن این نیست."، این نشان می دهد که نوعی توافق بر محدودسازی نتانیاهو وجود دارد. این مسئله را هم لیبرمن دنبال می کند هم اینکه بنی گانتز می خواهد این اتفاق بیفتد و دوره نتانیاهو تمام شود. حتی اگر ائتلاف هم صورت بگیرد نتانیاهو هیچ گونه نقشی نباید در کابینه جدید داشته باشد. به نظرم بین احزاب سیاسی رژیم صهیونیستی نوعی اجماع در این مسئله وجود دارد. چیزی که بین گروه های سیاسی وجود دارد توافق بر سرنگونی نتانیاهو به عنوان کسی است که چندین دوره مانع نخست وزیری هر یک از رقبایش شده است، لذا این توافق که همه متفق اند "نتانیاهو باید کنار برود" شدت بیشتری دارد.

برگزاری انتخابات سوم و سرخوردگی حاصل از آن

برگزاری انتخابات سوم محتمل نیست زیرا هزینه های زیادی برای صهیونیست ها دارد، و از سویی هم نوعی سرخوردگی شدید هم به وجود خواهد آورد، لذا باید کابینه تشکیل شود. این کابینه یا اکثریتی یا کابینه وحدت بین احزاب خواهد بود. کابینه اکثریتی ممکن است به وجود آید. ممکن است عرب ها وارد کابینه شوند و 61 کرسی را آبی ــ سفید بتواند به دست آورد. الآن لیبرمن به آبی ــ سفید نزدیک تر است تا لیکود و این می تواند شرایط را برای آبی ــ سفید فراهم آورد.

نخست وزیر کیست؟

احتمال نخست وزیری بنی گانتز بیشتر از نتانیاهو است. درست است که نتانیاهو همه جناح راست را دعوت کرد و با آنها گفتگو کرد و در تلاش است لیبرمن را جذب کند اما فکر نمی کنم چنین چیزی اتفاق بیفتد. در رژیم صهیونیستی یک جناح راست وجود دارد که بر کشتن فلسطینی ها، تصاحب زمین و شهرک سازی توافق دارند. اینها فقط بر همین امور اشتراک نظر دارند.

چه کسی نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواهد شد؟

بنی گانتز به تشکیل کابینه نزدیک تر است

نکته دیگری که نتانیاهو بر آن سرمایه گذاری کرده این که "راستگرایان را جمع کرده" نادرست است و فکر نمی کنم چیزی به نام اجماع گروه راست وجود داشته باشد. در رژیم صهیونیستی در کشتن فلسطینی ها و شهرک سازی نگاهی شبیه راستگرایان وجود دارد و هیچ حزبی خارج از این جریان نیست، به همین دلیل چیزی به نام یک نوع وحدت ایدئولوژیک تحت عنوان راستگرایان وجود ندارد، بلکه تنها اشتراک در کشتار فلسطینی ها وجود دارد که این عمومی است و همه جناح های سیاسی را هم در بر می گیرد.

مشکل ساختاری لاینحل رژیم صهیونیستی

رژیم صهیونیستی دارای یک اشکال ساختاری است زیرا یک کشور نیست بلکه یک رژیم غاصب است، به همین دلیل همواره در معرض اعتراض کسانی است که زمین هایشان غصب شده است به همین دلیل نه بنی گانتز و نه هیچ کس دیگر نمی تواند مشکلات ساختاری رژیم صهیونیستی را حل کند. رژیم صهیونیستی از همان ابتدا با مشکل امنیت و ساختاری روبه رو بوده و تا ابد این مسئله استمرار پیدا خواهد کرد. این تصور که کسی بتواند مشکلات رژیم را حل کند قابل تحقق نیست.

رژیم اسرائیل|خدعه نتانیاهو برای تصدی مجدد نخست وزیری/ دیدار گرینبلات با سران لیکود و آبی سفید
رژیم اسرائیل| پیشتازی ژنرال ها بر لیکودی ها؛ پاسخ منفی گانتس به درخواست نتانیاهو
وقتی فلسطینی ها سرنوشت نتانیاهو را تعیین می کنند

انتهای پیام/+

افزودن نظر