گزارش| نگاهی به نامزدهای سومین انتخابات پسا«بن‌علی»‌ــ‌۲؛ رقابت یک همجنسگرا برای رسیدن به «کارتاژ»

گزارش| نگاهی به نامزدهای سومین انتخابات پسا«بن‌علی»‌ــ‌۲؛ رقابت یک همجنسگرا برای رسیدن به «کارتاژ»
سومین انتخابات ریاست‌جمهوری تونس از زمان انقلاب مردمی سال ۲۰۱۱ میلادی از صبح امروز یکشنبه پانزدهم سپتامبر (بیست و چهارم شهریور) در داخل تونس برگزار می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز،

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سومین انتخابات ریاست جمهوری تونس (اولین رئیس جمهور پس از سرنگونی بن علی از طریق مجلس مؤسسان منتخب مردم یعنی با رأی غیرمستقیم مردم انتخاب شد) از زمان انقلاب مردمی سال 2011 میلادی امروز یکشنبه پانزدهم سپتامبر (بیست و چهارم شهریور) برگزار می شود، انتخاباتی که به سبب درگذشت الباجی قائد السبسی رئیس جمهور 92ساله تونس زودتر از موعد تعیین شده قبلی برگزار می شود.

شناسنامه دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تونس به این شرح است:

حمادی الجبالی

حمادی الجبالی متولد ششم اکتبر 1949 در شهر بسوسه، سیاستمدار، مهندس و روزنامه نگار تونسی است. الجبالی پس از پایان تحصیلات در دانشگاه تونس برای ادامه تحصیل به پاریس رفت.

تونس|مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
گزارش| رقابت نفسگیر برای ورود به کارتاژ ؛ نگاهی به نامزدهای سومین انتخابات پسا بن علی -1

از اوایل دهه هشتاد به نهادهای جنبش النهضه به ویژه کنگره و مجلس مشورتی پیوست. در دوران حکومت الحبیب بورقیبه از موج بازداشت اسلامگرایان توسط وی در امان نماند.در پی بازداشت رهبران تاریخی جنبش الاتجاه الاسلامی و محاکمه آنها در سال 1981 شناخته شد و مجلس مشورتی وی را در سال 1982 به عنوان رئیس این جنبش برگزید. الجبالی سردبیری روزنامه الفجر ارگان جنبش النهضه را برعهده داشت تا اینکه در دوران حکومت زین العابدین بن علی به اتهام انتشار مقالات تحریک آمیز علیه دولت محاکمه شد، دادگاه نظامی در سال 1990 وی را به 16 سال حبس محکوم کرد که 10 سال آن را در سلول انفرادی گذراند تا اینکه در سال 2002 دست به اعتصاب غذا زد و در فوریه 2006 آزاد شد.

وی در دسامبر 2011 پس از پیروزی جنبش النهضه در انتخابات مجلس موسسان، سمت نخست وزیری را در دست گرفت در دوره ای که المنصف المرزوقی به عنوان اولین رئیس جمهور پس از سرنگونی بن علی از سوی مجلس موسسان انتخاب شد، دوره نخست وزیری وی در مارس 2013 و زمانی پایان یافت که در پی مخالفت اکثریت اعضای موسسان شامل جنبش النهضه و کنگره به خاطر جمهوری با ابتکار وی برای تشکیل دولت تکنوکرات مخالفت کردند که پس از کناره گیری وی، علی العریض از جنبش النهضه جای وی را در مقام نخست وزیری گرفت.

وی در مارس 2014 از دبیر کلی جنبش النهضه و دسامبر همان سال از این جنبش کناره گیری کرد.

الجبالی نماینده مجلس موسسان از ایالت سوسه بود. الجبالی در انتخابات پیش رو به عنوان نامزد مستقل شرکت کرده است.

مهدی جمعه

مهدی جمعه، متولد 21 آوریل 1962 در شهر المهدیه است، مهندس تونسی که 13 مارس 2013 و در دولت علی العریض به عنوان وزیر صنایع منصوب شد. مهدی جمعه رسما از سوی المنصف المرزوقی اولین رئیس جمهور پس از سرنگونی بن علی و در پی استعفای علی العریض ، مامور تشکیل دولت جدید در دهم ژانویه 2014 شد. مهدی جمعه پس از ادای سوگند قانون اساسی در 29 ژانویه 2014 و پس از رای اعتماد اکثریت مجلس ملی موسسان(اولین نهاد منتخب پس از سرنگونی بن علی) رسما ماموریت خود را به عنوان نخست وزیر آغاز کرد.

مهدی جمعه در 29 مارس 2017 تاسیس حزب البدیل التونسی را اعلام کرد و ریاست آن را خود برعهده گرفت.

جمعه فارغ التحصیل مدرسه ملی مهندسان تونس در سال 1988 است، وی سابقه فعالیت در شرکت ایروسپاس شاخه گروه فرانسوی توتال را در سال 2009 ،مدیرکلی بخش هواپیمایی و دفاعی و عضو کمیته اجرایی و سرپرستی 6 شعبه آن در فرانسه، آمریکا، هند و تونس را در کارنامه خود دارد.

عبیر موسی

عبیر موسی از رهبران سابق حزب زین العابدین بن علی دیکتاتور معزول تونس به شمار می رود، وی متولد 15 مارس 1975 است، استاد حقوق و دارای گواهی مطالعات عمیق در قانون اقتصادی و سرمایه گذاری و یک وکیل است.

وی در حزب بن علی به عنوان معاون دبیرکل جنبش دموکراتیک قانون اساسی در بخش زنان مشغول به فعالیت شد، وی چندین مسئولیت داشته از جمله معاون شهردار اریانة ، رئیس کمیته منازعات و عضو سندیکای ملی وکلا و از مسئولان جمعیت تونسی قربانیان تروریسم بوده که نشان درجه سوم جمهوری را هم به همین خاطر دریافت کرد.

خانم عبیر موسی سیزدهم آگوست 2016 به عنوان رئیس حزب الدستوری الحر انتخاب شد که حامد القروی وزیر سابق حبیب بورقیبه و نخست وزیر زین العابدین بن علی در سال 2013 تاسیس کرده بود، که هدف از تاسیس این حزب جمع کردن طرفداران حزب دیکتاتور سابق و طرفداران قانون اساسی در یک حزب سیاسی واحد و مبارزه با تلاش ها برای کنار گذاشتن آنها از صحنه سیاسی تونس اعلام شده است.

وی در سخنرانی ها و گفتمانش به خصومت با اسلامگرایان معروف است و با کسانی که از نتایج انقلاب سال 2011 راضی نیستند، همراه شده است.

نامزدی یک همجنسگرا در انتخابات تونس

منیر بعطور اولین نامزد همجنسگرای انتخابات ریاست جمهوری و در نوع خود در تاریخ جهان عرب اولین همجنسگرا به شمار می رود که برای یک انتخابات مهم نامزد می شود.

منیر بعتور، وکیل و رئیس و موسس حزب موسوم به اللیرالی التونسی و یکی از موسسان جمعیت موسوم به شمس است که به دفاع از همجنسگرایان در تونس می پردازد.

الصافی سعید

احمد الصافی سعید متولد 22 سپتامبر 1953 میلادی در قفصه تونس است، نویسنده و روزنامه نگار و روایت نویس تونسی است، وی عنوان الربیع العربی (بهار عربی) را در سال 2011 برای تغییرات در جهان عرب به کار برد. الصافی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 تونس هم نامزد شده بود.

الصافی سعید در بیست سالگی به الجزایر رفت و در دانشکده ادبیات در رشته تاریخ و نیز در رشته علوم سیاسی و روزنامه نگاری تحصیل کرد

در جریان جنگ آنگولا به این کشور رفت، سفرهایی به کوبا، ویتنام و عراق داشت، هنگامی که به اردن سفر کرد، به سبب تردیدهایی که درباره روابط چپگرایانه وی و سفرهایش به این کشورها داشت، بازداشت شد، پس از آزادی به بیروت رفت جایی که شاهد جنگ داخلی در سال 1976 بود، آنگاه به مطبوعات رفت و مقالاتی را در برخی از مشهورترین روزنامه های بیروت منتشر کرد، در اواخر دهه هشتاد به پاریس رفت و مجله موسوم به الرواق 4 و در ادامه مجله آفریکانا را عرضه کرد و پس از انقلاب 14 ژانویه 2011 ، روزنامه عرابیا را منتشر کرد.

الصافی سعید در انتخابات مجلس موسسان در اکتبر 2011 به عنوان نامزد مستقل از ایالت قفصه شرکت کرد، ولی توفیقی کسب نکرد.

قیس سعید

قیس سعید ، 22 فوریه 1958 به دنیا آمد، پس از تحصیل در دانشکده حقوق و علوم سیاسی، به ایتالیا رفت و در مرکز بین المللی قانون اساسی در سان ریمو به تحصیل پرداخت. سابقه همکاری با اتحادیه عرب برای آماده کردن پیش نویس طرح تعدیل اساسنامه آن و نیز همکاری در تهیه پیش نویس نظامنامه اساسی دادگاه عربی را دارد.

طی سال های 1990 تا 1995 معاون مجمع قانون اساسی تونس بود ، عضو شورای علمی، شورای اداری آکادمی بین المللی قانون اساسی، مرکز قانون اساسی به خاطر دموکراسی از دیگر سوابق وی به شمار می رود.

محمد عبّو

محمد عبّو در دهم می 1966 میلادی پایتخت تونس(تونس) به دنیا آمد، وی وکیل و سیاستمدار است، پس از انقلاب سال 2011، در دولت حمادی الجبالی طی دسامبر 2011 و ژوئن 2012 مسئولیت وزارت امور اصلاح اداری را برعهده گرفت.

وی از مبارزان و فعالان سیاسی علیه نظام زین العابدین بن علی در دوران پیش از انقلاب 2011 بود، از رهبران و دبیر کل حزب کنگره به خاطر جمهوری (المؤتمر من أجل الجمهوریة) است و همان سمت را در حزب شخصی خود موسوم به جریان دموکراتیک(التیار الدیمقراطی برعهده دارد.

ناجی جلول

ناجی جلول در هفدهم اکتبر 1957 میلادی در شهر البقالطه ایالت المنستیر تونس است، استاد دانشگاه و سیاستمداری است که مسئولیت وزارت آموزش را در دولت های الحبیب الصید و یوسف الشاهد پس از انقلاب مردمی برعهده گرفت.

استاد دانشگاه منوبه در رشته تاریخ اسلامی است، تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه سوربون فرانسه به پایان رساند، او عضو موسس کمیته ملی تاریخ نظامی و عضو موسس مجلس تاریخ نظامی تونس است، وی همچنین در دفتر سیاسی حزب الجمهوری عضویت داشت که در سپتامبر 2013 از آن استعفا کرد و در فوریه 2014 به جنبش نداء تونس پیوست.

عبید البریکی

عبید البریکی در بیستم ژوئن 1957 در جرجیس تونس به دنیا آمد، سیاستمدار و فعال اتحادیه های صنفی است، وی در دولت یوسف الشاهد پس از انقلاب مردمی سال 2011 میلادی، از 27 آگوست 2016 تا 25 فوریه 2017 به عنوان وزیر مشاغل عمومی و حکومتداری فعالیت کرد.

وزارت ارتباط با نهادهای قانون اساسی و جامعه مدنی و حقوق بشر اعلام کرده بود که البریکی حزب سیاسی جدیدی را با عنوان حزب جنبش تونس پیشرو تاسیس کرده است، این بیانیه افزود که با تاسیس این حزب، تعداد احزاب سیاسی تونس به 212 حزب رسیده است. تاسیس این حزب در پی فراخوان البریکی برای جمع شدن چپگرایان صورت گرفته بود.

البریکی در دولت یوسف الشاهد که در آگوست 2016 تشکیل شد، مسئولیت وزارت مشاغل عمومی و حکومتداری را برعهده گرفت، تا اینکه در فوریه 2017 برکنار شد.

حمّة الهمّامی

حمّة الهمّامی در هشتم ژانویه 1952 میلادی در العروسه در ایالت سلیانه به دنیا آمد، سیاستمدار چپگرا و سخنگوی رسمی حزب کارگران و از مطرح ترین چهره های سیاسی در صحنه سیاسی تونس به شمار می رود، وی را از مطرح ترین و سرسخت ترین معارضان نظام الحبیب بورقیبه و نظام زین العابدین بن علی به شمار می آورند.

وی در سال 1988 با امضای پیمان ملی ارائه شده از سوی زین العابدین بن علی در پی تکیه زدن بر کرسی حکومت مخالفت کرد، در سال 1990 روزنامه البدیل را مدیریت کرد که یک سال بعد از انتشار آن جلوگیری و وی بازداشت شد، الهمامی بارها محاکمه شد که آخرین مورد به سال 2002 برمی گردد و در مجموع بیش از 10 سال از عمر خود را در زندان و بیش از 10 سال را هم به صورت مخفیانه زندگی کرد، بارها در معرض شکنجه قرار گرفته بود.

در سال 2005 میلادی در تاسیس هیئت موسوم به 18 اکتبر برای حقوق و آزادی ها مشارکت داشت که شامل چپگرایان، اسلامگرایان، لیبرال ها، ملی گریان و حقوقدانان تونس بود. در پی شعله ور شدن آتش انقلاب مردمی در سال 2011، الهمامی در پی انتشار ویدئویی در شبکه اینترنت که به شدت از بن علی انتقاد کرده و از ملت خواسته بود به انقلاب تا سرنگونی نظام وی ادامه دهند، دستگیر شد.

وی پس از انقلاب، با دولت های اول و دوم الغنوشی و حتی با دولت الباجی قائد السبسی مخالفت کرد، و حزب وی وارد هیئت عالی برای تحقق اهداف انقلاب و اصلاح سیاسی و انتقال دموکراتیک نشد. وی از اولین منادیان تاسیس مجلس موسسان بود و اولین کسی بود که خواستار به تعویق افتادن انتخابات شده بود، با وجود این تاریخ مبارزاتی از دوران بورقیبه تا پس از فرار بن علی و موضع گیری های مختلف الهمامی، نتایج حزب کمونیستی کارگران و به طور کلی چپگرایان در انتخابات مجلس موسسان ناامید کننده بود و وی در آن تاریخ گفته بود که مال سیاسی و جانبداری رسانه ها نقش مهمی در مشخص کردن نتایج انتخابات آن زمان ایفا کرده بود.

هفتم اکتبر 2012 میلادی، جبهه مردمی برای تحقق اهداف انقلاب تاسیس شد و ماموریت سخنگویی آن را الهمامی برعهده گرفت. الهمامی در اولین انتخابات ریاست جمهوری تونس پس از انقلاب 2011 با شعار حمة، ولد الشعب، رئیس (حمه، پسر ملت، رئیس جمهور است)شرکت کرد و در دور اول در رتبه سوم قرار گرفت.

منجی الرحوی

المنجی الرحوی در سیزدهم ژوئن 1963 میلادی در غار الدماء ایالت جندوبه تونس به دنیا آمد، از سیاستمداران تونسی به شمار می رود، پس از پایان تحصیلات خود در تونس به مارسی در فرانسه رفت و مدرسه عالی تجارت و حسابداری در دانشگاه این شهر به تحصیل پرداخت.

الرحوی در انتخابات پارلمانی 2014 میلادی در حوزه انتخاباتی جندوبه به موفقیت دست یافت.

محمد لطفی المرایحی

محمد لطفی المرایحی متولد شانزدهم نوامبر 1959 در حیدرة تونس، سیاستمدار، نویسنده و پزشک است.

وی دبیرکلی حزب الاتحاد الشعبی الجمهوری را برعهده دارد و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام تونس به شمار می رود

سلیم الریاحی

سلیم الریاحی در سیزدهم جولای 1972 در شهر بنزرت تونس به دنیا آمد، در سال 1980 میلادی، خانواده این سیاستمدار تونسی به لیبی تبعید شد، چرا که پدرش یک ملی گرا و مخالف الحبیب بورقیبه رئیس جمهور وقت و جانشین او، زین العابدین بن علی بود.

سلیم ریاحی در لیبی بزرگ شد و در دانشگاه الفاته طرابلس به تحصیل پرداخت، آنگاه در صنایع نفت، انرژی، حمل و نقل هوایی و صنایع دارایی به فعالیت مشغول شد، و در ادامه به لندن کوچ کرد و به همین سبب تابعیت دوگانه انگلیسی تونسی داشته است که البته بر اساس قانون اساسی تونس برای شرکت در انتخابات، نامزدهای دو تابعیتی باید از تابعیت دوم خود انصراف دهند، کاری که یوسف الشاهد نخست وزیر تونس هم انجام داد.

سیف الدین مخلوف

سیف الدین مخلوف، وکیل و فعال سیاسی و نامزد ریاست جمهوری از سوی ائتلاف الکرامه تونس است. وی فارغ التحصیل دانشکده حقوق و علوم سیاسی تونس است. در دوره آموزشی مرکز اطلاع رسانی الجزیره نقش داشت. وی بیست و هفتم ژانویه 2019 در تشکیل ائتلاف الکرامه مشارکت داشت و به عنوان سخنگوی آن انتخاب شد.

مخلوف با بستن مدرسه قرآنی در الرقاب تونس مخالفت کرده بود.

عمر منصور

عمر منصور متولد 27 ژانویه 1958 در پایتخت تونس(تونس)، قاضی و سیاستمدار تونسی است.

وی طی سال های 1984 تا 1988 میلادی در دادگاه بدوی تونس و آنگاه به عنوان مشاور در دادگاه تجدیدنظر فعالیت کرده است، سابقه فعالیت در وزارت دادگستری طی سال های 2000 تا 2008(در دوران حکومت بن علی) را دارد.

پس از انقلاب مردمی که به سرنگونی نظام بن علی منجر شد، در دولت الحبیب الصید در دوازدهم ژانویه 2016 به عنوان وزیر دادگستری انتخاب شد و ماموریت وی با تغییر دولت در بیست و هفت آگوست همان سال پایان یافت.

سلمی اللومی

خانم سلمی اللومی الرقیق از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تونس است، وی در پنجم ژوئن 1956 در تونس به دنیا آمد، وی بازرگان است و در شرکت های خودروسازی، شرکت های کشاورزی و شرکت های غذایی مسئولیت داشته است.

اللومی دوم فوریه 2016 به عنوان وزیر گردشگری و صنایع سنتی تونس منصوب شد. وی اول نوامبر 2018 از سوی الباجی قاید السبسی رئیس جمهور فقید تونس به عنوان وزیر امور ریاست جمهوری منصوب شد که تا تاریخ استعفایش در چهاردهم می 2019 به این ماموریت ادامه دارد.

وی از جمله موسسان حزب نداء تونس به شمار می رود و در اکتبر 2014 میلادی به عنوان نماینده این حزب به مجلس نمایندگان مردم راه یافت، وی بیست و هفتم می 2019 به عنوان رئیس جنبش موسوم به شق الحمامات انتخاب شد، ولی بیست و سوم ژوئن همان سال از این حزب استعفا کرد.

اللومی در هشتم ژوئن 2019 به عنوان رئیس حزب أمل تونس (الحرکة الدیمقراطیة للإصلاح والبناء سابق) و نماینده حقوقی آن انتخاب شد، ولی این حزب در بیستم جولای قطع ارتباط با او را اعلام کرد.

الهاشمی الحامی

محمد الهاشمی الحامدی نامزد حزب تیار المحبة در انتخابات ریاست جمهوری تونس است، وی در بیست و هشتم مارس 1964 در شهر سیدی بوزید به دنیا آمد.

وی دکترای فلسفه خود را در سال 1996 از دانشگاه لندن کسب کرد. . فعالیت سیاسی را از همان دوران جوانی به گفته خودش آغاز کرده به طوری که در رهبری تظاهرات موسوم به انقلاب نان در سال 1984 مشارکت داشت و طی سالهای 1983 و 1984 به خاطر فعالیت دانشجویی بازداشت شده بود.

انتشار چندین کتاب به زبان های عربی و انگلیسی در مطالعات اسلامی و خاورمیانه، فعالیت در زمینه مطبوعات در تونس و لندن، تاسیس روزنامه المستقله در لندن در سال 1993، تاسیس تلویزیون المستقله در سال 1999 از دیگر فعالیت های وی بوده است.

الحامدی حزب العریضة الشعبیة را در مارس 2011 تاسیس کرد و با همین حزب در انتخابات مجلس ملی موسسان پس از سرنگونی نظام بن علی شرکت کرد و با کسب 28 کرسی در مکان سوم قرار گرفت.

وی همچنین در انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 شرکت کرد که در میان 27 نامزد آن دوره، مکان چهارم را از آن خود کرد.

سعید العائدی

سعید العائدی در هشتم می 1961 در صلامبو تونس به دنیا آمد، در رشته ریاضیات تدریس کرد، آنگاه به عنوان کارمند وزارت آموزش ملی فعالیت کرد. از مدرسه پلی تکنیک در فرانسه فارغ التحصیل شد و سمت های بالایی در شرکت های بزرگ جهانی در زمینه ارتباطات داشت. وی در دهه نود به تونس بازگشت و شرکت اختصاصی خود را تاسیس کرد و بیش از یک هزار مهندسی تونسی در آن مشغول به کار شدند. العائدی در بیست و هفتم ژانویه 2011 در دولت محمد الغنوشی پس از سرنگونی نظام بن علی به عنوان وزیر کار منصوب شد.

در نهم آوریل 2012 به همراه گروهی از وزیران دولت الباجی قائد السبسی و شماری از شخصیت های ملی و مستقل به حزب الجمهوری پیوست که هدفشان یکپارچه کردن معارضان بود، تا اینکه بیست و پنجم جولای 2013 از این حزب خارج شد و چهارم اکتبر همان سال به حزب نداء تونس پیوست.

العائدی مسئولیت وزارت بهداشت را در دولت های اول و دوم حبیب الصید برعهده گرفت و برنامه پنج ساله ای برای اصلاح بخش بهداشت ارائه کرد. سعید العائدی ترجیح داد به دولت یوسف الشاهد نپیوندد، اختلافات اساسی وی با رویکرد حزب نداء تونس پس از کنفرانس سوسه در ژانویه 2016 سبب شد تا جنبش سیاسی جدیدی با عنوان بنی وطنی را در بیست و پنجم می 2017 تاسیس کند.

العائدی در انتخابات پارلمانی سال 2014 با حزب بنی وطنی شرکت کرد و با کسب بیشترین آرای تاریخ انتخابات پارلمانی تونس به پارلمان راه یافت.

حاتم بولبیار

حاتم بولبیار نامزد مستقل انتخابات ریاست جمهوری تونس، 48 ساله است، وی رئیس هیئت مدیره مجمع شرکت های خصوصی در زمینه ارتباطات را برعهده دارد و تجربه بیش از بیست ساله در زمینه بازرگانی و سرمایه گذاری و اداره پروژه های بزرگ در زمینه فناوری نوین و ارتباطات را در کارنامه خود دارد.

وی تحصیل کرده فرانسه در علوم ارتباطاتی است.

بولبیار از هشت سال پیش به جنبش النهضه پیوسته و عضو مجلس مشورتی این جنبش و نیز ناظر بر واحد نظرسنجی آن بوده است، اما بیست و پنجم جولای 2019 از جنبش النهضه استعفا کرد و خود جنبش مستقلون دیمقراطیون را تاسیس کرد.

انتهای پیام/

افزودن نظر