وزیر آموزش قرقیزستان از انتقال زبان ملی به خط لاتین حمایت کرد

وزیر آموزش قرقیزستان از انتقال زبان ملی به خط لاتین حمایت کرد
وزیر آموزش جدید قرقیزستان از انتقال زبان قرقیزی از خط سیرلیک به لاتین حمایت کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «کانی‌بیک عیسی‌کاف» وزیر جدید آموزش قرقیزستان در نشست علنی پارلمان در جواب نمایندگان مجلس در ارتباط با زبان ملی اظهار داشت: من از انتقال زبان قرقیز به خط لاتین حمایت خواهم کرد.

وی گفت: این اصلاحات همواره در کشورهای ترک زبان مطرح می‌شوند و با توجه به ادامه سریع پروسه جهانی شدن این اقدام باید با هدف تقویت وحدت بین کشورهای ترک زبان انجام شود.

پس از این گفت‌وگو نمایندگان پارلمان از ابتکارات عیسی‌کاف حمایت کرده و برای وی آرزوی موفقیت نمودند.

شایان ذکر است که موضوع انتقال زبان قرقیز به خط لاتین پیوسته پس از فروپاشی شوروی سابق مطرح می‌شود اما سیاستمداران به تصمیم واحدی هنوز نرسیدند.

علاوه بر این تجربه ازبکستان و قزاقستان در این زمینه مورد توجه قرقیزستان قرار گرفته است زیرا این کشورها پس از فروپاشی شوروی به اصلاح زبان ملی پرداختند.

پیش از این «ایرینا کاراموشکینا» نمایندگان حزب پارلمانی «سوسیال دموکرات» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفته بود که این اقدام دشمنان روسیه است زیرا این کشور شریک استراتژیک قرقیزستان می‌باشد و انتقال زبان به خط لاتین به عنوان یک اقدام خصمانه محسوب خواهد شد و منجر به برخورد جدی از طرف «مسکو» می‌شود.

وی تصریح کرد: خط سیرلیک پل ارتباطی بین زبان قرقیزی و زبان روسی است و مهاجرین کاری قرقیزستانی به راحتی در روسیه مشغول به کار می‌شوند و با انتقال زبان قرقیز به خط لاتین این پل قطع می‌شود.

انتهای پیام/.

افزودن نظر